KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans

ENGEL BENİM

  Faruk OCAK

          farukocak@mynet.com
         ENGEL BENİM

 Engel Benim

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Faruk Ocak’ın, “Engel Benim” yazısı:

Hiç kuşku yok ki hayatta karşılaşılan en büyük engel, toplum engelidir. Toplum engeli, toplum olarak bizlerin bilinçli ya da bilinçsiz şekilde ortaya çıkarmış olduğumuz engellerdir. Engel benim şeklindeki bir yaklaşımla da aklımıza gelmesi gereken husus elbette toplum engelleri olmalıdır. Son derece geniş bir perspektifle ele alabilinecek bir mesele olsa da birkaç ana başlık altında özetlemeye çalışayım.

En büyük ve en belirgin toplum engeli, saygıdır. Yani diğer bir değişle saygı engelleridir. Saygı engelleri ise düz bir tabirle, insanın insana saygı duymamasıdır diyebilirim. Buradan da şunu anlıyoruz ki saygı engeline maruz kalmak için vücudumuzda bir engelimiz olması gerekmez. Herhangi bir engeli olmadığı halde, gündelik yaşamında saygı engeline maruz kalan çok insan var çünkü. Ancak konumuz engelliler. O yüzden bu yönde bir örnek vermem gerekirse, duyarsız bireyler tarafından işgal edilmiş olan engelli park yerlerini söyleyebilirim hemen. Yine kaldırım üzerlerini otomobil, çiçeklik, tabela... gibi engellerle işgal ederek engelliler ve tüm yayalar için son derece tehlikeli bir durum ortaya çıkaran, saygı engelleridir.

Algısal engeller ise ana başlık olarak gördüğüm diğer toplum engelleri arasında bulunuyor. Algısal engeller, engellilerin başarı elde edemeyeceğine, başarısız olacağına peşinen kanaat getiren son derece yanlış bir bakış açısıdır. Bu meseleyi de çok yönlü olarak ele alabiliriz. Mesela özürlü konusu bunlardan sadece biri. Özür, dolaylı değil, doğrudan bir ön yargıdır. Özürlü mü, engelli mi şeklinde soran, ya da sözlerin önemi yok, gibi son derece basit bir kurguyla yorum yapan, yani yalın bir izahla engelliliği, özürlü olarak kabul etme gibi bir bakış açısı var toplumda. Bu kimi zaman da bilinçsiz olarak, sadece ağız alışkanlığı ile yapılabiliyor. Oysa ki özür, Türk Dil Kurumuna göre kusur anlamında kullanılan bir kelimedir. Bu durumda özürlü kelimesi ise kusurlu anlamına gelmektedir. Dilimizdeki diğer bir yoğun kullanım da işlenen bir hata karşısında af dileme şeklindedir. Buradan da karşımıza şöyle bir tablo çıkıyor. Örneğin ortopedik engeli olan bir kişi, özürlü yani kusurlu olarak kabul edilirse ve bu özründen, yani kusurundan dolayı toplumdan özür mü dilemelidir? Tabiiki hayır. Çünkü herhangi bir kusur işlememiştir ki özür dilesin. Özür dilenecek bir suçu, kabahati yoktur.

O sadece bir engellidir. Şurası da açık ki engeller aşılabilir. Ancak özür için aynı şeyleri söyleyebilmem mümkün değil. Özür, aşağılamadır. Son derece rencide edici ve hakaret niteliği ihtiva eden bir sözcüktür. Engel, özre göre çok daha masumane ve geniş bir anlama sahip bir ifade şeklidir. Her insan engelli olabilir ayrıca. Gözleri görmeyen bir birey, göremediği için görme engelli olarak tabir edilir. Ortopedik, işitme ve zihinsel engeller de yine aynı şekildedir. Ancak bu meselenin şöyle bir inceliği, bakış açısı da var. Yüzmeyi bilmeyen bir kişiyi derin bir havuza atmak son derece tehlikelidir. Yüzmeyi bilmiyorsa boğulma ihtimali yüksektir çünkü. Bu durum da derin bir havuz engeldir yüzmeyi bilmeyen için. Vurgulamak istediğim, bakış açısındaki inceliği fark etmeliyiz. Fark etmeliyiz ki karşımızdakileri anlamsız kelimelerle yaftalamayalım. Biz son derece duyarlı bir toplumuz. Bilerek, isteyerek, ya da farkında olmadan engeller çıkarmayacak kadar da hassasız. Duyarlılığın daha da güçlenmesi için bilince, bilincin üst düzeyde olabilmesi için de ön yargılardan kurtulmaya ihtiyacımız var. Engel benim vurgusuyla, ben engel değilim sonucunu hedefleyebilmeliyiz.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 3460 Defa Okundu
2015-12-02

SON YAZILARI

Ötekileştirme! Sevgi Kalpte Olmadan, Bilgi Beyinde Olmaz Erişebilirlilik Erişebilirlilik ve Ulaşılabilirlik Farklı Bir Mevsim: Empati Tarihimizde Engelliler Özürlü Topluma Sevgiyi Anlatan Dostluk İnanmak mı, güvenmek mi? Bir Dakikalığına Yerime Geçer misiniz? Engelli Annesi ve Sosyal Destek

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Ciritte heyecanlı anlar
Ciritte heyecanlı anlar
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır