KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans

YENİ YIL HAYALİ…

  Faruk OCAK

          farukocak@mynet.com
         YENİ YIL HAYALİ…

Yeni yıl hayali…

Kafkas Haber Ajansı Köşe Yazarı Faruk Ocak’ın ‘Yeni Yıl Hayali’ yazısı:

Benim için “Yeni yıl geliyor” değildir aslında “Yeni yıl bitiyordur”. 31 Aralık 2015 gecesi yatmamla, 01 Ocak 2016 sabahı kalkmam arasında bir değişiklik olmamıştır. Aynı hayat, aynı ben, aynı bilgi, aynı insanlar, aynı ev, aynı okul, aynı harçlık, aynı yasaklar. O halde niye seviniyorum ben tarih atarken bir rakamı farklı yazacam diye mi?

Gün sabah olunca, o günü bitti sayarım. Hafta, pazartesi olunca hafta gitti derim Ay, ilk haftaya ulaşınca ay bitter. Yıl Ocak olunca yılı da bitti kabul ederim.. İşte her insanın bir günü, bir haftası, bir ayı, bir yılı iyi kötü böyle bitip gider.

Değişiklikse istediğim beklediğim yeni bir yıldan, yasaklarım kalkmalı, dolmuşlara binmeli, eğitim olanaklarım artmalı, yaşam şartlarımın hepsi çok iyi olmalı, yeni bir kıyafet, yeni çevre dertsiz tasasız insanlar. Bunların olması için niye yılın bitmesini bekliyorsun. Zaten memnunsan her şeyden, 2016’dan neden bu kadar çok şey bekliyorsun? Her yeni yıl yeni ümitlerin düşlendiği yıl oluyor. Ama sadece `düşlerdeki dünya` olarak hayallerde kalıyor. Sadece istemekle, umut etmekle, yeni yıldan bir şeyler beklemekle geçiyor.

Yine savaşlar oluyor. Yine açlıktan, trafik kazalarından, hastalıklardan insanlar ölüyor. İşsizlik yine var. Yine hırsızlık, cinayet, ölümler, intiharlar gazetelerin ilk sayfalarında yer alıyor. Yeni yılda ailesinden bir telefon hediye alan bir bisiklet alan çocuklar, diğer tarafta okul çantası kalemi defteri olmayan çocuklar. Yani dünyanın her hangi bir yerinde evsiz, yurtsuz, yuvasız kalmış bir anneye, babaya, çocuğa yeni yıl ne anlatabilir ki. Havai fişekler yerine füzeler, bombalar düşen insanlar ne düşünüyordur acaba yeni yılla alakalı. Çocuğunun karnını doyuracak yoksun bir baba için ne anlamı var yeni yılın bir çocuğuna bir bardak süt verememiş bir anne için yeni yıl, eski yıl ne fark eder? Dünyada her gün açlıktan, soğuktan, hastalıktan, terörden ölen binlerce insanın ölümü mü kutlanıyor.? Bunlar bitti derseniz tamam herkes kutlasın sevinsin dans etsin oynasın.

Zamanlarını en kötü şekilde kullananlar, en çok, zamanın kısalığından şikâyet edenlerdir diyor, La Bruyere. Bir yılın değerini anlamak için, final sınavını geçememiş bir öğrenciye sor. Bir ayın değerini anlamak için erken doğum yapmış bir anneye sor. Bir haftanın değerini anlamak için haftalık çalışan bir babanın gözlerine sor. Bir saatin değerini anlamak için buluşmak için bekleyen âşıklara sor. Bir dakikanın değerini anlamak için treni, otobüsü veya uçağı kaçıran birine sor. Bir saniyenin değerini anlamak için bir kazadan sağ çıkmış birine sor. Bir milisaniyenin değerini anlamak için olimpiyatlarda gümüş madalya kazanmış birine sor. Vakit kimse için beklemez. Sahip olduğun her dakikanın kıymetini bil. Onu bazı özel kişilerle paylaştığında değerini daha iyi bileceksin.

Dileklerimin gerçekleşmediği sadece düşlerde kaldığı bir yılı bırakıp, yine aynı sıkıntıların yaşandığı bir yıla sevinerek giremiyorum. Ben böyle yeni yıl istemiyorum.

Yeni bir yılı sadece hayal ediyorum. İçinde sevginin olduğu, gerçek dostlukların olduğu, kavganın ve her türlü insanlık dışı tavır ve davranışların yok olduğu, açlıkların, sefaletlerin, eğitimsizliğin olmadığı, savaşın olmadığı, çocukların annesiz babasız olmadığı, bir yılı sadece hayal ediyorum. Yeni bir yıl düşlüyorum. Dünyada kimsenin katledilmediği, açlıktan ölmediği savaşların bitip tükendiği, herkesin birbirine saygı sevgi ile baktığı yeni bir yılı sadece hayal ediyorum.

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 5666 Defa Okundu
2015-12-17

SON YAZILARI

Ötekileştirme! Sevgi Kalpte Olmadan, Bilgi Beyinde Olmaz Erişebilirlilik Erişebilirlilik ve Ulaşılabilirlik Farklı Bir Mevsim: Empati Tarihimizde Engelliler Özürlü Topluma Sevgiyi Anlatan Dostluk İnanmak mı, güvenmek mi? Bir Dakikalığına Yerime Geçer misiniz? Engelli Annesi ve Sosyal Destek

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Ciritte heyecanlı anlar
Ciritte heyecanlı anlar
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır