KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans

SAĞDUYULU OLMAK…

  Faruk OCAK

          farukocak@mynet.com
         SAĞDUYULU OLMAK…

Sağduyulu olmak…

 

Öncelikle Allah’ın izniyle iyiliğin, hakkın, hakikatin, adaletin kazanacağına ümit varız.

Ülkemizin zor bir sınavdan geçtiğini biliyoruz sağduyunun kazanması için her bir fert olarak canla başla çalışmamız lazım ki hepimizin bildiği “Emr-i bi lma rûf ve nehy-i anilmünker”‘İyiliği emretmek ve kötülükten men etmek “olduğunu unutturmayarak önem arz eden bu konuyu hatırlamamız lazım.

Eğer ki bu güzel kaideyi hayatımıza bir nakkaş gibi işleyebilirsek kötülükler her daim son bulmaya, mahvolmaya mahkûm olacak. Bizlerin arasına nifak sokamayacaklar ve giremeyerek fitne tohumları saçamayıp tutunamayacaklardır.

İyi olmayı itibarsızlaştırmaya çalışan bir takım zümreler var. Sözünde durmamak, verilen emanete hıyanet etmek, makamı kötüye kullanmak vs. Bizler şunu bilmemiz gerekir ki iyilik yap denize at balık bilmezse yaradan Allah bilir. Samimane bir şekilde Hayatı içtimaîyye’de bu güzel uygulamaya gayret göstermeliyiz.

Hayat-ı ömrümüzün çok kısa olduğunu bilip geçici ve yarınının garantisi olmayan dünyada yaşadığımızı unutmayarak, gerek dünyevi işlerimizde gerekse uhrevi işlerde pozitif enerjimizle iyi olanlar tarafında olmalıyız. Lakin sözde iyiler kaybeder cümlesini yanlış olduğunu! Allah katında hep iyilerin kazandığını bilmenin sevincini, lezzetini, mükâfatını da bilmek ayrıca haz veriyor insana.

Bizlere düşen en önemli görev ülkemize hem dışardan hem içerden taâruzların gün gibi açık olduğunu görmeliyiz. Bunlara karşı iyilik ve sağduyu kalkanını kullanmamız gerekmektedir.

Türkiye coğrafyasında yaşayan her bir birey olarak nemelazımcılık hastalığından kurtulup, iyilikte ittihad etmemiz gereken bir dinin mensubu olduğumuzu unutmamak lazımdır.

Gelecek nesillerimize daha güzel yarınlar bırakmak adına bizlere önemli görevler, vazifeler düşmektedir. Onlara gelecek zararlara, musibetlere karşı bizlerin birer çelik zırhlı kale hükmünde olmamız yarınlar için önem arz ediyor.

Tüm dünya ülkeleri birleşerek son kale olan Türkiye’ye saldırıyorsa basiretli bir şekilde hareket etmeliyiz. Ayrıca bizdeki ittifak tesanüt ruhunu birleştirip yaygara çıkaranların ağzına şiddetle tokat vurup, seslerini kesmekte bizlere düşer.

“Sakın kader deme kaderin üstünde bir kader vardır

Ne yapsalar boş göklerden gelen bir karar vardır

Gün batsa ne olur geceyi onaran bir mimar vardır

Göğsünde sürgününü geri çağıran bir damar vardır

Senden umut kesmem kalbinde merhamet adlı bir çınar vardır.

Üstad Sezai KARAKOÇ’un şiirinde bahsettiği gibi bizlerdeki iyilik damarı tüm kötü şerlere karşı her zaman üstün gelmektedir. Unutmayalım ki bizler iyi olursak herkes iyi olacaktır. Zaman iyilik, fedakârlık zamanı olduğunu asla unutmamak lazım, geleceğini düşün ona göre hareket et…

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI
 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 11846 Defa Okundu
2016-08-06

SON YAZILARI

Ötekileştirme! Sevgi Kalpte Olmadan, Bilgi Beyinde Olmaz Erişebilirlilik Erişebilirlilik ve Ulaşılabilirlik Farklı Bir Mevsim: Empati Tarihimizde Engelliler Özürlü Topluma Sevgiyi Anlatan Dostluk İnanmak mı, güvenmek mi? Bir Dakikalığına Yerime Geçer misiniz? Engelli Annesi ve Sosyal Destek

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Ciritte heyecanlı anlar
Ciritte heyecanlı anlar
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır