KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

EMPATİ GÜNÜ VEYA ENGEL OLMAMAK

  Faruk OCAK

          farukocak@mynet.com
         EMPATİ GÜNÜ VEYA ENGEL OLMAMAK

 Empati Günü veya Engel Olmamak

Günlük hayatımızda engelli insanlarla muhakkak karşılaşmışsınızdır. Kimi zaman elindeki beyaz bastonuyla yürüyenleri, kimi zaman işaretlerle etrafındakilere derdini anlatmaya çalışanları, kimi zaman tekerlekli sandalye ile kaldırımları ve pek çok engelleri aşmak için zahmet çekenleri görmüşsünüzdür.

Gerçek hayatta engelli deyince aklımıza işitme, konuşma, görme, yürüme konusunda engelliler gelmektedir. Bir gün çevremizde yaşayan bu insanların toplumsal hayatta ne gibi sorunlarla karşılaştığını düşünmek hiç aklımıza geldi mi? Bu sorunlar gerçekten engelli olmaktan kaynaklanan sorunlar mı?

Yoksa engelsiz gözüken insanların neden olduğu sorunlar mı? Gerçekten görünürde engelli olmayan empati yetenekleri gelişmemiş engelsiz insanların oluşturdukları maddi ve manevi engeller, engelli insanlar için en önemli sorunu teşkil etmektedir.

Toplumsal hayatta, herkesin kamusal alanı kullanma ve yararlanma hakkı vardır. Bu hak, engelli olanlar için de geçerlidir. Ancak, bugün engelsiz olarak gözüken sizler, engelli insanların kamusal alanı kullanma hakkına ne ölçüde katkıda bulunuyoruz? Katkı sağlamak için ne kadar çaba gösteriyoruz?

Merdiven basamağı yaparken engelliler için de rampa yapmayı düşünüyor musunuz? Kamu binalarında ve toplu ulaşım araçlarında asansör bulundurabiliyor musunuz? Arsaları, arazileri yaşam kalitemizi iyileşmek adına yeniden yapılandırırken engellileri hatırlıyor musunuz?

 Tüm bu soruların cevabını vermeden önce Avrupa ülkelerine de bir göz atalım. Bu ülkelerin kamusal alanında da çok sayıda engelli insan çalışmaktadır.

Bu nedenle Avrupa’daki engelli insan sayısının diğer ülkelere göre daha fazla olduğunu düşünmek bizi büyük yanılgıya sevk etmektedir. Çünkü bu ülkelerde engelliler için kamusal alanı kullanma ve engellilerin hareket kabiliyetini artırmaya yönelik tedbirlerin çokluğu dikkatimizi çekmektedir.

Bu ülkelerdeki engelliler, belediye otobüslerine tekerlekli sandalye ile binmekte, tren istasyonlarında kendileri için yapılan asansörleri, özel tuvaletleri, caddelerdeki telefon kabinlerini ve araç park yerlerini rahatlıkla kullanabilmektedirler. En önemlisi sokakta, kaldırımlarda, alışveriş merkezlerinde hiçbir engelle karşılaşmadan dolaşabilmekte, hayatlarını kimseye muhtaç olmadan sürdürebilmektedirler. Kısacası engellilerle ilgili tüm engeller kaldırıldığı için engelsiz bir hayat sürdürebilmektedirler.

Karsımızda ve ülkemizde ise engelliler için alınan tedbirlerin ve yapılan yatırımların yetersizliğine ve verilen değerin büyüklüğüne! Bakınca engelli sayısının az olduğu kanaatine varıyoruz. Aslında sayıları o kadar fazla ki şehrimizde alınması gereken tedbirlerin hiç biri alınmadığı için engelliler evlerine kapanmakta, evlerinden çıkamamakta ve bizde çevremizde ne kadar az engelli var diye sevinmektesiniz.

Dünya litarütüründe “Bir ülkenin gelişmişliği kaldırımlarının yüksekliği ile ölçülür”, ilkesi mevcuttur. Eğer yaşadığınız şehrin gelişmişlik düzeyini merak ediyorsanız kaldırımların yüksekliğine ve kimler tarafından kullanıldığına bakmanız yeterlidir. Avrupa ülkelerinde kaldırımların yüksekliği neredeyse sıfır seviyendedir. Üstelik kaldırım kenarlarında bariyer, korkuluk vs. gibi ikinci bir engel de yoktur. Çünkü herkes kendi ihtiyacı için gerekli olan yolu kullanmakta, engellilere ayrılan yolu kullanmaya ihtiyaç duymamaktadırlar.

Bizler de engellilere yardımcı olmak için, onlara acıyarak bakmak yerine ünlü düşünür Konfiçyus un dediği gibi “balık tutmasını öğretmeliyiz.”

Önlerindeki engelleri kaldırarak yeteneklerini, bilgi birikimlerini, yaşam deneyimlerini kullanmasına ve potansiyellerini ortaya çıkarmalarına yardımcı olmalıyız. Nasıl ki bir insanın sağlıklı yaşaması için vücudundaki organlarından birini yok sayamazsak toplumun da sağlıklı yaşaması için tüm bireyleri engelli engelsiz diye ayırmadan hep birlikte yaşamaya ve yaşatmaya gayret göstermeliyiz.

Temel ilkemiz her zaman İNSANA SAYGI GÖSTERMEK olmalı ki her yıl 14 Mayıs tarihinde “EMPATİ GÜNÜN0’DE” ANI ÖREN ALANINDA onlarla empati yaparak onlara saygımızı, sevgimizi göstererek yaşama sevinci vermek demektir.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 15291 Defa Okundu
2016-04-11

SON YAZILARI

Sevgi Kalpte Olmadan, Bilgi Beyinde Olmaz Erişebilirlilik Erişebilirlilik ve Ulaşılabilirlik Farklı Bir Mevsim: Empati Tarihimizde Engelliler Özürlü Topluma Sevgiyi Anlatan Dostluk İnanmak mı, güvenmek mi? Bir Dakikalığına Yerime Geçer misiniz? Engelli Annesi ve Sosyal Destek Çanakkale Zaferi Ne Anlatır

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır