KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

EMPATİ LÜTFEN!...

  Faruk OCAK

          farukocak@mynet.com
         EMPATİ LÜTFEN!...

Empati lütfen!...

Günlük yaşantımızda artık sıkça rastladığımız engellilerimiz toplumun bir parçası haline gelmiş, gerek istihdamda, gerek sağlıkta ve gerekse eğitim alanında önemli bir ölçüde mesafe kat edilmiştir.

Empati terim olarak veya diğer bir adı ile eş duyum; bir başkasının duyguları, içinde bulunduğu durum ya da davranışlarındaki motivasyonu anlamak ve içselleştirmek diye tanımlayabiliriz.

Sağlam bir bireyin engelli bir bireyi ne kadar anlayabiliyor, sağlam birey kendisi ne denli engelli bir birey yerine koyuyor veya koyabiliyor bunun üzerinde durmak gerekir.

“Ateş düştüğü yeri yakar ” bugün gerçekten engelli insanların halinden anlamak için ya engelli veyahut bir engelli yakını olmak gerekmiyor. Gerçek anlamda kendinizi bir engelli bireyin yerine koyduğumuz zaman, onlara ne kadar değer verilmesi gerektiğini bilmemiz gerekmektedir.

Gerçek anlamda empati yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Fırsat eşitliği çerçevesinde insanların yararlandığı kamusal haklardan engelli bireylerinde etkin bir şekilde istifade etmeleri için empatik yaklaşımla ve ivedi bir şekilde sorunların çözümü için gerekli bütün etkin tedbirlerin alınması gerekmektedir.

Empati bir insanın kendisini karşısındaki kişinin yerine koyarak olaylara onun bakış açısı ile bakmak olduğunun bir kez daha altının çizilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bugün hanginiz kendinizi bir görme engellinin yerine koyabiliyorsunuz, hanginiz tekerlekli sandalye mahkûm olmuş birinin yerine koyabiliyorsunuz, onların çektiği sıkıntıları hanginiz yaşamadan hissedebilirsiniz?

Ben şuna kesinlikle inanıyorum ki; herkes elinden geldiğince empati kurmaya çalışırsa, hem normal vatandaşların engellilere bakış açısı değişir, hem de engeller kendiliğinden kalkmış olur.

Zaten ülkemizde özellikle son 10 yıl içerisinde engellilere yönelik yapılan çalışmalar gerçekten takdire şayandır. Hükümetin engelliler için yaptığı çalışmalarla birlikte empati kurmayı öğrenirsek sorunların % 80’ni aşmış olacağız.

Sonuç olarak herkesi empati kurmaya, ve engelli vatandaşlarımıza biraz daha duyarlı olmaya, onları da toplumun birer parçası olarak görmeye ve herkesi birer engelli dostu olmaya 14 Mayıs 2016 tarihinde “EMPATİ GÜNÜNDE” ANI ÖREN ALANINDA engellilerle empati yapmaya davet ediyorum.
 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 14524 Defa Okundu
2016-05-04

SON YAZILARI

Sevgi Kalpte Olmadan, Bilgi Beyinde Olmaz Erişebilirlilik Erişebilirlilik ve Ulaşılabilirlik Farklı Bir Mevsim: Empati Tarihimizde Engelliler Özürlü Topluma Sevgiyi Anlatan Dostluk İnanmak mı, güvenmek mi? Bir Dakikalığına Yerime Geçer misiniz? Engelli Annesi ve Sosyal Destek Çanakkale Zaferi Ne Anlatır

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır