KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

ANNE SEVGİSİ

  Faruk OCAK

          farukocak@mynet.com
         ANNE SEVGİSİ

 Anne Sevgisi

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Faruk Ocak’ın, “Anne Sevgisi” yazısı:

Sevgiyi yeryüzünde herkes hak eder ve insanlar karşısında ki insanlardan sevgi beklerler. Âmâ gerçek içten sevgi benim dediğim yoksa sahte sevgiler yeryüzünde çok fazladır. Bazı insanlar kendisi gibi karşısında kininde kalbi temiz kötülük barındırmayan saf sevgisine inanır zamanla öğrenir ki sevgisi sahte kalbinin temizliği bir kömür karası gibidir.

Bunu geçte olsa anlar insan ve yeryüzünde çoğu insanda kötüdür iyi insanlar gerçek sevgiyi gösterecek insan yeryüzünde nadir varlardır. Ve bazı insanlar kendinden fazla karşısındakine değer verir ona bir takım hediyeler sürprizler Hazırlar. Zaman geçtikten sonra da keşke hediyeler almasaydım sürprizler yapmasaydım kendimden fazla değer vermeseydim der insan evladı ama keşke demekle yetinir. Bu devirde kimseye güvenmeyeceksin kimseyle bir şeyini paylaşmayacak ve kendinden fazla değer vermeyeceksin peki anne sevgisi de öylemeydi ki, annenin çocuğuna sevgisi sahtemimdir, anneye güvenebilecek mi evladı, değer verebilecek mi evladı anneye? Şimdide bu soruları ayrıntılarıyla açıklayalım.

 Yeryüzünde olan tüm çocuklar anne sevgisi beklerler. Hayata anne ve babalarıyla tutunurlar anneye evlat çok değer verir babadan çok anneyi sever evlat. Bazen anne evladına kızdığında kimi evlat kızdığı için üzülür kimi ise biran önce büyüyüm de bana kızmasın der. Kimisi de çocuğunu kullanarak para kazanmak ister çocuğuna mendil sattırır bazı acımasız anne ve babalık sıfatına layık olmayan kişiler evlatların kolunu keserler bacağını keserler kimi ise evlatlarının sakat olmasını kullanırlar. Böylelikle para kazanmaya çalıştırır evlatlarını kendileri sağlıklı gidip bir iş bulup çalışmaz böyle evladına işkence ederler iste bunu yapan bir anne bir baba nasıl yürekleri dayanır? Kendi canından kanından evladını bu duruma nasıl getirir? Çocuğun tek isteği sevgi görmekti gerçek sevgi ve merhametlilikti simdi soruyorum 21.yüzyılda Türkiye Cumhuriyeti adi altında yaşayan bu yavruların günahları nedir? Bu acımasız anne babalara gereken bir ceza verilmeyecek mi? Çocukların psikolojisi çok kötü durumda psikolojileri düzelir miydi? Bence düzelmesi çok zordur. Devlet bu duruma dur demelidir...

Bazı anne baba ve evlatları sağlıklıdır. Fakat Anne evladına kötü davranır çocuğun isteklerine hep tersleyerek cevap verir sorduğu sorularda tersler çocuk soru sormaya bir şey istemeye çekinir hale gelir annesi sanki üvey anneymiş gibi davranır. Burada üvey annelerin hepsi kötüdür demiyorum üvey anne sıfatında ki kişilerden bazıları iyi bazıları kötüdür.

ana gibi yar olmaz, anne, anne sevgisi, anne şefkati, anne ve çocuk Bu duruma açıklık getireyim O çocuğun günahı neydi de sen anne olarak onu tersliyor isteklerini yerine getirmezsin? Bazı isteklerini getirmezsin anlarım ama hiç birini getirmezsen burada durum değişir. Evladının dersleri okul boyunca kötü olsa bile ona destek vermesi gerek olumsuz yaklaşmaması lazım çocuğuna ve sevgisini de göstermesi sevgi gösterilmezse çocuk dışarıda ki insanların gerçek gibi sahte olan sevgilerine kanar kimi annesinden görmediği merhametliliği değerli olduğunu dışarıdakinden görür. Bir masum evladın tek isteği ve maddi anlamda zarara uğratmayacağı şey olsa gerek sevgi gösterip sevgi görmek arzusu. Televizyon programlarında evlerinden kaçan çocuklar görüyoruz ailesi televizyon ekranından feryat ediyorlar çocuğumu bulun ve ağlamaları sunucu aileye soruyor neden evden kaçtı evde şiddet mi görüyordu sevgimi göstermiyordunuz? Aile şiddet gösterir miyim biz evladımıza sevgimizi elimizden geldiğince gösteriyorduk diyor çocuk bulunur stüdyoya getirilir sunucu çocuğa sorar niye kaçtın? Çocuk, evde ailem şiddet uyguluyordu sevgi göstermiyordu der bu cevaptan sonra ailenin yalanı ortaya çıkar. Televizyon kanallarındaki bu tür kayıpları bulma programlarının %80i bu tür olaylardan ötürüdür. Ne olursa olsun sevgiyi gösterin evladınıza suçluysa şiddete başvurmadan güzel şekilde konuşarak halledin. Bazen çocuğunuza dışarıdan biri kızar çok bağırma çok gürültü yapma bazı anneler aman iyi oldu der bazıları da niye kızıyorsunuz güzelce uyarır mısınız? Bazen çocuğunuz  azarlandı diye üzülür sinirlenirsiniz siz kimsiniz de evladıma kızıyorsunuz?  Peki, siz annesi olunca kızınca evladınız üzülünce mutlu mu oluyorsunuz? Siz neden güzelce konuşarak halletmez misiniz?

Anne çocuğuna sevgisini hep gösterir okul yıllarında ona yardımını esirgemez dersinde hep yardımcı olur çocuğum başarılı olsun diyerekten zorlandığı derslerde imkanı varsa özel hoca tutar çocuğun arkadaş ortamını tanır çocuğuna zarar geleceğini düşündüğü arkadaşlarıyla görüşmemesi için çocuğuna uygun bir dille açıklar. Çocuğunun her an iyisiyle kötüsüyle anne yanındadır çocuğuyla ilişkileri kuvvetlidir anne çocuk ilişkisinden öte arkadaş gibi olmaya çalışır tabi çocuğuna yeri gelince kızmadan uyaracak çocuğu aşırı şımartmadan büyütmek gerek. Çocuğun bir problemi sıkıntısı olunca ilk önce dışarıda ki yakın arkadaşına anlatmayacak öncelikle annesine anlatacak çünkü anne kimseye söylemez yakın arkadaş belki söyler başkasına onu kızdırırsan arkadaşın da bu kızgınlıkla  senin problemini başkasına anlatır anne her zaman çocuğuna seni seviyorum yavrum demeli anne sevgisini göstermeli ki evlat problemini iyi anini hep anam kelimesiyle cümlesini anlatsın. Çocuğun hatası olunca bağırmamalı güzelce uyarmalı hatalarını başkalarına anlatmamalı anne, çocuk girdiği arkadaş ortamlarında senin annen nasıl biri dediğinde onda iyi izlenim bırakmalı ki çocuk gururla annesini anlatsın. Annesinin yanında mutlu huzurlu güvende hissedebilmeli çocuk, evlat bir şey yapmak istiyorsa izin verilmeli tabi yapmak istediği şeye göre izin verilmemesi gereken bir şeyse anne güzelce anlatır izin vermiyorum çünkü diyerek cümlesine başlamalı çocuk annesinden bir şey saklamamalı ilk önce onla paylaşmalı eğer evlat saklarsa bir şey ya da korkarsa anneden iste  o zaman iyi bir anne olmamıştır demektir. Anne çocuğuyla ilgili olumsuz şeyleri dışarıdan birine söylememelidir

Anne sevgisini kimi anneler gösteremez ama çocuğunun üzerine titrer aşağıdaki cümleleri o annelere demiyorum.

Anne çocuğunu dünyaya getirdiği zaman ona şefkatli kollarını açmaz, anne bebeğini koklayıp yavrum demezse, daha dünyaya ilk geldiğinde ona sevgisini göstermez ve en önemlisi anne sevgisidir. Çocuğu okul çağına gelince derslerine yârdim etmez derslerinden kötü not alınca evladına kızıyor bağırıyor çocuk içe kapanık korkan çekingen olur çocuğun problemi olunca anneme anlatayım demez çünkü korkar ya kızarsa diyerekten çocukta çevresinde kimi yakın hissediyorsa kendini onla paylaşır paylaştığı kişi gidip annesine derse iste o zaman  anne çocuğa bağırır çocuğun güven duygusu zedelenir ve çok içine kapanık olur. Anne çocuğuyla ilgili olumsuz davranışları gidip çevresine anlatıyor ve çocuk korktuğu için annesine niye olumsuz davranışlarımı söylüyorsun diyemiyor annesi çocuğun okuluyla alakası olmaz ne hali varsa görsün diyor ama okuldaki öğretmenleri bu çocuğun annesi çok ilgisiz çocuğuyla ilgilenmiyor diyorlar. Çocuk annesinden beklediği sevgiyi şefkati hiç bir zaman göremiyor ve bunun sonucun da dışarıdaki kişilerin sevgilerini gerçek gibi görüyor onlarla samimi oluyor ama karşısında ki kişi çocuğu kullanıyor çocuk bunu ilk başta fark edemiyor çünkü o yapmaz karşısındakinin sevgisine inanıyor ama belli zaman sonra onunda sevgisinin sahte olduğunu görüyor çocuk sıkıntısını iyi anını kimle paylaşacak anneden korkuyor çocuk annesine bir şey soracağı zaman bile korkuyor ya kızarsa diye çoğu zaman soracağını sormaz çocuk, lanet olsun ölse de kurtulsam diyor dışarıdaki insanlara kendine yakın hissettiği kişiye anlatsa onlarda başkalarına söylüyor peki kimle konuşacak çocuk kime güvenecek çocuğun güven duygusu körelmiş bile onu nasıl onarıp eski halini alabilecek çok zor çocuk güvendiği kişilerde hep yanıldı  tam buldum derken çocuğun karşısına çıkan kişiler neden hep melek yüzlü şeytan olurlar? Çocuğun isteği para pul mu değil sevgi, şefkat, cana yakın güler yüz samimiyet çocuk çok mu şey istedi de karşısına çıkanlar her seferinde çocuğu üzdü çocukta endişe korku içe kapanıklık hep sürer anne çocuğuyla o kadar ilgisiz ki bunu fark edemez çocuğun değer verdiği kişiler çocuğa  değer vermez sevgilerini esirgerler çocuk okul hayatı ve yaşamı boyunca bu durumu unutamaz. Sevgi beklediği kişiler bile sevgisini esirgiyor ama çocuğun içinde bir damla da olsa umut vardır belki karşıma dürüst gerçek sevgisini şefkatini gösteren güvenebileceği kişi çıkar diyerekten. Ya da annem bana bir gün sevgisini gösterir. Annesi evladına bir adım atsa çocuk annesine on adım atar. Çünkü evlat anne sevisi arıyor. Anne sevgisini gösterse çevresindeki kişilere bile ihtiyaç duymaz.

Yazımı şu cümlelerimle sonlandıracağım, bir gün yeryüzünde ki çocukların tama mı anneleriyle babalarıyla güzel günler yaşayacak ve toplumda herkes evlatlarına gereken sevgiyi gösterecektir.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 13945 Defa Okundu
2015-04-27

SON YAZILARI

Sevgi Kalpte Olmadan, Bilgi Beyinde Olmaz Erişebilirlilik Erişebilirlilik ve Ulaşılabilirlik Farklı Bir Mevsim: Empati Tarihimizde Engelliler Özürlü Topluma Sevgiyi Anlatan Dostluk İnanmak mı, güvenmek mi? Bir Dakikalığına Yerime Geçer misiniz? Engelli Annesi ve Sosyal Destek Çanakkale Zaferi Ne Anlatır

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır