KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

BİZİ ÇILDIRTMAK İÇİN (2. BÖLÜM)

  Faruk OCAK

          farukocak@mynet.com
         BİZİ ÇILDIRTMAK İÇİN (2. BÖLÜM)

Bizi çıldırtmak için (2. Bölüm) 

Modernizm ve neoliberal anlayışın hâkim olduğu toplumlarda medyanın da etkisiyle sağlıklı, genç, güzel ve başarılı olmak yüceltilmekte, bu yüceltmenin gizli kurbanları da bu özellikleri taşımayanlar olmaktadır. Modernitenin “ürettiğin ve tükettiğin kadar değerlisin” anlayışı genç ve sağlıklı olmayı kutsamaktadır. Bu anlayış nedeniyle engelli, yaşlı ya da hasta olmak toplumun dışına itilme riskini de beraberinde getirmektedir. Ömür boyu engeli ya da kronik hastalığı ile yaşamak zorunda kalan bireyler için modern yaşam hayatı kolaylaştırmakla birlikte, bazen acı verici de olabilmektedir. Sosyal yaşamda gerekli düzenlemelerin yapılamaması ve tedbirlerin alınamaması nedeniyle dışlanma ve etiketlenme durumu yaşayan engelliler, toplumdan izole olmaktadırlar. Toplum içine bir türlü girmeyi beceremeyip halkımıza bizi daha çok dışlamaları için yol göstericilik görevine soyunduk.
 
İŞİTME ENGELLİ BİRİ, DEDİĞİNİZİ ANLAMADIĞINDA BAĞIRARAK TEKRAR EDİN.
1-         Bir engelli ile annesini gördüğünüzde annesine dönüp “Doğuştan mı?” diye sorun. Sonradan olduğunu öğrenirseniz “takdir-i ilahi” deyin.
 
2-         İşitme engelli çocukların ebeveynleri ile konuşurken “Duymuyor ama çok akıllı maşallah” deyin.
 
3-         İşitme engelli çocukların ebeveynleri ile konuşurken “Bizim Kemal de 6 yaşında konuştu” diyerek avutucu örnekler verin.
 
4-         Engelli çocukların ebeveynleri ile konuşurken “Allah sabır versin, çok zor çoookkk!” deyin.
 
5-         Engelli çocukların ebeveynleri ile konuşurken “İyileşmeyecek mi?” diye sorun.
 
6-         Engelli çocukların anneleri ile konuşurken “Hamileyken çok mu korktun?” diye sorun.
 
7-         Kulağında işitme cihazı olan birini gördüğünüzde hemen şu soruları sorun: “Abi kulağındaki cihaz ne?” “Cihazın olmazsa hiç duymazsın değil mi?”, “Yatarken ya da banyo yaparken çıkarıyor musun?”
 
8-         Kulağında işitme cihazı olan birini gördüğünüzde iletişim kurmak için asla konuşmayın, hemen el kol hareketlerini kullanarak iletişime geçin.
 
9-         Akülü sandalye kullanan bir engelli görünce "aaa kendi kendine gidiyo" deyin.
 
10-       Serebral Palsi’li birine CP’nin ne olduğunu sorun, o anlattıktan sonra bacağına dokunup ısrarla "his var mı?" diye sorun.
 
11-       40 yaş ve üzeri, zengin, çoluk-çocuk olayını bitirmiş ya da başkalarına ihale etmiş ve hayatınızdaki boşlukları "sosyal etkinlikle" doldurmaya çalışıyorsanız, hiçbir şey yapmadan sık sık kendiniz gibi insanlarla toplanıp uygulamaya geçirmeyeceğiniz kararlar alın ve engelli biri ile karşılaştığınızda da hep birlikte aynı nakaratı söyleyin: "siz de hiç çıkmıyosunuz dışarı ayol, siz çıkıp derdinizi anlatın ki çözüm üretilsin".
 
12-       Bir engelli ile karşılaştığınızda bir yolunu bulup eline para tutuşturun, engellilerin her daim aciz ve yardıma muhtaç insanlar olduğunu düşünün.
 
13-       Bir kör gördüğünüzde "Derneğe mi gidiyorsun?" diye sorun... Körlerin sokağa ancak derneğe gitmek için çıkabileceğini düşünün.
 
14-       Misafirliğe gelen bir köre değil de yanındakine "kahve içer mi?" diye sorun.
 
15-       Yürürken bir kör gördüğünüzde; "dümdüz" git deyin.
 
16-       Bir kör ile konuşuyorsanız ses tonunuzu değiştirip bir çocuk ile konuşur gibi konuşun.
 
17-       Bir kör ile tanıştığınızda "Sizin parmaklarınız çok duyarlı, ezberiniz çok güçlü değil mi, bir kör var bizim orada on yıl geçse seni sesinden tanır." gibi muhabbetler yapın.
 
18-       Havaalanında aramadan geçerken görevli iseniz, uçağa binecek olan tekerlekli sandalyede bir engelliye “Yürüyebiliyor musunuz ?” diye sorun. Sandalyedeki arkadaş “Hayır” dediğinde tekrar sorun: “Hiç mi?” ya da “Bir kaç adım da atamıyor musunuz?”. Hatta belki yürütebilirsiniz umudu ile ısrarcı olmaya devam edin.
 
19-       Körlere dokunmaktan çekinmeyin. Özellikle kadınların göğsüne dokunacak şekilde tutun ya da bastonundan tutun ve tasmalı köpek muamelesi yapın.
 
20-       Karşılaştığınız bir körün göz yapısında bir bozukluk yoksa "Aah ne de güzel gözlerin varmış" deyin ve yüzünü okşayın.
 
21-       Az gören birisi görüşünü kullanarak bir şey bulunca "Sen görüyorsun da bizi kandırıyorsun di mi?" diye pişkin pişkin sorun.
 
22-       Eğer doktorsanız körün yanındakine "Nesi var?" diye sorun ve geri kalan zaman boyunca da soruları ve cevapları yanındaki kişiye hitaben ifade edin.
 
23-       Eğer karşınızdaki kör nişan yüzüğü takıyorsa "Nişanlının nesi var?" diye sorun. Bu ilk edinmek istediğiniz bilgi olsun. Ardından “nasıl oluyor da engelliler aşık oluyor” konusunda sorularınızla mümkün olduğunca detay bilgi edinmeye çalışın.
 
24-       25 yaşın üzerindeki bir köre "Okuyon mu?" diye sorun ve sonra "Kaça gidiyosun sen bakim?" diye ekleyin.
 
25-       Bir kenarda bekleyen körü zorla karşıya geçirin.
 
26-       Kendi kendine yolda yürüyen köre "Neden tek başına saldılar seni? Anan baban yok mu senin?" diye sorun.
 
27-       Nikah dairesinde görevli iseniz bir kör başvurduğunda "Ay medeni kanuna bakmam lazım, evlenebiliyor muydunuz siz?" dedikten sonra medeni kanunda "sağır- dilsizler ve ellerini kullanamayanlar" ile ilgili ibareleri sesli okuyun, sonra da köre dönüp: "Size tercüman gerekmiyor evet diyebilirsiniz di mi? İmza atabiliyor musunuz?" gibi sorular sorun.
 
28-       Kör aynı zamanda psikologsa "Benim kişiliğimi tahlil ettin sen di mi?" deyin.
 
29-       Köre bir yere gitmesi için yardım ediyorsanız zorla bastonunu yerden kaldırtın ya da elinden alın.
 
30-       Tanışdığınız bir köre ilk olarak "Böyle zor olmuyor mu?" diye sorun.
 
31-       Eğer bir kör espiri yapıyorsa onu Metin Şentürk’e benzetin.
 
32-       Engellilerin mutlu olamayacağı ve hayata bağlı olamayacağı düşüncesinden asla vazgeçmeyin ama bir engelli ile karşılaştığınızda "Ah nekadar da hayata bağlısınız" diyerek onu yüceltmeye çalışın.
 
33-       Körlerin sadece santral memuru olabileceğine inanın.
 
34-       Eğer doktorsanız, iki kulağı için de işitme cihazı ihtiyacı olan hastanıza “bir kafaya tek kulak yeter” diyerek reçetesine tek işitme cihazı yazın.
(BA-BA-S) KARS (KHA)
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 4616 Defa Okundu
2011-05-15

SON YAZILARI

Sevgi Kalpte Olmadan, Bilgi Beyinde Olmaz Erişebilirlilik Erişebilirlilik ve Ulaşılabilirlik Farklı Bir Mevsim: Empati Tarihimizde Engelliler Özürlü Topluma Sevgiyi Anlatan Dostluk İnanmak mı, güvenmek mi? Bir Dakikalığına Yerime Geçer misiniz? Engelli Annesi ve Sosyal Destek Çanakkale Zaferi Ne Anlatır

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır