KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

ÇANAKKALE…

  Faruk OCAK

          farukocak@mynet.com
         ÇANAKKALE…

 Çanakkale…

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Faruk Ocak’ın, “Çanakkale…” yazısı:

Türk Milletini millet yapan değerlerin başında tarih birliği gelir. Milletimiz millet yapan değerlerde Çanakkale’de canını seve seve veren atalarımızın, destanlaşan mücadelelerinin büyük önemi vardır. Büyük Türk milletine Çanakkale’de gurur duyulacak bir miras bırakılmıştır. Bize düşen bu gurur abidesi, destan mücadeleden dersler çıkarmaktır.

Türk milleti çaresizliğe, yoksulluğa ve imkânsızlıklara rağmen tarihin her döneminde hürriyet ve bağımsızlığından asla taviz vermemiştir.

Çanakkale Zaferi Türk Milletinin kahramanlığı ve cesaretinin eşsiz bir göstergesidir. Milletimizin Yiğit Mehmetçikleri Çanakkale’de omuz omuza vermiş ve bağımsızlığına vatan toprağına göz dikenlere karşı onurunu korumuş, büyük orduları dize getirmesini bilmiştir.

Çanakkale Zaferi, içinde bulunduğumuz 20. ve 21. yüzyılı ekonomik, askeri, siyasi ve kültürel olarak da etkilemiştir. Çanakkale Türk ve dünya milletler tarihinde önemli bir yere sahiptir. Bu zafer, Türk Mehmetçiğinin gücünü, yeteneğini, neler yapabileceğini, yenilmezliğini dünyaya bir defa daha gösterildiği zaferlerdendir.

Türk Milleti kendine olan inancı ve güveni sayesinde tarihin akışını değiştirmiş ve Türk Milletinin yok edilemeyeceğini ortaya koymuştur. Çanakkale Zaferi, milletimizi esir alma, yok etme ve toprağını elinden alma düşüncesinde olan batılı devletlerin hayal dünyalarının sonu olmuştur.

Çanakkale’de deniz ve karada işgal güçleri yenilgiye uğratılmıştır. Karada kazanılan zaferde Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün üstün taktik ve planlamaları öne çıkmış ve ölmeyi emrettiği askerleri ile birlikte muhteşem bir zaferi taçlandırmışlardır.   

Çanakkale, vatanı için ölümü göze alanların, vatandan başka bir yar edinmeyenlerin, vatanım ha ekmeğini yemişim ha uğruna kurşun diyenlerin destanıdır. 18 Mart 1915’te başlayan bu dönüm noktasıyla Türk milletinin kaderi yeniden yazılmıştır.

Çanakkale Zaferinin kazanılmasında ve yapılan mücadeleleri anlamak için Çanakkale’deki Türk askerinin ruhi yapısını çok iyi bilmek ve kavramak gerekir.

Çanakkale’de vatanın her köşesinden yüzlerce şehit yatmaktadır. Savaşın çok zor şartlarda devam ettiği sırada daha çocuk denecek yaşta insanlar Çanakkale’ye vatan aşkı meşalesi ülkenin her köşesin ile akın akın koşmuştur. Mukaddes vatan topraklarının korunması ve Allah inancı, Türk insanı Çanakkale’de bir araya getirmiştir.

Çanakkale Türk milletin siper olan göğsü, alnının akıdır.

Bugün bu topraklar üzerinde yaşıyorsak Çanakkale’de yatan binlerce şehidin kanının olduğunu kim inkâr edebilir. Vatan toprakları için canını severek veren bu insanları düşünmemiz, onlardaki iman ve vatan gücünden dersler çıkarmamız gerekir.

Şehitlik ve gaziliğin Türk milleti için en kutsal bir yüceliktir. Allah katında ulaşılabilecek en üst mertebedir.   

Milletimiz için, namus için, mukaddeslerimiz için, vatanın korunması için canlarını ortaya koyan şehit ve gazilerimizi hiçbir zaman unutmayacağız.

Çanakkale’de bize bırakılan mirasa, vatana, bayrağa, hürriyet ve Türklük onurumuza sahip çıkacağız.   

Onların emanet olan Güzel ülkemiz Türkiye’mizi çağlar üzerinden sıçratıp, çağdaş medeniyetin en ön safına geçirmek, büyük Atatürk’ün koyduğu hedeflerin ötesine taşıyabilmek için var gücümüzle sonsuza kadar mücadele edeceğiz. Ülkemizin önüne yeni ufuklar açacağız. Kalkındıracağız, tarihimize ve geleceğimize sahip çıkacağız.   

Genç kuşaklara geçmişimizi öğretip, Çanakkale ruhunu aşılayacağız.

Attığımız her adımı, aldığımız her nefesi Sarıkamış, Çanakkale, İstiklal Savaşı şehitlerimize, gazilerimize borçlu olduğumuzu hiçbir zaman unutmayacağız.

Çanakkale Zaferinin 100.yılında şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi minnetle anıyoruz.   

Ruhları şad, mekânları Cennet olsun!

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 19240 Defa Okundu
2015-03-15

SON YAZILARI

Sevgi Kalpte Olmadan, Bilgi Beyinde Olmaz Erişebilirlilik Erişebilirlilik ve Ulaşılabilirlik Farklı Bir Mevsim: Empati Tarihimizde Engelliler Özürlü Topluma Sevgiyi Anlatan Dostluk İnanmak mı, güvenmek mi? Bir Dakikalığına Yerime Geçer misiniz? Engelli Annesi ve Sosyal Destek Çanakkale Zaferi Ne Anlatır

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır