KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

HAYALDEKİ ENGELSİZ ŞEHİR

  Faruk OCAK

          farukocak@mynet.com
         HAYALDEKİ ENGELSİZ ŞEHİR
Hayaldeki Engelsiz Şehir
 
Biz, engelsiz yaşama inanan bir grup insanız, yaşadıklarımızı, konuştuklarımızı, düşündüklerimizi ve düşlediklerimizi derleyip toplayalım, herkese duyuralım dedik. Kurulduğumuz günden beri bunu yapma çabası içindeyiz engel aslında yok, engel düşüncelerde ve düşlerde.... Herkes için engelsiz yaşam istedik. Düşünce ve düşlerin özgür olduğu bir dünya düşledik ama bunu topluma bir türlü anlatamadık veya anlamak istemediler suçumuzsa yaşana bilir bir şehir arzulamaktı aslımızı unutup sakatlığımıza bakmadan duyarsız toplumun unuttuğu vicdanından ses gelebilir diye engelsiz bir şehir istedik nasıl bir şehir mi?...
 
1.         Tüm okulların fiziki koşullarının engelsiz hale getirilerek, okula gidemeyen engelli kalmamasını istiyoruz.
2.         Tüm planlama çalışmalarında ve gerçekleşen uygulamaların planlara uygunluğu konusunda engellilerin dikkate alınması için, engellilerin her alanda yönetime dahil olduğu bir sistem istiyoruz.
3.         Tüm uygulamalarda fırsat eşitliği istiyoruz.
4.         Yaşlılar, hastalar, engelliler, geçici engelliler ve hamileler için, yayaların kullandığı kaldırımların zorlanmadan inip çıkılabilecek yükseklikte ve geniş olmasını, arnavut kaldırımı olmamasını, kaldırımlarda ağaç dalı, tabela, çukur olmamasını, kaldırımların engelsiz kalabilmesi için düzenli bakımlarının yapılmasını istiyoruz.
5.         Kaldırımlarda arabaların park etmesini engellemek için, görme engellilerin hareketini engelleyen mantarlar yerine, bunu sağlayacak denetleme mekanizmalarının olmasını istiyoruz.
6.         Kaldırımların bittiği ve yolun başladığı yerlerde görme engelli bireyler için, kabarık izler olmasını istiyoruz.
7.         Şehirdeki tüm mazgal demirlerinin, tekerlekli sandalyenin ve görme engellilerin bastonlarının rahat kullanımı için hem enine hem boyuna olmasını istiyoruz.
8.         Tekerlekli sandalye, yürüteç (walker) gibi araçlarla hareket eden kişiler için yaya yollarında, basamak, merdiven olan yerlerde bu araçların hareket edebileceği eğimde rampalar olmasını, bu rampaların kenarlarında tutunmak amacı ile trabzanlar bulunmasını istiyoruz.
9.         İster sokak gibi dış mekanlarda, ister herkese açık iç mekanlarda, merdiven ve basamakların, yürüyebilen ortopedik engellilerin çıkabileceği yükseklikte ve eğimde olmasını, tüm basamak ve merdivenlerin kenarında tutunmak için trabzan bulunmasını istiyoruz.
10.       Kat bulunan her binada engellilerin kullanabileceği asansörler bulunmasını istiyoruz.
11.       Asansör ya da yürüyen merdiven olmayan yerlerde, tekerlekli sandalye kullanan engellilerin üst katlara çıkabilmesi için gerekli mekanizmaların (lift vb.) binalarda bulunmasını istiyoruz.
12.       Asansör, “lift” ve yürüyen merdiven gibi, teknik donanım gerektiren araçların alt ve üst geçitlerde, binalarda bulunmasını yeterli bulmuyoruz, bu mekanizmaların düzenli olarak bakım ve onarımının yapılmasını, her zaman çalışır durumda olmasını istiyoruz.
13.       Tüm havuzlarda engellilerin girişi için havuz lift donanımı olmasını istiyoruz.
14.       Sinema, tiyatro, sergi ve konser salonları gibi sanat ve kültür izleme mekanlarının, engellilerin de yararlanabileceği biçimde düzenlenmesini istiyoruz.
15.       Halka açık park ve açık alanların, engellilerin de kullanabileceği şekilde düzenlenmesini istiyoruz. Engellileri tecrit etmeye yönelik, sadece engellilere özel park ve açık alanların yapılmasını reddediyoruz ve kınıyoruz.
16.       Belediyelere ait, otobüs, tren gibi toplu taşım araçlarını engellilerin kullanması için lift sistemi olmasını, durakların sesli belirtilmesini, tekerlekli sandalyenin durması için belirlenmiş yerler ve engellilere öncelikle verilmesi için koltuklar bulunmasını istiyoruz. Sadece engellilerin kullanacağı toplu taşım araçlarını, engellileri tecrit eden zihniyetin ürünü olarak görüyor, reddediyoruz, kınıyoruz.
17.       Şehirlerin kabartma haritalarının olmasını istiyoruz.
18.       Engellilerin kullandığı engelli plakalı araçların park edebilmesi için tüm otoparklarda özel park yeri bulunmasını, park yerlerinin olmadığı durumlarda, trafiği engellemediği sürece, engelli araçlarının her yere park edebilmesine izin verilmesini istiyoruz.
19.       Halka hizmet sunan her yerde, verilen hizmetten yararlanılması konusunda engellilere öncelik verilmesini istiyoruz.
20.       Başta belediyeler olmak üzere, halka hizmet veren tüm kurum ve kuruluşların personeline engelliler konusunda eğitim vermesini, engellilerin hizmet aldıkları kişilerin yeterli bilgi ve bilince sahip olmasını istiyoruz.
21.       Toplu taşım ulaşım araçlarını kullanamayacak durumda olan engellilerin, evlerinden çıktıklarında ulaşım ihtiyaçlarını sağlamak amacıyla belediye yönetimi altında engelsiz ulaşım merkezleri olmasını, ulaşım ihtiyacındaki engellilerin taleplerinin bu merkezler aracılığı ile karşılanmasını istiyoruz.
22.       Şehirdeki tüm otel ve misafirhanelerde, en az bir odanın engelli müşterilere uygun şekilde düzenlenmesini, ayrıca bu mekanların tüm hizmetlerinden engellilerin de yararlanabilmesi için fiziki koşullarının engellilere uygun hale getirilmesini istiyoruz.
23.       Hem sokaklarda, hem de iç mekanlarda engelli tuvaletlerinin bulunmasını istiyoruz.
24.       Engelliler için uygulamaya konan tüm hizmetlerin bir denetleme mekanizması ile denetlenerek, sürekliliğinin sağlanmasını istiyoruz.
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 5229 Defa Okundu
2011-08-16

SON YAZILARI

Engelli Annesi ve Sosyal Destek Çanakkale Zaferi Ne Anlatır Ey Kahraman Türk Kadını Empatik Komşu Ötekileştirme Sosyal Uyum ve Engellilerle Yaşamak Hayatın Anlamı Bakışlarda Saklıdır! Sarıkamış Çaresizliğin Çaresi Olsaydı… İnsan Hakları Ömür Boyu Mahkûmiyet

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
CHP Milletvekilleri Referandum için Kars’ta
CHP Milletvekilleri Referandum için Kars’ta
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
MHP’liler, Ülkücüler El Ele Haydi EVET’e
MHP’liler, Ülkücüler El Ele Haydi EVET’e

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır