KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

ENGELLİ KADINLAR VE AYRIMCILIK

  Faruk OCAK

          farukocak@mynet.com
         ENGELLİ KADINLAR VE AYRIMCILIK

Engelli Kadınlar ve Ayrımcılık

İnsan hakları gerek engelli hareketlerinde, gerekse kadın hareketlerinde ki temel konudur. Ayrımcılığa maruz kalma, düşük toplumsal statü, fiziksel, cinsel ve diğer istismar türlerine maruz kalma, kadına özgü toplumca belirlenmiş rol ve sorumlulukları yerine getirmek zorunda bırakılma, eğitim olanaklarından yeterince yararlanamama, bir işe girmekte zorlanma, çalışma yaşamında ayrımcılığa uğrama, yoksulluk ve daha birçok konuda hakların ihlali genel olarak hem kadınlar açısından hem de engelliler açısından yaşanan temel sorunlardır.

Kadınların ve engelli bireylerin yaşadıkları sorunları, engelli kadınlar iki kat fazla yaşamakta, hem engelin getirdiği, engelli bireye yönelik ön yargılar ve engellerle, hem de kadın olmanın ve kadınlara bakışın getirdiği olumsuzluklarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Engelli kadınlar yaygın kanıya göre toplumsal yaşamdaki kadının rollerini “iyi bir eş yada iyi anne” v.b. karşılayamadıkları düşünülmektedir. Eğitim ve istihdam sorunları, toplumun ön yargısı, yanlış tutumlar ve ulaşabilirlikteki engeller gibi nedenlerle de çoğunlukla kendi geçimlerini temin edememektedirler. Engelli kadınlar yaşları, sosyo-ekonomik ve kültürel seviyeleri, yaşadıkları bölge ne olursa olsun çok büyük oranda insan hakları ihlalleri ile karşı karşıya kalmaktadırlar.

Engellİ kadınları kendi gereksinimlerini ifade etme, seslerini duyurma, karar alma süreçlerine aktif ve eşit derecede katılmalarının yani kendi hayatları üzerinde egemen olmalarının, eşit fırsatlara sahip olabilmelerinin sağlanması için yaşadıkları şartların doğru değerlendirilerek onları güçlendirecek, destekleyecek ve sorunlarını bütün yönleri ile ele alacak her alanda sosyal politika ve düzenlemelere gereksinim vardır.

Engelli kadın bir yada birden fazla özre sahip olan ve toplumda engeller yaşayan kadındır. Engel dereceleri, cinsel seçimleri, yaşadıkları yer, kültürel alt yapıları gibi faktörler göz önünde tutulmadan kırsal ve kentsel alanlarda yaşayan tüm yaş seviyesindeki kadınlar kastedilmektedir. Engelli kadınlar yoğunluğu ve çeşitliliği farklı olsa da benzer şekilde ayrımcı uygulamalar, istismar, taciz ve hak ihlalleriyle karşılaşmaktadırlar.

Engellilerin insan haklarının sağlanması Birleşmiş Milletlerin yükümlülüğündedir. Birleşmiş Milletlerde engelli insanların haklarının korunması, geliştirilmesi ve ayrımcılığın ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalar bulunmaktadır. Ancak engelli kadınların özel ihtiyaçları bulunmaktadır.

Özürlü kadının sosyal statüsü bireysel şartlara ve yaşadığı ülke koşullarına göre çeşitlilik göstermektedir. Yoksul ülkelerdeki engelli kadınlar daha fazla dezavantajlıdır. Sadece zor değil, bazen engeli kadınların uygun eğitim ve çalışma olanaklarını bulması imkansız gibidir.

İş bulma, kendi hayatını kazanmakta yaşadıkları güçlüklerin yanı sıra toplumun “iyi bir eş”, “iyi bir anne” gibi kadına atfedilen beklentilerini karşılayamadığı düşünülerek toplumun dışında bırakılmaktadırlar.
 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 24340 Defa Okundu
2016-03-10

SON YAZILARI

Sevgi Kalpte Olmadan, Bilgi Beyinde Olmaz Erişebilirlilik Erişebilirlilik ve Ulaşılabilirlik Farklı Bir Mevsim: Empati Tarihimizde Engelliler Özürlü Topluma Sevgiyi Anlatan Dostluk İnanmak mı, güvenmek mi? Bir Dakikalığına Yerime Geçer misiniz? Engelli Annesi ve Sosyal Destek Çanakkale Zaferi Ne Anlatır

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır