KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans

HOŞ GELDİN EMPATİM…

  Faruk OCAK

          farukocak@mynet.com
         HOŞ GELDİN EMPATİM…

Hoş Geldin Empatim…

Tüm yıl vücudumuzu fazlasıyla çalıştırdık. Bazen kahvaltısız evden çıktık ve saatlerce vücudumuzu gıdasız bıraktık. Bilinçsiz bir beslenme yöntemi hakimdi bi çoğumuzda. Vücudumuzun beklediği düzen bu değildi elbette. Yılın on bir ayı durmadan yılmadan bizim için harıl harıl çalışan bu bedeni dinlendirme vakti artık, Ramazan geldi.

SABIR VE EMPATİ

Ramazan ayı vücudumuzun dinlenme ayıdır da. Yemek düzeni saatlerle belirlidir ve birçok organımız belirli saatler dışında dinlenir. Bunun yanında Ramazanın manevi kazanımları da anlatmakla bitmez tabii. Dinimizin mükafatları çoğumuzun malumu. Ayrı bir sınıfta değerlendireceğimiz iki önemli kazanım; sabır ve empati. Biz saatlerce aç kalmak istesek, hele ki bu sıcak günlerde, birkaç saat sonra sabrımız tükenir ve mutfağa koşarız. Oysa orucun üzerimize giydirdiği sabır entarisiyle kuşanırız ve oruç bize sabretmeyi öğretir. “Ben saatlerce aç kalıyorum fakat biliyorum ki o saat geldiğinde o yemeği ben yiyeceğim. Oysa ki dünyanın birçok bölgesinde yaşayan aç ve susuz insanların yemek için bekledikleri bir saat, vakti gelince yedikleri yemekleri yok belki de.” diye düşünürüz ve anlarız ki oruç bize o insanlara karşı empati kurmayı öğretir.

RAMAZAN VE AİLE

Ramazanın bir diğer özelliği de aile birliğini güçlendirmesidir. Belki de uzun zamandır bir araya gelmeyen eller kavuşur Ramazan’da. Sofranın etrafına doluşur herkes. Konuşma seslerinin yerini bir anda çatal-kaşık sesleri alır. Bir süre sonra o sesler de kesilir minareden yükselen ezanla. Koştur koştur camilere gidilir, safların arkası çoğu zaman minik ayaklarla şenlenir. Her yer neşe dolar. Evler ‘aile güzelliği’ kokar.

Bu heyecan ay boyunca devam eder ve Ramazan Bayramının gelmesiyle final yapılır. Bayram sabahı bir ay boyunca bayrama ertelenmiş kahvaltı yapılır ailece. Bir yandan Ramazan’a vedanın hüznü kaplar bizi, diğer yandan bayramın sevinci yaşanır. Miniklerin elleri harçlık ve şekerlerle dolar. Yaşlıların gözleri parlar sevdikleri yanlarındayken. Tüm bunlarla bir bütündür Ramazan. Fakat bu durum her daim devam ettirilmelidir tabii. Elbette ki Ramazan ayında bu güzellikler daha özel olmalıdır ancak normal zamanlarda da daha sabırlı ve diğergam olunmalıdır. Aç insanlar sadece Ramazan’da aklımıza gelmemelidir.

RAMAZAN’IN HİKMETLERİ

“Komşusu açken tok yatan bizden değildir.” hadis-i şerifi kulağımızda küpe olmalıdır her daim. Aile sofralarının sesi kesilmemeli, yaşlılar yalnızca bayramlarda beklememelidir kapıları çalsın diye. Ve miniklerimizin uğrak yeri olmalıdır camilerimiz.

Bir toplumu yok etmek istiyorsanız önce o toplumun aile ve ahlak yapısını bozmalısınız, ki zaten o zaman o toplum artık yıkılmış bir toplumdur. Aile sevgisi ve aile bağı her ferdinin içinde oldukça yoğun bulunan bir milletiz. En önemli varlığımız çocuklarımız. Ailelerine bağlı ve bilinçli bireyler yetiştirmek için “Ağaç yaşken eğilir” sözü kıstas alınmalı. Ramazan ayı bunun için çok güzel bir fırsat. Bu Ramazan hepimiz çocuklarımızı sahur ve iftarlarda soframıza davet edelim. Teravih namazlarında arkadaşımız olsunlar. Ramazanın önemini sık sık dile getirelim, huzurunu yaşayalım ve yaşatalım. Birlik ve beraberlik ayı olduğunu vurgulayalım. Yoksul çocukları anlamalarını ve şükretmenin önemini öğretelim çocuklarımıza. Bu yüce ay en bereketli şekilde yaşansın inşallah.

Ülkemize ve din kardeşlerimize, küslerin barıştığı, ellerin kavuştuğu, birlik ve beraberliğin zafere ulaştığı, sağlıklı, bilinçli, duyarlı, samimi ve huzur dolu bir Ramazan diliyoruz.

Hayırlı Ramazanlar…

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI
 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 34914 Defa Okundu
2016-06-03

SON YAZILARI

Ötekileştirme! Sevgi Kalpte Olmadan, Bilgi Beyinde Olmaz Erişebilirlilik Erişebilirlilik ve Ulaşılabilirlik Farklı Bir Mevsim: Empati Tarihimizde Engelliler Özürlü Topluma Sevgiyi Anlatan Dostluk İnanmak mı, güvenmek mi? Bir Dakikalığına Yerime Geçer misiniz? Engelli Annesi ve Sosyal Destek

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Ciritte heyecanlı anlar
Ciritte heyecanlı anlar
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır