KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

ÇARESİZLİĞİN ÇARESİ OLSAYDI…

  Faruk OCAK

          farukocak@mynet.com
         ÇARESİZLİĞİN ÇARESİ OLSAYDI…

 Çaresizliğin Çaresi Olsaydı…

Anlatması, paylaşması zor duygulardan bir tanesi daha. Çaresizlik!.. Bazen öyle olaylar olur, öyle beklenmedik felaketlerle karşılaşırız ki içimiz bir başka sızlar. Üstelik bunu öyle derinden hissederiz ki sanki tüm hücrelerimiz bu duygumuzun etkisi altına girmiştir. Çaresiz olmayı, elimiz kolumuz bağlı kalmayı, hiçbir çıkar yol bulamamayı yaşarken kendimizi unutur gideriz. Hemen her birimiz hayatımızın bir döneminde bunu yaşadık ve yaşayacağız; belki az belki çok. Elbette kime göre? Kıyaslama kabul etmez ki çaresizlik. Herkes kendince en ağırını yaşadığını hisseder. Bazen hastalıklar karşısında çıkıverir karşınıza, bazen maddi zorluklar tavan yapar, bazen hiç beklemediğiniz bir felaketle her şeyinizi yitirirsiniz, bazen beraber başlanan sevgi dolu bir yolda tek başınıza kalırsınız, bazen haberli bazen habersiz ama her zaman ÇARESİZ! Dediğim gibi azı çoğu olmaz çaresizliğin. Gün gelir yaşadığınız birkaç dakikanın çaresizliği adeta ömrünüzden ömür götürür; gün gelir aylar, yıllar sürer bu duygunun size yaşattığı kabus.

Her şeylerden vazgeçersiniz o zamanlarda. Hiçbir yere sığamaz olursunuz; ne ayakta durabilirsiniz, ne oturabilirsiniz. Nefes alırken dahi göğsünüzde binlerce ton ağırlık varmışcasına bir ağrı hissedersiniz. Hiçbir şey oyalamaz, hiçbir şey teskin etmez sizi. Hatta ağlamak bile. Doludur içiniz dopdolu. Yaşadığınız birkaç dakika dahi olsa bir asır gibi gelmiştir size uzun upuzun. Önceleri sizin için önemli olan ya da öyle olduğunu sandığınız pek çok şey anlamını yitirir, hatta hatırlamaz olursunuz bir kısmını. Çünkü o süreçte yaşadığınız çaresizlik her şeyinizi alt üst etmiştir. Bir şeyler yapmak, çaresizliğinizden kurtulmak istersiniz ama nafile. Ruhunuz çaresizliğe teslim olmuştur bir kere. Evet kabul ediyorum paylaşmak, en azından yaslanacak bir omuz bulmak o anlarda en iyi çaredir ama ya yoksa? Ya en yakın sandıklarınız bile çok uzaklardaysa?

Varsın olsun, aslında biliyor musunuz çaresiz anlarınızdaki en iyi çare aslında sizsiniz. O anlarda tek başına ama dimdik ayakta ve güçlü olmanızı sağlayan kendi iradeniz. Şartlar ve koşullar sizi ne kadar zorlarsa zorlasın, hepsinin üstesinden kendi çabalarınızla geleceksiniz. Elinizdeki, avucunuzdaki yitip gitse de unutmamalı ki bir tek ölüme çare yok şu dünyada. Her şey gelir geçer; en geçmez sandığımız şeyler bile. Evet belki ufak tefek izler bırakır yüreğinizde ama olsun. Hayat kendine direnenleri sever ve kollar. Son anımıza kadar direnmek gerek, gücümüzün farkında olup ona sığınmak gerek. “ Ya çaresizsiniz, Ya da çare SİZSİNİZ “ Ben de pek çoğumuz gibi Nietzche’nin bu sözünü çok seviyorum ve doğru olduğunu her çaresiz anımda daha iyi anlıyorum.

Sevgiyle kalın, hiç çaresiz kalmayın.

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

/////////////////////////////////////////////////

Kar Savaşçıları İş Başında

Doğu Anadolu Bölgesi’nde karla mücadele aralıksız sürüyor. Kış mevsiminde yoğun kar yağışına ve soğuk havalara maruz kalan Doğu Anadolu bölgesinde karla mücadele ekipleri de mevsim boyunca aralıksız çalışıyor.

Geçtiğimiz günlerde etkili olan yoğun kar yağışı sonrası sadece Kars’ta 255 köy yolu ulaşıma kapanırken, ulaşıma kapanan köy yollarına ulaşmak için gerekli olan ana arterler de kar yağışından nasibini almıştı. Bu durum karşısında yoğun gayret sarf eden Karayolları 18. Bölge Müdürlüğü ekipleri ana yollarda yürüttüğü çalışmayla, İl Özel İdaresi’nin köylere ulaşımını kolaylaştırdı. Ardından koordineli çalışmalarla Kars’ta kapalı köy yolu kalmadı. Birkaç gündür devam eden soğuk hava dalgasında da çalışmalarını sürdüren Karayolları Bölge Müdürlüğü ekipleri ana yollarda yol genişletme çalışmaları yürüttü.

- 30 derecede Kar Sarıkamış yolunda çalışma yürüten Karayolları 18 Bölge Müdürlüğü ekipleri rotatif yardımıyla yollarda genişletme çalışmaları gerçekleştirilirken, çalışmalara greyderler de eşlik etti. Vatandaşlar tarafından da büyük memnuniyetle karşılanan çalışmalar ana yollarda gün boyunca devam etti.

Araç sürücüleri Karayolları 18. Bölge Müdürlüğü’nün sorumluluk alanlarında hiçbir sorunla karşılaşmadıklarını ve çalışmalardan büyük memnuniyet duyduklarını ifade ettiler. Allah devletimize zeval vermesin diyen vatandaşlar, çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür ettiler.

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) - KAFKAS HABER AJANSI
 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 2302 Defa Okundu
2016-12-19

SON YAZILARI

Sevgi Kalpte Olmadan, Bilgi Beyinde Olmaz Erişebilirlilik Erişebilirlilik ve Ulaşılabilirlik Farklı Bir Mevsim: Empati Tarihimizde Engelliler Özürlü Topluma Sevgiyi Anlatan Dostluk İnanmak mı, güvenmek mi? Bir Dakikalığına Yerime Geçer misiniz? Engelli Annesi ve Sosyal Destek Çanakkale Zaferi Ne Anlatır

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır