KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

EĞİTİMDE TEKERLEK

  Faruk OCAK

          farukocak@mynet.com
         EĞİTİMDE TEKERLEK

Eğitimde Tekerlek

 

Milli Eğitim Bakanlığı normal zekâ seviyesine sahip, kendi akran ve arkadaşları ile aynı sınıfa giden ancak tekerlekli veya akülü sandalye kullanmak zorunda kalan öğrencileri evlerinden okula taşımıyor ya da taşıyamıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı özel eğitim hizmetleri yönetmeliği madde 90 şöyle der:

Ücretsiz taşıma

MADDE 90 – (1) Bakanlık, özel eğitim okul ve kurumları ile özel eğitim sınıflarındaki gündüzlü öğrencilerin okula ulaşımlarının ücretsiz sağlanması için gerekli tedbirleri alır.

Eğer kendi sınıfınızda ve normal bir zekâya sahipsiniz ancak fiziksel engelli iseniz bu maddeye göre taşınmanız mümkün değildir ve taşınma isteği ile başvuran veliler de bu madde doğrultusunda kibarca reddedilmektedir.

Özel eğitim hizmetleri bireyleri sosyal ve fiziksel çevrelerinden mümkün olduğu kadar ayırmadan Planlanır ve yürütülür. Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin, akranları ile birlikte eğitilmelerine öncelik verilir İlkeleri vardır. Ayrıca özel eğitimde En az sınırlandırılmış eğitim ortamı kavramı vardır ki o da Özel eğitime ihtiyacı olan bireyin; toplumla bütünleşmesini sağlamaya yönelik, mümkün olduğunca yetersizliği olmayan akranlarıyla bir arada olmasını sağlayan en uygun eğitim ortamını ifade eder…

Peki, özel eğitimde bu ilkeler varken biz neden tekerlekli sandalyeye muhtaç çocuklarımızı okula taşımıyoruz? Engelli mi değiller? O zaman haftada iki saat Rehabilitasyon merkezlerine neden taşıyoruz?

Görüleceği üzere şuan uygulanan yöntem başlı başına bir garabettir.

Tekerlekli sandalyeye muhtaç bir çocuk okula gitmek istiyor. Çünkü orada arkadaşları ile oynuyor, eğleniyor yani kaynaşıyor, sorunlarından bir nebze olsun sıyrılıp günlük hayata devam ediyor. Bu arada da eğitimine devam edip vatanına hizmet etmek için kendini yetiştiriyor.. Bu çok güzel ve istenilen bir durum… Peki, okula nasıl gidecek?

Şimdi biraz da empati yapalım;

Anne veya babası onu sandalyesine bindirecek önce dışarı bakacak, yağmur veya kar yoksa okula kadar sandalyesini sürüp yerine oturtacak, eğer çok soğuksa çocuğun dizlerini sıkıca bir battaniye ile sarıp ağzını burnunu da bağlayıp öyle getirecek. ( bu arada ülkemizde yaklaşık 9 aylık eğitim döneminin 7 ayının yağmur veya kar yağışlı ve soğuk havalarda yapıldığını unutmayın!)

Eğer ailenin ekonomik durumu biraz iyiyse bir araba alacak ve bel fıtığı da olmamışsa her gün özel arabasına bindirecek, okulda indirecek, yerine oturtacak çocuğun çıkışında ise yine gidip aynı işlemi yapıp eve getirecek. Tabi bu işlemler için evde bir ebeveyn çalışmayacak…

Şimdi burada hemen “evde eğitim var ya canım” diyenler çıkacaktır. Ancak bu evde eğitim bireyleri eve hapsetmek ve toplumdan tecrit etmek ile eşdeğerdir, insafsızlıktır. Evden çıkmadan gideceği yerde rampa, asansör ve klozet var mı diye araştıran, bu yüzden dışarıya çok fazla çıkamayan, okul dışı zamanlarını ise evde televizyon karşısında geçirmek zorunda olan bu çocukları okula yani arkadaşlarına eriştirememek vicdansızlıktır. Bu sebeple eve hapsedilen ve bizzat tanıdığım çocuk sayısı hiç de az değildir.

Sonuç olarak;

Özel eğitim okuluna veya sınıfına devam eden yaklaşık 70-80 bin çocuğu okuluna taşıyan devletimiz, tekerlekli sandalyeye mahkum evlatlarımızı da sosyal devlet olmanın gereği olarak taşıyabilmelidir. Onları arkadaşlarına kavuşturmalı, ailelerinin omuzlarındaki bu ağır yükü hafifletmelidir. Okullarda bu evlatlarımıza uygun eğitim ortamını sağlamalı ve kayıtlarında yaşanan sıkıntıları ortadan kaldırmalıdır. Hatta eğitime ciddi bütçe ayırarak sınıfları akıllı hale getiren devletimiz, bu öğrencilerin akülü sandalye ihtiyaçlarını da okul müdürlükleri aracılığıyla giderebilmelidir. Kısacası bu evlatlarımızı hayata katmalıdır.

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI
 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 13801 Defa Okundu
2016-09-16

SON YAZILARI

Sevgi Kalpte Olmadan, Bilgi Beyinde Olmaz Erişebilirlilik Erişebilirlilik ve Ulaşılabilirlik Farklı Bir Mevsim: Empati Tarihimizde Engelliler Özürlü Topluma Sevgiyi Anlatan Dostluk İnanmak mı, güvenmek mi? Bir Dakikalığına Yerime Geçer misiniz? Engelli Annesi ve Sosyal Destek Çanakkale Zaferi Ne Anlatır

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır