KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

ERİŞEBİLİRLİLİK

  Faruk OCAK

          farukocak@mynet.com
         ERİŞEBİLİRLİLİK

 Erişebilirlilik

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Faruk Ocak’ın, “Erişebilirlilik” yazısı:

İnsan hak ve onuruna uygun kalitede bir yaşam standardı sağlanmasının temel koşulu; hem kamuya, hem de özel sektöre ait alanlardaki bilgi ve hizmet sunumlarının ulaşılabilir olmasıdır. Topluma yönelik hizmetlerin eşitlik temeli üzerinde sınıf ve sıfat farkı gözetmeksizin herkes tarafından ulaşılabilir olması, engelli veya yaşlı her bir bireyin başkasının desteğine ihtiyaç duymaksızın diğer insanlar gibi dilediği yere ulaşabilmesi ve orayı etkin şekilde kullanabilmesi anlamına gelmektedir. Bu anlatımla ulaşılabilirlik; fiziksel çevreye ve bu çevredeki bilgi, mesaj ve hizmetlere erişebilmek anlamını taşımaktadır. Tüm alanların (İnşa edilmiş çevrelerin, binaların, yapıların, cadde ve sokakların, araçların, ulaşım sistemlerinin, park, otopark ve web sitelerin) herkes için erişilebilir ve kullanılabilir olması bugünkü dünyada daha da bir önem taşımaktadır. Buradan hareketle engelli bireyler için erişilebilirlik ve kullanılabilirlik; hayatı, toplumla birlikte iç içe yaşamak anlamına gelmektedir. Bu da hayata olan bağlılığı, tutunma aşkını güçlendirmekte, yaşama sevincini katbekat arttırmaktadır. Toplumsal yaşam alanlarının bilgi ve hizmet düzeyinde herkes için aynı seviyede erişilebilir ve kullanılabilir olması, dünya devletleri arasında toplumsal gelişmişlik açısından önemli bir göstergedir. Ülkemizde özellikle 2005 yılından itibaren engellilere yönelik gerek yasal, gerekse fiziksel mekan ve araçların iyileştirilmesinde kayda değer ilerleme baş göstermiştir. Bunda mevcut Hükümetin önemli desteği ve rolü vardır.

Yurt dışı ziyaretlerimizde de biz bunları gördük. Mukayese etme ve değerlendirme imkanımız oldu. Adına ister erişilebilirlik ister ulaşılabilirlik diyelim; bu alanda ülkemizde belediyeler başta olmak üzere pek çok kamu kurumu kendi sorumlulukları altında bulunan alan, mekan, bina, park, otopark, asansör, merdiven, tuvalet, araç, ulaşım sistemleri, web siteleri, çalışma ofislerinde iyileştirme çalışmaları yaptı. Hala da yapmaya devam ediyor. Büyükşehirlerde yol, yaya kaldırımı, çevre düzenlemeleri gibi erişilebilirlik çalışmaları mevcut. Tarihi değeri olan veya önceki yıllarda inşa edilmiş yapılarda dönüşümsel gayretlerin olduğu görülmektedir. Özellikle bazı büyükşehir Belediyelerinin Batı ve Avrupa şehirleriyle kıyaslandığında erişilebilirlik uygulamaları arasında model alınabilecek pek çok çalışmaları bulunuyor. Ne yazık ki Anadolu’da bazı belediyeler ve kurumlar bu uygulamalardan sanki bihaberler. Hangi caddesini gezseniz, hangi hizmet binasını ziyaret etseniz erişilebilirlikle ilgili başlatılmış çalışmayı görebilmeniz neredeyse mümkün değil. Yok sanki.

Erişilebilirlik hizmetlerinin önemine dikkat çekmek ve 5378 sayılı kanunun sorumlulara yüklediği vazifelerin bilinmesini sağlamak görevlilerce gereklerinin resmi kurumlar ile özel sektör ve sivil toplum kuruluşları tarafından daha iyi anlaşılarak süresi içerisinde yerine getirilmesi ve toplumda farkındalık oluşturulması amacıyla Yerelde Engelsiz Hizmet Sempozyumuyla düzenlenmeli. Bu Sempozyuma destek verecek kurum ve kuruluşlar arasında Aile ve Sosyal Politikalar il müdürlüğü, Kars Valiliği, Kars Belediyesi, Türkiye Belediyeler Birliği ve Kars Dolunay Derneği bulunmalı.

Bu sempozyumun çok verimli geçmesi için katılımın üst düzeyde olması lazım ki ayrıntılı bir biçimde yapılan bu sempozyumun sebebi; erişilebilirlikle ilgili çalışmaları henüz başlatmamış belediyelere ışık tutabilmektir. Bu ziyadan istifade etmek isteyen kurum ve kuruluşlar da çıkabilir. Amacımız onlara yardımcı olabilmektir. Başkada bir gayemiz bulunmamaktadır. Şu bir gerçektir ki: Engelli insanlar herkes gibi umuma açık alanları ve araçları kullanmak, bilgiye ulaşmak, hizmetlerden doyasıya faydalanmak istiyorlar. Bu hizmeti engelli bireylere sunmak ise yasal bir zorunluluktur. Onlar için de bir haktır. Asla ve kata bir himmet ya da lüks değildir. Ülkemizin tamamında belediyecilik anlayışı artık değişti. Sadece yol yapan, park yapan belediyecilikten ziyade artık sosyal projelerle de belediyeler ön plana çıkıyor. Evde, deyim yerindeyse mahkum edilmiş engelli vatandaşlarımızın sosyal ve ekonomik hayata kazandırılması, toplumsal yaşamın içerisine katılmalarını, yukarıda zikrettiğimiz gibi bilgiye ve hizmet sunumlarına ulaşmalarını ve etkin olarak kullanmalarını sağlayacak çalışmalar yapılmasını, toplum içerisinde farkındalık oluşturarak insanlarımızın sevinçlere ortak edilmesi, merkezinde insan olan her bir belediyenin öncelikli görevi olmalıdır. Unutmayalım: değişen ve gelişen dünyayla birlikte gelen taleplere duyarsız kalmak da erişime bir nevi engeldir!

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 25023 Defa Okundu
2011-03-26

SON YAZILARI

Sevgi Kalpte Olmadan, Bilgi Beyinde Olmaz Erişebilirlilik Erişebilirlilik ve Ulaşılabilirlik Farklı Bir Mevsim: Empati Tarihimizde Engelliler Özürlü Topluma Sevgiyi Anlatan Dostluk İnanmak mı, güvenmek mi? Bir Dakikalığına Yerime Geçer misiniz? Engelli Annesi ve Sosyal Destek Çanakkale Zaferi Ne Anlatır

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır