KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

ÖMÜR BOYU MAHKûMİYET

  Faruk OCAK

          farukocak@mynet.com
         ÖMÜR BOYU MAHKûMİYET

 Ömür Boyu Mahkûmiyet

İnsanların beyinlerinde ki duygulara, fikirlere ateş veren sevdalar ve idealler vardır yüreğinde, bu sevdalar ve idealler insanların hayatı güzelleştiren şeyler yapmasını sağlar. Doğduktan sonra başlar bu idealler, anne ile başlayan sevdiğine en yakın olmak ve bunun için çabalamak, zaman, enerji harcamak duygusu yaş büyüdükçe insan geliştikçe farklı alanlarda devam eder.

Çocukken en heyecanlı ve en uzun süreli oyunlar oynamayı düşünür, oyun hiç bitmesin ister çocuk yüreği, Gençken en güzel kızı sevmek isterler, en heyecanlı macerayı yaşamak kendilerini kanıtlamak ister genç yürekler, Olgunlaşınca en iyi üniversiteden mezun olmak, en iyi işi kurmak ya da çalışmak ve gençlikte beyinlerine yerleşen kadın imajını ararlar hayat boyu beraber olmak için .

Bütün insanların hayat idealleri Enlerle doludur. Öleceğini bilen insan bile en iyi cenaze töreni en iyi mezar yeri, en iyi mezar gibi beynindeki düşünce ve ideallerden kurtulamaz, Bu idealler yaşam arzusunun temelidir, bu temelde insanlığın gelişmesini sağlayan en önemli faktördür.

İşte bu duygularla yaşayan ya da yaşayacak olan insanın hayatının herhangi bir döneminde bir şimşek çakar ve siyah bir perde oluşur, bir insan kara yazgı için seçilmiştir. Bu insanın hayatı tamamen değişir zıt bir çizgi izlemeye başlar, “En iyi” olan amaç ve ideal en “kötü mecburiyet” halini alır, “En iyinin” yerini “Keşke” sözcüğü alır.

“Hayat alt üst olmuştur, her şey tersine dönmüştür, çölün en kızgın yerine bir fidan düşmüştür, yaşaması, var olması bir mucizedir.”

İdealler bitmiştir, yaşamak bile zordur. En çok sevdiklerinin bile acıyarak bakışları dayanılmaz acıyı yüreklerde biriktirir, kuytu yerlerde gözyaşı olarak akar, çaresizliğini kabul eder sonra yağmurdan sonra ki yeryüzü gibi huzur bulur; Yaşanan çaresizlikler en sonunda “alışılmış çaresizlik” olur. Boyun eğen her şeyi kabullenen çaresizler olarak ortaya çıkar. Yürekteki sevdalar ve idealler, kalp ağrısına dönüşür, yüreği acıtır.

Bazen bedenler Engelli olur, bazen beyinler, bazen Engelli bedenlerin beyinleri sağlam düşünür ama ne hikmetse sağlam bedenlerin beyinleri de Engelli düşünürler. İşte bu Engelli düşünme sonucunda yaşam alanlarımız Sağlam olanların bile yaşayamayacakları ortamlar haline gelir. Hayatın her evresinde, her zamanında her yerinde yaşama hakkı kutsallığı ve eşitliği bozulamaz ama nedense siz kendini sağlam sanan düşünme Engelli kendinizden başkasını düşünemezsiniz.

Yuva olarak yaptığınız evlerinizde bile hiçbir şeyi düşünmüyorsunuz, Engelli bir arkadaşımızın evimize gelme ihtimalini bir kenara bırakın yarın bir gün bu “seçilmişliğin” başınıza geleceğini hesaba bile katmazsınız. Düşüncesizliğiniz o kadar hat safhadadır ki, Kaldırımlar yaparsınız rampa yapmayı unutursunuz ki engelli aracı da yoldan gitsin diye, kısaca sokağa çıkma hakkı bile vermediğiniz insanlarında sizlerden farkı olmadığını ne zaman düşüneceksiniz.

Bu durumları hep gelişmiş ülkelerle kıyaslarız ve bu ülkeler geleceği düşünerek projeler yaparlar, kendi ömürlerinin yetmeyeceğini bilerek projeler yaparlar, uygularlar, aslında ülkeler gelişmez insanlar gelişir. İnsan kendinden başkalarını da düşündüğü zaman,

kendisinden sonrasını düşündüğü zaman gelişmiş sayılır. Bizler bırakın başkalarını ve bizden sonrakileri düşünmeyi kendimizi bile düşünemiyoruz, bu düşüncesizliğimiz hayatımızı yaşanılmaz kılıyor, sorunları çözümsüz, çalışmaları sonuçsuz bırakıyor.

Yaşadığınız sosyal çevreyi kurarken ya da yaşam alanını düzenlerken bir gün sizinde başınıza gelebileceğini hiçbir zaman hesaba katmazsınız, öyle bir hayat yaşarsınız ki Engelli olduğunuzu rüyanızda görseniz bir yeriniz açık kalmış sayarsınız, en iyi düşünenimiz gider bir Engelliye ya da muhtaç olduğunu bildiğimiz birine sadaka verirsiniz.

İnsan olarak düşüncesizliğiniz sadece yaşam alanları ve yaşam şartları ile alakalı değildir, “Yaşamakla” da alakalıdır. Hayatı farkına vararak yaşamıyoruz, Gözler sağlamken, bütün renklerin ayrıcalığını, güzelliğini ve farklılığını gözlemek lazımdır, ayaklar sağlamken terden sırılsıklam olarak yürümek lazımdır. Kollarınız sağlamken dost ve arkadaşlarınıza sıkıca sarılın. Unutmayın gözler kapanınca renkler siyah beyaz olur. Ayaklar gidince bütün dünya durur, kollar gidince dostlar düşman olur.

Hayatın küçük ayrıntılarının farkına varın, Yazın sıcağında soğuk bir bardak suyu içerken bardakta oluşan buğunun varoluşu ile yok oluşunun nedenlerini öğrenin. Bahar güneşi ile ısınan toprakların üzerine düşen soğuk yağmur tanelerinin taze ot, çiçek ve toprak kokusundan nasıl bir aroma oluşturduğunu hissedin. Sıcak yaz aylarında yeryüzüne doğru koşan yağmur tanelerinin kısa bir süre sonra başka diyarlara yağmur olmak için tekrar gökyüzüne doğru yükseldiğini izleyin. Baharın son deminde yapraklarını, çiçeklerini döken doğanın mahremiyetini kapatmak istercesine Sisten perdeler örttüğü alaca sabahları seyredin. İçinde binlerce renk ve şekil barındıran, ama beyaz görünen kar tanelerinin raks edişlerini, eriyip kaybolmalarını gözlemleyin. Baharın seherini, yazın Meltemini, Güzün akyelini, kışın ayazını hissedin. Kısaca her anı, her günü, her mevsimi, her yılı Yaşayın, çiçeğin yapraklarının bile farklı renklerde olduğunu görün, her gün farklı koktuğunu, Güneşle açıp güneşle kapandığını, öğrenin.

Bunları Öğrenirken belki Engellilerin neler kaybettiklerini anlarsınız, Nelerden “Mahrum” nelere Mahkûm olduklarını fark edersiniz. Aslında Engellilik Özgürlükler içindeki bedenin ömür boyu mahkûmiyettir, özgürlük hücresidir, ama ”Beden Mahkûmdur Beyin Özgürdür”
En kötüsü ise bedeni Özgür olup ta Beyni mahkûm olanların durumudur.

Not: Bu yazıyı okuduktan sonra sizlerden istediğim yaşadığınız her yerde Engelli olduğunuzu düşünün.

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI
 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 1794 Defa Okundu
2016-11-29

SON YAZILARI

Sevgi Kalpte Olmadan, Bilgi Beyinde Olmaz Erişebilirlilik Erişebilirlilik ve Ulaşılabilirlik Farklı Bir Mevsim: Empati Tarihimizde Engelliler Özürlü Topluma Sevgiyi Anlatan Dostluk İnanmak mı, güvenmek mi? Bir Dakikalığına Yerime Geçer misiniz? Engelli Annesi ve Sosyal Destek Çanakkale Zaferi Ne Anlatır

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır