KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

BİZİ ÇILDIRTMAK İÇİN-3

  Faruk OCAK

          farukocak@mynet.com
         BİZİ ÇILDIRTMAK İÇİN-3

Bizi Çıldırtmak İçin-3 

Dolunay Derneği Başkan Yardımcısı ve Engelliler Birim Başkanı Faruk Ocak’ın “Bizi Çıldırtmak İçin-3” yazısı:
 
Engelliler yaşadıkları toplumlarda birçok olumsuz tutum ve davranışla karşılaşabilmekte, ülkelerin gelişmişlik düzeyleri farklılıklar gösterse de toplumların engellilere karşı tutum ve davranışları benzerlikler göstermektedir. Ekonomik ve sosyal yapı bozuklukları, toplumların bilgi eksikliği, yetersizliği, aldırmazlığı, yanlış yaklaşımları, olumsuz tutumları, ayrımcılık ve fiziksel çevre şartlarının yetersizliği engellilerin sıklıkla karşılaştığı engellerdir. Engellilerin toplumlarda karşılaştıkları en önemli engellerden biri de onların üretici bireyler haline gelmelerini engelleyen tutumlardır. Engellileri toplumun dışına iten, onları üretici yerine tüketici yapan, sosyal bütünleşmelerini engelleyen en önemli sorun ise engelli ayrımcılığıdır. Engelli ayrımcılığının ortadan kaldırılabilmesi için başta engelliler olmak üzere toplumun tüm kesiminin çabası gereklidir maalesef toplumun içine bir türlü girmeyi beceremeyip halkımıza bizi daha çok dışlamaları için yol göstericilik görevine soyunduk.
 
1-         Eğer din adamı iseniz “Vücuda yabancı maddelerin girmesi caiz değildir” diyerek işitme engellilere implantasyon (biyonik kulak) yapılmasını engelleyin.
 
2-         İşitme engelli çocuğunuza, vücuda yabancı bir maddenin girmesi günahtır diyerek implantasyon yaptırmayın. Eğer implantasyon yaptırdıktan sonra günah olduğunu öğrenirseniz, çok zor olan bu ameliyatı bir de implantasyonu geri aldırmak için yaptırın.
 
3-         Çocuğunuz engelli doğarsa ya da bir kaza sonucu engelli olursa, ilk fırsatta eşinizden boşanıp evi terkedin ve çocuğunuzla hiç ilgilenmeyin.
 
4-         Engelliler ile ilgili aktivitelere “onları o halde görmeye yüreğim dayanmıyor” diyerek asla katılım sağlamayın. 
 
5-         Kaldırımları engellilerin kullanmasına gerek görmediğinizden kaldırım rampaları yapmayın, kaldırımlara engeller koyun (Ör: arabanızı park edin) ve kullanımını engelleyin.
 
6-         Engelliler için ayrılmış alanları (otobüslerde, asansörlerde vb. ) kullanmak için özellikle birbirinizle yarışın.
 
7-         Yeteneklerini kullanarak başarılı olan engellilere hayret edin.
 
8-         Çocuklarınızı engel bulaşır düşüncesiyle engellilerden uzak tutun.
 
9-         Tüm kamusal alanları ve iş yerlerini engellilerin kullanamayacağı şekilde tasarlayın,
 
10-       Engelliler hakkında hiçbir şey öğrenmeyin, çocuklarınıza da hiçbir şey öğretmeyin ki yukarıda yazılanlar nesiller boyu sürsün ve bizi çıldırtmaya devam etsin.
 
11-       Memurluğu hak eden "özürlü" memur adaylarıyla yapılan toplantıda, onlara önce "aslında size özürlü dememek lazım, rencide edici, sadece bir uzvunuz yeterince çalışmıyor" falan gibi şeyler söyleyip sonra "zaten allah sizi azgın kullarına ibret olasınız diye yaratmış" deyin.
 
12-       Tekerlekli sandalye kullanan kişileri “tekerlekli sandalyeye bağlı” kişiler olarak düşünün ve bu düşüncenizi bulunduğunuz ortamlarda sözlü olarak da ifade edin.
 
13-       İşveren ve devlet olarak engelli istihdamı konusunda çözüm olarak sadece engellilerin çalışabileceği kadrolar yaratın ve engellilerin sadece bu kadrolarda çalışabileceğini düşünün. Engellilerin herkes gibi mezun olduğu okul, deneyim, işe uygun vasıfları ve yetenekleri olabileceğini asla düşünmeyin. 
 
14-       Kamuya açık yerlere engelli tuvaleti yapmayın. Engelli tuvaleti yaptıysanız da onu depo olarak kullanın ya da kilitleyin. Engelli tuvaletini kullanmak isteyen ve bu nedenle kullanamayan bir engelli gelip de tuvaletin neden depo olarak kullanıldığını sorarsa ona: "Buraya engelli gelmiyor ki" diye cevap verin.
 
15-       Sinemadaki Türk filminde Türkçe altyazı isteyen işitme engelliye "maliyet fazla" diye cevap verin. Binlerce lirayı gözünüzü kırpmadan filmin reklamları için harcayın.
 
16-       Gazeteciyseniz engellileri sadece 3 Aralık ta hatırlayın. Bir kaç sütun işleyip sonra ortadan toz olun.
 
17-       Eğer belediye başkanı iseniz engellileri düşünerek sokaklarda düzenleme yapma ihtiyacı duymayın, ama topuklu ayakkabı ile dolaşan kadınlar rahat yürüsün diye lüks caddeler yapın ve basına “Buraya alışveriş için gelen hanımlar, topuklu ayakkabılarla yürüyememekten yakınıyordu. Onun için taşları değiştirdik” diyerek demeç verin. (Tırnak içindeki alıntı Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’e aitti, 09.01.2011 tarihli Haberturk gazetesindeki bir haberden alınmıştır. Kaynak: http://ekonomi.haberturk.com/luks-yasam/haber/589579-nisantasi-kadinina-ozel-yol)
 
18-       Doktorsanız ve size muayene için tek başına bir görme engelli gelirse, ona şaşkınlık ve inanmazlıkla “sen görebiliyor musun?” deyin, sonra meraklanıp “ne olmuştu sana?” deyin, karşılığında “genetik” cevabını alırsanız yine şaşkınlıkla “haaa doğuştan mı oluyor?” deyin. Yetmedi, merakınızı yenemediniz, devam edin: “Okuma yazman var mı senin bakim?”. Eğer görme engelli hastanız size bir de doktora falan yaptığını söylerse iyice şaşırın. Özetle, bir doktor olarak bir görme engellinin diğer insanlar gibi doktora tek başına gidebilmesine, üniversite mezunu oluşuna, vs. şaşırın ama sakın bir doktorun engelliler konusunda bu kadar cahil oluşuna şaşırmayın.
 
19-       Bilgisayar kullanan bir engelli gördüğünüzde ona “Aaaa sen bilgisayar kullanabiliyor musun?” diye sorun.
 
Lütfen dönüp bakın etrafınıza. Sokağa çıkıyor musunuz? Etrafınıza göz atın Allah aşkınıza, engelli insanlarımızı görüyor musunuz? Onların hakkı değil mi, hava almak, sallanmak, insan kalabalıkları içerisinde Faik bey’de, Kazım Paşa’da… Eğlenmek doyasıya, sizler gibi insanca yaşamak... Ya bir oturun, ellerinizi kafanızın arasına alıp düşünün… Nedir bu ateş düştüğü yeri yakar mantığı? İnsanlık öldü mü? Ben ümitsiz yaşamadım ve duyarsız kalmadım, darlandım insanlığımdan… Bunaldım bakış açılarınızdan. Yalnız olduğumu düşünmüyorum, sağlam insanlar vardır ya! Duyarsız olamazsınız...
(BA-BA-S) KARS (KHA)
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 4908 Defa Okundu
2011-05-27

SON YAZILARI

Sevgi Kalpte Olmadan, Bilgi Beyinde Olmaz Erişebilirlilik Erişebilirlilik ve Ulaşılabilirlik Farklı Bir Mevsim: Empati Tarihimizde Engelliler Özürlü Topluma Sevgiyi Anlatan Dostluk İnanmak mı, güvenmek mi? Bir Dakikalığına Yerime Geçer misiniz? Engelli Annesi ve Sosyal Destek Çanakkale Zaferi Ne Anlatır

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır