KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

ENGELLİLERİ ÇILDIRTMAK İÇİN BÖLÜM 1-

  Faruk OCAK

          farukocak@mynet.com
         ENGELLİLERİ ÇILDIRTMAK İÇİN BÖLÜM 1-

Engellileri Çıldırtmak İçin Bölüm 1 

Engelliler konusundaki bilinç ve duyarlılık eksikliği, engellileri zaman zaman çileden çıkaracak sonuçlara neden olmaktadır. Çevremdeki engelli arkadaşlarımla yaşadığımız gerçek olaylar üzerinden bizi çıldırtan şeyleri konuşurken, bilgi ve bilinç eksikliğinden kaynaklanan bu durumların ironik yanlarını da fark ettik ve tüm bunları listeleyerek herkesle paylaşmaya karar verdik. Listeyi hazırlama aşamasında çok eğlendik. Meğerse bizi çıldırtan o kadar çok şey varmış ki liste uzadıkça uzadı. Bu sayfaya ancak belirli bir kısmını alabildim. Katkı sağlayan tüm Engelsiz Yaşam Grubu üyelerine ve derlememde bana yardımlarını esirgemeyen Şule TÜZÜL’e katkılarından dolayı teşekkür ederim…
 
ENGELLİLERİ ÇILDIRTMAK MI İSTİYORSUNUZ, İŞTE ÖNERİLERİMİZ;
1-         Bulunduğunuz tüm binalara ve yürüyüş alanlarına basamaklar yapın. Bu mekanlara tekerlekli sandalye kullanan biri geldiğinde onu karga tulumba taşıyarak çıkarın.
 
2-         Görme engelli birine mektup ya da bir yazı gönderecekseniz mümkün olan en küçük boyutta harflerle yazıp gönderin.
 
3-         Engelli biri ile sohbet ederken ona sık sık “haline şükret, ölmekten daha iyi durumdasın” deyin.
 
4-         Normal okullara gitmek isteyen engellilere “ama sizin için bak ne güzel özel okullar yapmışlar, neden zorlanacağın bir okula gidiyorsun ki” deyin.
 
5-         Engelli biri ile asla doğrudan konuşmayın, ona söylemek istediklerinizi onun yanında kim varsa ona doğru söyleyin.
 
6-         Engelli biri ile karşılaştığınızda ona her zaman öncelikle “aa sana ne oldu?” diye sorun. Hatta bu soruyu sorarken yüz ifadeniz de neredeyse ağlayacak gibi olsun.
 
7-         Gördüğünüz her yerde engelli park yerlerine aracınızı parkedin. Sizi uyaran olursa en pişkin halinizle “ben de kafadan engelliyim” deyin.
 
8-         Engelli insanların evlenemeyeceğini ve asla bir cinsel yaşamları olmayacağını düşünün, mümkünse bu düşüncenizi her ortamda paylaşın.
 
9-         Engelliler ile biraradayken onlara her zaman ne yapmaları gerektiğini söyleyin. Karşı çıkan olursa, siz söylemezseniz onların akıl edemeyeceğini ya da sizden daha iyi bilemeyeceklerini söyleyin.
 
10-       Engellilerin görüntü kirliliği yarattığından şikayet edin.
 
11-       Gece klüplerinin engellilere uygun olmadığını düşünün.
 
12-       Dans eden bir bedensel engelli ile karşılaşırsanız, gözlerinizi şaşkınlıkla açın ve “ama nasıl?” diye sorun.
 
13-       Görme engellilerin fotoğraf çekemeyeceğini, resim yapamayacağını söyleyin.
 
14-       Engellilerin yalnız yaşayamayacaklarını düşünün.
 
15-       Çocuğu engelli olan anne babalara konuşma arasında “Böyle yaşayacağına keşke ölseydi” ya da “Siz öldükten sonra ne olacak bunun hali?” deyin.
 
16-       Binaların görüntüsü bozulur düşüncesi ile bina girişlerine ve basamaklı yerlere rampa yapılması konusunda şiddetle muhalefet edin.
 
17-       Rampa yapıyorsanız ölçü ve standartları konusunda kimseye danışmayın, size ve mekanın estetiğine uygun yapın.
 
18-       Engellilere her zaman yardımcı olun ama bunu nasıl yapacağınızı asla onlara sormayın, onların sizden daha iyi bilemeyeceğini düşünün.
 
19-       Birisine kızdığınızda onun için “spastik”, “şizofren” gibi ifadeleri aşağılamak için kullanın.
 
20-       Şirket sahibi ya da bir kurumda yönetici iseniz, engelli personel çalıştırmak konusundaki yasal yaptırımı uygulamayın, engelli personel istihdam etmek yerine ceza ödemeyi daha ekonomik bulun ve ceza ödemeyi tercih edin.
 
21-       Görme engelliler için özel tasarlanmış kaldırım taşlarını kaldırımın kenar süsü olarak kullanın.
 
22-       Bir engelliyi işe alırken, onun neleri yapabileceği üzerine değil, neleri yapamayacağı, size ne tür sorunlar yaratacağı üzerine düşünün. Neleri yapıp yapamayacağını asla ona sormayın, onun yerine siz karar verin.
 
23-       Eğer bir köre yardım ediyorsanız, hemen ve izin istemeden onun koluna girin.
 
24-       Eğer bir kör size yol sorduysa, ona "şurdan gideceksiniz" diyerek gitmesi gereken yönü işaret edin ya da sola git diyerek kendi solunuzu kastedin.
 
25-       Eğer biri size az da olsa görebildiğini söylediyse parmaklarınızı açıp ona gösterin ve "bu kaç" diye sorun.
 
26-       Bir engelli size yardıma ihtiyacı olmadığını söylese bile ona ısrarla yardım edin.
 
27-       Eğer bir engelli sizden yardım aldıysa ona ne kadar mübarek olduğunu hatırlatın ya da ayrılırken "Allah yardımcın olsun” deyin.
 
28-       Ufak tefek paraları engellilerden almayın (örneğin tuvaletparası). Engelli kişi para vermek konusunda ısrar ederse “Başının gözünün sadakası olsun” deyin.
 
29-       Bir engelli ile karşılaşınca, yanınızdaki çocuk " aa o ne" diye sorunca "hişt sus bakayım çok ayıp" gibisinden sözlerle çocuğu susturun, ona başka açıklama yapmayın.
 
30-       Yeni tanıştığınız bir köre "ben kimim" diye sorun ya da hiç kendinizi tanıtmadan konuşmaya başlayın.
 
31-       Bir köre bir şeyi isteyip istemediğni sormaktansa eline tutuşturun.
 
32-       Çocuğunuzu "yemek yemezsen abla gibi kör olursun" diye tehtid edin.
 
33-       “İşitme engelliyim, dudak okuyorum" der demez sessizce, ama sadece dudaklarınızı oynatarak "beni duyabiliyor musun" deyin.
 
34-       Bir işitme engelli dudak okumak için dudaklarınıza baktığında hayranınız olduğunu düşünün.
 
35-       Bir işitme engelli "Bir daha tekrar eder misin" dediğinde, her defasında farklı kelimelerle anlatın.
 
36-       Engellilere acıyın. Ne kadar yoğun acıma duygusu içinde olduğunuzu, kafanızı hafif eğip, yüzünüze 80 lerin Küçük Emrah/Ceylan ı ile karşılaşmış Hulusi Kentmen bakışı yerleştirerek ifade edin...

 

 

 

 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 5487 Defa Okundu
2011-05-02

SON YAZILARI

Sevgi Kalpte Olmadan, Bilgi Beyinde Olmaz Erişebilirlilik Erişebilirlilik ve Ulaşılabilirlik Farklı Bir Mevsim: Empati Tarihimizde Engelliler Özürlü Topluma Sevgiyi Anlatan Dostluk İnanmak mı, güvenmek mi? Bir Dakikalığına Yerime Geçer misiniz? Engelli Annesi ve Sosyal Destek Çanakkale Zaferi Ne Anlatır

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır