KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

KARS’TA ENGELLİ OLMAK…

  Faruk OCAK

          farukocak@mynet.com
         KARS’TA ENGELLİ OLMAK…

Kars’ta Engelli Olmak…

Kafkas Haber Ajansı Köşe Yazarı Faruk Ocak’ın ‘Kars’ta Engelli Olmak’ yazısı:

Aslında engellerin tamamı insanların vicdan ve zihniyetlerindedir. Aslında burada kast etmek istediğim zihinsel engelli olarak toplum tarafından ötekileştirilen, itilen, alay konusu edilen insanlarımız değil. Benim demek istediğim tümüyle sağlıklı görülen insanların zihinlerinde ki engeller.

Ülkemizin tüm kentlerinde engelli olarak yaşamak çok zorken; Kars’ta bu hayatı yaşamaksa Çin seddini dikine tırnakla eşmekten çok daha zordur. Bu kentte zaten herkes engelli gibi yaşıyor.

Bu durumun bir kaç sebebi var.

Birincisi;

Şehircilik açısından Kars tarihinde bilinçli bir yerel yönetimler işi ele almamışlardır, ama ele alan herkes kendine göre bir şehircilik planı uygulamış bunu da gerçekleştiremediği gibi merkezi hükümetler tarafından da her zaman izleme lüksünde bile bulunulmamıştır. Ben her platformda söylüyorum yine söyleyeceğim, çarpık ve ilkel bir planlama anlayışıdır gidiyor. Kentler sadece planlanmaz, kentler tasarlanır. Çok basit bir şey söylüyorum, ama bu söylediğim Türkiye’nin kanayan yarası ve hala bu anlayış devam ediyor.

Bizdeki siyaset anlayışı popülizm üzerine kurulmuş ve kurgulanmış.

Bu kentte engelli insanımızın yaşamında o kadar fazla zorluk var ki; sıralamaya başlarsam muhakkak eksik bir şeyler kalacak diye korkuyorum. Bu yüzden her zaman olduğu gibi meseleye dikkat çekmekle iktifa edeceğim.

Bu konuda da büyük resme bakmamız şart.

Birincisi yaşadığımız kent insana göre tekrar dizayn edilmelidir. Bu kentte yapılan her harcama, her çalışma bir bütünlük çerçevesinde ve insan odaklı ele alınmalıdır. Bu yapılırsa zaten Kars’ta engelli de, çocuk da, yaşlı da herkes mutlu olur ve insanca yaşar. Bu kenti insan yaşamına göre, doğru imar edin ve doğru yönetin o zaman herkes mutlu yaşayabilir.

Engelli rampası nasıl ve hangi ölçülere göre yapılır?

Daha bunlardan haberi olmayan kadrolarla bu işler olmaz. Türkiye’de ve Kars’ta engelli insanlarımızın kullanımına en uygun ve örnek proje var mı bilemiyorum varsa da bu proje bizim ilimizde de tatbik ediliyorlar mı gerçekten merak ediyorum.

Mesela, yaya ulaşım planı kavramını bizim belediyeler bilmez bile.

Biz de insanın tamamen yok sayılarak yapıldığı mastır ulaşım planı vardır da zaten oda yanlış yapılır.

Kars’ta her bölge de yaya ulaşım planları yapılması şarttır. Eski mahallelerimizi düşünün; buralarda dik yokuşlar vardır. Bu yokuş bölgelerde yaşlısı, engellisi, çocuğu yıllar boyu çile çektiler ve bu hala devam ediyor. Peki, ‘’buraların doğal yapısı bu. Ne gibi çözümler geliştirilebilir ki ‘’diye soranlar olabilir. Ben şunu çok rahatlıkla söyleyebilirim ki; Bu ve bunun gibi yerlerde insanımız boşuna eziyet çekiyor. İnsanımızı bu eziyetlerden kurtaracak çözümler var. Vallahi de var, Billahi de var. Peki, niye olmuyor? Niye yapmıyorlar? Çok net söyleyeyim; popülist anlayış yöneticilerin zihnini esir almış.

Engelli insanımıza yönelik bir kaç organizasyon, akülü araba yardımı bir de engellilerle resim çekilip yüzlerine gülersen bitti işte. Bir de bunu medya da güzel pazarlar, bir kaç şefkat pozu verirsin, oh ne güzel. Her şey hallolmuş gibi rahat vicdanlar...

Popülist anlayışla yapılan, köklü çözümler üretmeyen ve iş bilmez olanların; ama iş bilmez olduğunu bir türlü kabul etmeyenlerin yaptığı işler yüzünden bu kent ilerlemiyor, bu kent çözümsüzlük çöplüğü olmaktan kurtulamıyor.

Bu kentin görünmeyen engellileri bu kentin gelmiş-geçmiş yöneticileridir. En büyük engel de kafalarındadır. Tabi tek sorumlu yöneticilerde değildir. Hep içimde kalacak olan bir kaç hususu, fırsatını bulmuşken buradan söyleyeyim.

Engelli park yerlerine park eden sürücüler;

Sizlere ne diyeceğimi bilmiyorum ama herhangi bir hayvana hakaret etmek istemiyorum.

Kaldırımlara park edenler;

Sizlere denecek sözcükleri aynaya bakarak okursunuz.

Trafikte canlı bekleme lüksü olmayanlar;

Herhangi biriniz bir gün bu yüzden gözünü hastanede açacak ve sonrasında muhtemelen darptan dolayı benden şikâyetçi olacaksınız. Bu durumunuz için, sonrasında ceza olarak ödeyeceğim paraya değersiniz. Özetle şunu söyleyeyim;

Kars’ta engelli olarak yaşamak gerçekten çok zor. Engelli insanımız için yapılan tüm çalışmalar güzel, ama yetmez, meseleyi de çözmez. Bu kenti, insanın yaşayacağı şekilde dizayn edersek engelli engelsiz herkes mutlu olur.

Zaten herkes potansiyel engelli değil mi?

Zaten;

Bir saniyesine bile hakim olamadığımız bir yaşamda hepimiz bir engelli adayı değil miyiz? Ben önemli bir hususa birkaç satırla sadece dikkat çekmek istedim. Her şeye rağmen bir gün engelsiz Kars’ı hayalimizin gerçekleşeceğine inanıyorum.

Yapabiliriz…

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI
 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 12503 Defa Okundu
2015-11-03

SON YAZILARI

Sevgi Kalpte Olmadan, Bilgi Beyinde Olmaz Erişebilirlilik Erişebilirlilik ve Ulaşılabilirlik Farklı Bir Mevsim: Empati Tarihimizde Engelliler Özürlü Topluma Sevgiyi Anlatan Dostluk İnanmak mı, güvenmek mi? Bir Dakikalığına Yerime Geçer misiniz? Engelli Annesi ve Sosyal Destek Çanakkale Zaferi Ne Anlatır

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır