KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

ENGELLİLER VE SİZ

  Faruk OCAK

          farukocak@mynet.com
         ENGELLİLER VE SİZ

 Engelliler ve Siz

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Faruk Ocak’ın, “Engelliler ve Siz” yazısı:

Engelliler; yaşamlarını henüz daha doğarken yada yaşam sırasında çeşitli nedenlerle başkalarına ya da bir şeylere bağlı olarak yaşamak zorunda olanlar. Onlarda sizler gibi; onlarda sizin yakınınız, canınız, sizlerle beraber yaşayacak olan varlıklarınız. Nasıl bir engeli olursa olsun tüm engellileri (hiç ayırt etmeden) önce kabullenmeli, (onlardan asla utanmamalı); sonrada hayatınıza, yaşantınıza davet etmelisiniz. Neden mi?

Çünkü bizler varız, yaşıyoruz; ama yaşarken insanca yaşamak, insanca davranılmak istiyoruz. Düşünsenize; kendi iç dünyamızda zaten hiç de kolay olmayan çok zor bir savaş veriyoruz, diğer savaşlarımızı ise siz sağlamlarla; sağlam olduğunuz için onları anlamayan, sadece acıyan, zaman zaman utanan, hatta saklayan, yaşamalarına izin vermeyen sizlerle.

Halbuki hiç bir sağlam birey unutmamalıdır ki, yarın aynı durum kendilerinin ya da canlarından çok sevdikleri yakınlarının başına gelebilir, herhangi bir yerde, herhangi bir şekilde. Hasta olmadığınız, hiç bir yerinizin ağrımadığı zamanlarda sağlığın ne derece önemli olduğunu hiç düşünmezsiniz aslında; taa ki bir hastalık kapınızı çalana değin. İşte o zaman sağlıklı günlerinizin, gecelerinizin kıymetini anlarsınız. Tıpkı buna benzer engelli olmakta. Şu anda rahatça yürüyebiliyor, istediğiniz yerlere girip çıkabiliyor, zıplıyor, araçlara ayırt etmeksizin binebiliyorsunuz diye engellileri hiç düşünmezsiniz aslında. Onlar sırasında evlerinden bile dışarıya çıkamazlar. Nasıl çıksınlar ki? Önlerinde devasa merdivenler yada kullanamadıkları asansörler... Hadi bir şekilde dışarıya çıktılar diyelim. Tekerlekli sandalyeleri ile yürüyebilecekleri ne doğru dürüst bir kaldırım, ne bir cadde; ne de binecekleri bir araç bulabilirler. Engelleri kocaman kocaman üstlerine gelir. Neden mi? Çünkü sizler sadece sağlam bireyler için düşünür, onlar için evler, banyolar, yollar, asansörler, merdivenler, sosyal yaşam alanları yaparsınız. Engelliler gelirse ne yapar, bu mekanları nasıl kullanırlar acaba diye bir an dahi düşünmezsiniz. Hatta "otursunlar oturdukları yerde, bizim aramızda ne işleri var ki "diye bile düşünenleriniz ne yazık ki var ve sayıları azımsanmayacak ölçüde fazla. Bu ve buna benzer düşünceler nasıl bir anlayış, nasıl bir duyarlılık, nasıl bir yaklaşım tarzıdır anlamam mümkün değil. Neden engellileri gerçekten içinize almayı, sosyalleştirmeyi, insan gibi yaşatmayı beceremiyorsunuz?

Bu kadar zor mu? Değil bence. Önemli olan bizleri (engeli ne olursa olsun) yürek gözünüzle görebilmemizde yatıyor. Bir kez bizlerin gözlerine içten ve samimi olarak bakarsanız, ne denli sıcak, ne denli iyimser, hayata sımsıkı sarılmış, inanılmaz güzel bakışlar sizleri yakalar inanın buna. Bizlerden böyle güzel elektrik alırsınız ki; hayata bu denli bağlı olmadığınız, yaşama bu denli asılmadığınız ve hemen her şeyi dert ettiğiniz için kendinizden utanırsınız bile.

Kendiniz güzel bir bahar ayında yaz ayları için tatil planları yaptığınızda gideceğiniz deniz kenarının havasını, o muhteşem kokuyu, güneşin sımsıcak ışınlarını içinizde hissettiğinizde, hiç aklınıza tekerlekli sandalyede olup, o kıyılara gelemeyen insanlar gelir mi? İçinizden geçirir imisiniz kocaman bir engelli otobüsü ile onları da bulunduğunuz yerlere götürmeyi, güzellikleri paylaşmayı, gözlerindeki yaşam ışıltısını görmeyi ister misiniz. Ne büyük bir mutluluktur bu kim bilir. (Ama eminim günün birinde böyle bir organizasyonu yapacak kuvvetim olacak.)

Tüm sağlam bireyler! sizlere sesleniyorum; lütfen engellileri unutmayalım, kendi başınıza bir şeyler gelmesini beklemeden engelliler için bir şeyler yapalım. En azından onları gönül gözünüzle sevmeyi deneyin.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA)

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 12524 Defa Okundu
2015-07-21

SON YAZILARI

Sevgi Kalpte Olmadan, Bilgi Beyinde Olmaz Erişebilirlilik Erişebilirlilik ve Ulaşılabilirlik Farklı Bir Mevsim: Empati Tarihimizde Engelliler Özürlü Topluma Sevgiyi Anlatan Dostluk İnanmak mı, güvenmek mi? Bir Dakikalığına Yerime Geçer misiniz? Engelli Annesi ve Sosyal Destek Çanakkale Zaferi Ne Anlatır

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır