KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

ENGELLİLERLE İLETİŞİM

  Faruk OCAK

          farukocak@mynet.com
         ENGELLİLERLE İLETİŞİM

 Engellilerle İletişim

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Faruk Ocak’ın, “Engellilerle İletişim” yazısı:

Mükemmel bir toplumuz. Yardım sever, fedakar, koruyucu…

Bedensel engelli, zihinsel engelli, işitme engelli bir bireye acıyan gözlerle bakan, görme engelli bireyin yanında sanki ağır işiten ya da tamamen işitme engelli bir bireyniş gibi ya yüksek sesle ya da “yazık” “keşke görseydi” gibi sözleri hiç esirgemiyoruz. Görme engelli bireyin en büyük rehberinin işitme duyusu olması nedeniyle eğer herhangi bir işitme problemi yoksa en uzak mesafeden, en küçük fısıltıyı duyabileceği aklımıza bile gelmiyor hiçbir zaman. Genelden özele doğru gidelim. Eğer engelli bir bireyseniz, otobüsten, dolmuştan inerken yıllara oranla biraz azalmakla birlikte geçmiş olsun cümlesini duymanız muhtemeldir. Bu söze verilecek en güzel cevap “geçmiyor ki”. Sanki kanser, dizanteri gibi. Elbette tıpda ciddi devrimlerin gerçekleştirilmesini, güvez de bebeklere yüzde yüz dikkat edilmesini, toplumun bilinçlenerek akraba evliliği, hamilelikte doktor önerilerini gözden çıkarmamalarını ve engelliliğin tamamen yok edilmesini diliyoruz. İşte o vakit ülke hatta dünya olarak topluca geçmiş olsun diyebiliriz.

Yolculuğumuza devem edelim. Anne ve babaların gözünde çocukları kaç yaşına gelirlerse gelsinler, asla büyümediklerini yanlış olduğunu bilsem de bir miktar anlıyorum. Ama kırk yaşına gelen bir bireyin örneğin otuzlu yaşlarda bir doktora gittiğinde “aç ağzını canım” ya da yanında birisiyle gelmişse “hastanın neyi var”? Ya da daha ilginç kbk doktorunun eğer görmüyorsanız muayene aletini kulaktan önce gözünüze tutması da yirmi birinci yüzyıl için olumsuz bir davranış.

Halâ görme engelli bir birey ekran kapalı bilgisayar kullanıyorken: gizli gizli ne yazıyorsun diyen eğitimciler, bilseler ekranın sonsuza dek açık olsa da bizim yazıları görmemizi sağlayamayacağını ve cep telefonu vb yeteri kadar radyosyon almamak adına bu şekilde kullandığımızı bilmeleri yeterli olacak.

Görme engelli bir bireye sanki yürüme konusunda problem yaşıyormuş gibi bir yerde görüşüp sohbet esnasında “sana uzak olmasın” “zor olmasın burayı tercih ettim” gibi yaklaşımlarda ayrı bir bilinçsizlik örneği. Yüzme,. Dağcılık gibi alanlarda son derece başarılı olan görme engelli bireyler düşünüldüğünde, kilometrelerce yürümek çok olağan geliyor.

Siz toplum olarak ne yapmalıyız?

Ben engelli değilim. Yakın çevremde engelli birey yok. Düşüncesini zihnimizden tamamen çıkarmalıyız. Eğer bir yöneticiysek, engelli bir bireyle çalışacaksak, neler yapabilip, neler yapamayacağını açık bir biçimde konuşmak, daha da yeterli olmuyorsa doküman ve çeşitli kurumlardan bilgi almak, senin için ne yapabiliriz den ziyade, çalışmalarımızda senden hangi alanlarda faydalanabilirizi sormalıyız. Eğer bir eğitimciysek, çocuğun engelinin türüne ve özelliklerine yönelik bilgi edinerek, koşulsuz kabul ettiğimizi hissettirerek, olanaklarımız ölçüsünde ona uygun eğitim ortamını oluşturmalıyız. Engelli bireyleri belli meslek kalıpları içine koymamalıyız. Örneğin görme engelli bireyin mutlaka sesinin güzel olacağı düşüncesi. Eğer bireyin müzik kulağı oldukça iyi ve bu alanda eğitim almışsa dünya çapında bir müzisyen örneği sergileyebilir.

Unutmayalım ki; engellilerin ayrı dünyaları yok. Bu dünya hepimizin

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 11185 Defa Okundu
2015-11-20

SON YAZILARI

Sevgi Kalpte Olmadan, Bilgi Beyinde Olmaz Erişebilirlilik Erişebilirlilik ve Ulaşılabilirlik Farklı Bir Mevsim: Empati Tarihimizde Engelliler Özürlü Topluma Sevgiyi Anlatan Dostluk İnanmak mı, güvenmek mi? Bir Dakikalığına Yerime Geçer misiniz? Engelli Annesi ve Sosyal Destek Çanakkale Zaferi Ne Anlatır

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?




















VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır