KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

HOŞGÖRÜ

  Faruk OCAK

          farukocak@mynet.com
         HOŞGÖRÜ

 Hoşgörü

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Faruk Ocak’ın, “Hoşgörü” yazısı:

Hoşgörü, her şeyi anlayışla karşılayarak olabildiğince hoş görme, katlanma, tahammül, müsamaha, görmezden gelme, tolerans, sabır gösterme, izin verme, aldırış etmeme ve iyi karşılama anlamlarını içerse de kısaca azınlık ve farklı görüşlere sabredebilmedir.

İlişkilerimizde bazen bir taraf farkında olsun ya da olmasın diğer tarafa zarar verebilecek durum yaratması halinde, diğer tarafın bunu görmezden gelebilmesi, ödün verebilmesidir.

İnsan ilişkilerinin temeli, sağlıklı insan davranışı ve hayatın özüdür hoşgörü. Kültür ve eğitimle doğrudan ilintili olsa da eğitimli insanlarda da görülen hoşgörüsüzlük, olumsuz birçok davranışın sebebidir. Bu gün hoşgörüye o kadar ihtiyacımız var ki; yaşadığımız her yerde tartışma, kavga, güvensizlik, bencillik ve anlaşmazlıkların önüne geçilmesi gerekir.

Trafikte, kuyruklarda, otobüste, işyerlerinde, siyasette ve daha birçok yerde o kadar hoşgörüsüz davranışlarımız var ki, bunlar bizim eğitimsizliğimizi, kendimizle barışık olmadığımızı, güvensizliğimizi, inançsızlığımızı, sevgisizliğimizi ve kendimize saygımızın olmadığını gösterir. Ne kadar hoşgörüsüz bir toplum olduğumuzu anlamak için TV haberlerini izlemek yeterli. Olayları incelediğimizde birçoğunun hoşgörüsüzlükten kaynaklandığını görürüz. Çünkü kendimizle ve toplumla barışık değiliz, dolaysıyla daima kolay olan “başkasını suçlama” yolunu seçiyoruz. Neden? Ne gereği ve faydası var bize? Oturup düşündük mü başka yolu yok mu diye? Sahi hep çatışmalı mıyız? Başka yolu yok mu? Var elbette…

Hoşgörüsüzlük, başkalarının kendi gibi düşünmesini, kendi gibi yaşamasını ve kendi inancının paylaşılmasını, istemektir. Hoşgörüsüzlüğün arkasında güvensizlik ve korku vardır.

Hoşgörülü olmak için etrafımıza daima gülümsemeli, yapıcı düşünmeli, yardım etmeli, sabır göstermeli ve ayıp aramamalıyız. İnsanları dinlemeli, onları anlamalı ve onlara yardımcı olmalıyız. Hoşgörü bir anlayıştır, bir sevgi türüdür. Hoşgörü; açgözlülüğün, doyumsuzluğun, sevgisizliğin ve güvensizliğin ilacıdır.

Hoşgörü, her insana gerekli olan çok önemli bir davranıştır. İyi sonuçlarını bazen hemen, bazen de çok sonra alırız. Bizi yorsa da hoşgörü, çok etkili ve gerekli bir davranış biçimidir.

Her yıl 16 Kasım günü Dünya hoşgörü günü olarak kutlanır, ama ülke olarak,insan olarak hiç haberimiz bile yok. Ne dersiniz…!

Tarihe şöyle bir dönüp baktığımızda; Mevlana, Hacı Bektaş Veli, Yunus Emre gibi hoşgörü tohumları eken nice büyüklere sahibiz ki, onların felsefelerine sahip çıkabilsek yeter bize…

Yüz yıllar önce  “Gel, kim olursan ol yine gel’  diyerek insanlığa büyük bir hoşgörü ile kucak açtığını gösteren MEVLANA “ Ben insanların ayıplarını gören gözlerimi kör ettim. Sen de onlara benim gibi iyi gözle bak. Toplumsal bunalımların, kavga ve dövüş ortamının tek ve en güçlü doğuş sebebi sevgi eksikliğidir. Bunun en doğru tedavi yolu ise sevgiyi aramak, yaşamak, uygulamaktır. Hoşgörülü olursanız sever, sevilirsiniz. Karar verir ve bu yolda çalışırsanız her şeye ulaşırsınız !” diyerek hoşgörüsüzlüğü sevgi eksikliğine bağlamış ve sevgiyi aramak, yaşamak ve uygulamak gerektiğini belirtmiştir.

Dünya’da hoşgörünün üstatları Anadolu’da yaşamışlardır. Bu üstatlar, Anadolu insanını hoşgörüye davet etmiş ve yaşadıkları dönemde Anadolu’yu bir hoşgörü cennetine çevirmişlerdir. Ne yazık ki bugün aynı topraklarda hoşgörüsüzlük almış başını gidiyor.                                          

 “Her ne ararsan kendinde ara, gönül ek gönül biçesin, düşmanınızın dahi insan olduğunu unutmayın, incinsen de incitme, kendine ağır geleni kimseye tatbik etme” diyerek engin bir hoşgörü dünyası olduğunu kanıtlamıştır. Yine “İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır’ diyerek asırlar önce ilme verdiği önemi belirtmiştir.

Hoşgörüyü yakalamak için onu davranış haline getirmek lazım. Bunun için ise hoşgörüyü yaymak, insanın sevgiyi yaşamasını sağlamak, kendine saygı duymasını ve kendisi ile barışık olmasını sağlamak gerek.

Hoşgörü üstadı HACI BEKTAŞ VELİ yüz yıllar önce şöyle demiş:

 “Yıktığın varsa yapacaksın. Ağlattığın varsa güldüreceksin.

Döktüğün varsa dolduracaksın. Çıplakları giydirecek, açları doyuracak.

Az halkı çok edeceksin. Eline, diline, beline sahip olacaksın !”

Ne kadar güzel söylemiş değil mi? Sözlerin derinliğinde ne kadar geniş bir hoşgörüyü ve iyi bir insan olmanın ölçülerini ortaya koymuştur.

Hoşgörü koşulsuz olmalı fakat bir sınırı olmalıdır. Bu sınır hoşgörüye bir sınır koymak değil, aksine hoşgörüsüzlüğe karşı gösterilecek toleransa bir sınır konmalıdır. Hoşgörüsüzlük eyleme dönüşünceye kadar ona hoşgörülü davranmak lazım. Ama hoşgörüsüzlüğün eyleme dönüşmesine müsaade edilmemeli. Çünkü hoşgörüsüzlüğün saldırılarına engel olunmaz ise hoşgörülü insanlar da, hoşgörünün kendisi de ortadan kalkar.

Hoşgörü, bazen hata yapanı bile yargılamadan dinlemektir… Farklılıkları dinlemek, anlamak ve kabullenmektir. Çağdaşlıktır, saygıdır, sevgidir, erdemdir hoşgörü… Öfkeye güller vermektir belki de. Bu gülün verilmesini karşı taraftan bekleriz. Neden biz önce davranmıyoruz ki? O erdeme biz sahip olsak daha iyi olmaz mı? Ne derseniz kimileri erken davranıp tohum ekse, geç fark edenlerde hemen su verip yeşertsek bu sevgi tohumlarını yemyeşil bir tarlaya, ülkeye ve dünyaya sahip olmaz mıyız?  Sahi ilk davranan biz olursak hangi tohumları ekeceğimize de biz karar veririz. Tıpkı bahçemize ekeceğimiz ağaç cinsine karar vermek gibi. Belirleyici biz oluruz. Sonradan fark edenler ise sular, bakar büyütür. Öyle ise hemen..! Daha ne bekliyoruz..! Herkesten önce ilk olma gururunu yaşayalım.  

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 15208 Defa Okundu
2015-02-04

SON YAZILARI

Sevgi Kalpte Olmadan, Bilgi Beyinde Olmaz Erişebilirlilik Erişebilirlilik ve Ulaşılabilirlik Farklı Bir Mevsim: Empati Tarihimizde Engelliler Özürlü Topluma Sevgiyi Anlatan Dostluk İnanmak mı, güvenmek mi? Bir Dakikalığına Yerime Geçer misiniz? Engelli Annesi ve Sosyal Destek Çanakkale Zaferi Ne Anlatır

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır