KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

SOKAK LAMBASI

  Faruk OCAK

          farukocak@mynet.com
         SOKAK LAMBASI

Sokak Lambası

Gözlerimi kamaştıran bir sokak lambasının aydınlığı. Sanki bütün evren bir kara delik tarafından yutulmuş da geriye sadece sokak lambasının aydınlığının kurtarabildikleri kalmış. Altından gelip geçen insanları seyrediyorum. Ne kadar çok kaygı, ne kadar çok hüzün ve ne kadar çok sevinç bir arada yürüyor sokaklarda. Birileri bunun muhasebesini tutsa da öğrensek: Gerçekten her hüzne bir sevinç, her kedere bir mutluluk, her kahra bir gurur, kısacası her derde bir deva var mıdır? Yoksa duygularımızın hesabı da mı açık veriyor memleketimin bütçesi gibi, acılardan yana?

Sokak lambasının yalnızlığını paylaşmak için oradayım. İnsanlar, sokak lambalarına sokak lambası kadar bile değer vermezken, sokak lambası bizim sevinçlerimizi ve hüzünlerimizi aydınlatırken ben sokak lambasının dertlerini dinleme derdindeyim. Delirmiş olabilir miyim? Belki de... Ama delilik dediğin nedir ki? “Topluma normal geleni yapmamak” demiyor muydu Paulo Coelho? Eğer sırf buysa delilik, toplum tarafından zır deli sıfatına layık görülmediğimiz için utanmamız gerekmez mi?

Kaldırımlar yağan yağmur tanelerini nehirlere, göllere, denizlere belki de çok uzaklardaki okyanuslara kadar sürecek olan yolculuklarına taşıyorlar. Su bütün azmiyle akıyor sonuna kavuşmak için. Ne kadar pis de olsa kat edeceği yol, ne kadar uzun da olsa ve ne kadar meşakkatli... Yılmadan akmaya devam edecek su... İnsan gözüyle bakınca ne kadar anlamsız değil mi? “Denize gideceksin de ne olacak? Nedir bu acelen? Yine buharlaşacaksın yine yağmur olacaksın, yine toprağa düşeceksin.” Peki ya biz? Biz ne için acele ediyoruz? Toprağa dönmeyecek miyiz? Hayatımız suyun hayatından daha mı anlamlı sanki?

Rüzgâr bıçak gibi kesip atıyor bu düşüncelerimi. İrkilerek uyanıyorum suyun sonsuz uykusundan. Sonra rüzgârı dinliyorum. Bir o yana bir bu yana kendini vuran rüzgârı. Acı içinde kıvranan rüzgâr bir şeyler fısıldıyor. İnliyor, gülüyor, ağlıyor, çığlıklar atıyor. Dinlemeyi bilene dünyayı anlatıyor. Takılıp peşine dünyayı geziyorsunuz. Ama dağları taşları, şehirleri limanları değil. Dünyanın bütün duygularını seriyor ayaklarınızın altına. Bir anda bütün duygular birbirine karışıyor. Hayat bütün anlamsızlığıyla sokak lambasına asılı kalıyor. Sokak lambasının ışığı insanın gözlerini kör ediyor. “Uzun ince bir yolun” uzandığı “kapkara sadık bir yardır” bende kör olma duygusu. Ellerimle gözlerimi yokluyorum. “Gerçekten kör oldum mu acaba” diye. Ama nerde bizde o şans?

Sokak lambasının yalnızlığına dönüyorum gerisin geri. Ben mi onu izliyorum, o mu beni süzüyor belli değil. Göz göze geldiğimiz her an, ben kahroluyorum. Göz göze geldiğimiz her an içim sevinçle doluyor. Yalnızlık bu olsa gerek, bir hüzün bir sevinç... Elde var sıfır. Dünya dediğin koca bir sıfır değil mi sanki? Katmış ayı yanına, dön babam dön. Dünyanın sokak lambası da ay değil mi?

Sokak lambası, su, rüzgâr ve  ben. Yanı başındakine dokunamayan yalnızlık ordusunun yılmaz neferleri... Deli olmakla mağrur zafer sarhoşları... Hayatın avuçlarından kayıp, kaçınılmaz bir sona ilerlemek kadar tatlı bir duygu var mıdır? Ve içinizi acıtırken bu duygu, dünyaya sırtınızı dönmek, dünyanın sırtını size dönmesi. Bir anda “Ce”! Dünya karşınızda, açmış kollarını onu sımsıkı sarmanızı bekliyor. İnatçı bir sevgilidir dünya. Kolay kolay kurtulamazsanız. Her adımda, her solukta, her bakışta çıkar karşınıza. İsteseniz de yalnız kalamazsınız.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 4140 Defa Okundu
2014-11-17

SON YAZILARI

Sevgi Kalpte Olmadan, Bilgi Beyinde Olmaz Erişebilirlilik Erişebilirlilik ve Ulaşılabilirlik Farklı Bir Mevsim: Empati Tarihimizde Engelliler Özürlü Topluma Sevgiyi Anlatan Dostluk İnanmak mı, güvenmek mi? Bir Dakikalığına Yerime Geçer misiniz? Engelli Annesi ve Sosyal Destek Çanakkale Zaferi Ne Anlatır

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır