KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

SİSTEMİN DIŞINA İTİLEN ENGELLİLER

  Faruk OCAK

          farukocak@mynet.com
         SİSTEMİN DIŞINA İTİLEN ENGELLİLER

Sistemin dışına itilen engelliler 

İnsan psikolojisi; yere, zamana, eğitime, tepkimeye göre ısı değiştirebilen ve oldukça bencil, yani ben merkezli gözlüklerle bakabilen bir mekanizmadır. Tüm olayların, kişinin faydasına gelişmesi yönünde heyelanları vardır, bu durum kişinin lehine gelişen olaylar karşısında hemen yıkılır ve 2. bir merkez inşa eder. Suni merkez, suçlamaların yapılması gereken, günah keçisi nickli yeni gerçek merkez formudur. Bu bilinç, insanların var olduğu ilk günden itibaren, varlığı tartışıla gelen yaban insan kavramından bu yana hiç de azımsanmayacak ölçüde destekçi bulmuştur. Bu gerçekliği fark edebilmiş olmakla bu gerçekliğin dışına çıkabilmeyi başarabilmek arasında sadece bir adım mesafe vardır. Yani fark etmiş olmak, büyük ölçüde yeterlidir.
 
Hayatın her alanında ayrımcılığın sürdüğü bir dünyada yaşıyoruz. Öyle ki, akıllı ve sağlam olarak bilinen insanlar bile akılsız davrandıkları, boş bulundukları bir anda, bu korunmasız halleri nedeniyle zarar görebiliyorlar. Teknoloji hakkında çok fazla bilgisi olmayan bir insana, kolaylıkla fahiş fiyat verilerek teknolojik aletler satılabiliniyor. Bu, bilgi eksikliği kişinin savunmasız yönü olarak düşünüldüğünde, hemen taarruz eden bir taraf çıkabiliyor karşısında. Bu gibi fırsatçılıklar çoğaldıkça da, normalleşiyor ve akıllı olarak tabir edilen kesimle yer değiştiriyorlar. Yani, cukkasını düşünen akıllı, mağdur olan salak olarak algılanıyor. Çünkü akıllı ve salak kavramları içerisinde normal görünen, saf değiştiriyor. Bir başkasının yaşam kalitesini düşürenin fayda sağladığı görüldükçe, ben merkezli psikoloji işliyor ve kendisini kurtaranın akıllı, - normal görülen, akıllı olarak bilinmesi normal olan insan- olduğu kavramı kabul görüyor. Her şeyden önce, ‘normal’ kavramını düşünmek gerekiyor. Normal olan, gündelik hayatımız içerisinde sürekli karşılaştığımız yani daha çok gördüğümüz, daha çok işittiğimiz daha çok karşılaştığımız her şey. Yani normal denilen olgunun belli bir kalıbı, belli bir rengi, ebat veya hacmi falan yoktur.
 
Dünya üzerinde insanların olduğu her yerde, normal kavramı değişir. Çünkü her bölge kendi normal’ini üretir. Bu aslında daha çok ekonominin fark ettiği, dünya markalarının uygulamaya geçirdiği bilinen, uygulanan bir farkındalık konusu. Şöyle ki; Almanya’da üretilen coca cola’nın Türkiye’de üretilen coca cola’nın tad farkı vardır. Marka dünya markası ancak her bölgeye, ülkeye farklı ve o ülkenin, bölgenin normal algısına denk şekilde ürünler üretir.
 
Peki neden?
 
Nedenlerin tek bir cevabı var, insan odaklı iletişim. İnsan, dünya üzerindeki her şeyin başlangıç noktasıdır. Kişiler, algılarıyla, beğenileriyle ve hatta kişisel, bedensel özellikleriyle ilk önce bölgesinde, sonrasında ise tüm dünya için birer renktir. Farklıdır, naiftir. Bu farklılığı kitlelerin seçimi haline dönüştürmekse, kişinin kolektif bilinçle, seçimlerini, beğenilerini ve hatta beğenmediklerini özgürce ifade ederek, bilinç oluşturmasıyla olur. Engelli olarak tabir edilen aslında bedensel olarak eskinmelerle yaşam kalitesi ibresi farklılık gösteren insanların, toplum içerisinde öne çıkmayarak, -çıkartılmayarak- kendilerini her yerde göstermeyerek, göz önünde olmayarak hatta ve hatta beğenilerine, seçim haklarına sahip çıkmayarak, ‘normal’ kavramı dışına çıktıklarının -çıkartıldıklarının- fark edilmesi gerekiyor. Mesela, ne kadar hayatın içinde olunursa; ben varım ve tercihlerim şunlar, istediklerim, istemediklerim bunlar demek, birey olmanın ve fark edilir bir yaşamın zorunluluklarındandır.
 
Bu anlamda engelliler kendilerini çemberin dışına iten sisteme karşı dik bir duruş sergilemeli ve normal anormal kavramları üzerinde kimin normal kimin a normal olduğu sorgusunu toplumsal bilince sorgulatması gerekiyor.
 
Avrupa ülkelerinin bugün sosyal açıdan Türkiye’ye nazaran çok daha iyi durumda olmasının nedeni, Avrupa ülkelerindeki insanların felsefe için yıllar öncesinde kafa yormaya başlamış olmalarıdır. Kolektif bilincin gücünü fark etmeleri, bireyin aslında hafife alınmayacak bir gücünün olduğunu gören insanlar, yaşamlarını şekillendirecek özellikteki devlet yasalarının hayatlarını düzenlemesini istediler, ve oldu. Bu kadar kısa anlatırken, bu kadar çabuk olunduğu gibi yanlış bir yargı vermek istemiyorum ancak, Avrupa birliğinin oluşma nedenleri, yüzyıl savaşları, Rönesans, Fransız ihtilali gibi halkın bilinçlenmesi bireyin gücünü fark etmesi kavramlarını göz önünde bulundurmanızı istiyorum.
 
İster bedeni bir engele ister zihinsel bir önyargıya sahip olun, olmayın; her şeyin insan algısından başladığını ve bunun yolunda şekillendiğini biliyorsunuz. Bilim çağındayken, iletişim de bu denli kolayken, çeşitli sosyal dernekler, haklar hukuklar varken; falanca filanca ülkede olan gelişmeleri takip ederken, bu gelişmelerin, hakların o insanlara nasıl bir tarihi süreç sonunda, nasıl bir mücadele veya nasıl bir bilincin mücadelesiyle verildiğini, alındığını inceleyin mutlaka. Ve sakın çemberin dışında kalmayın, ‘normal’ algısı için dünyaya gösterebileceğiniz, verebileceğiniz ne varsa verin. Bu algı, sizlerin değiştirebileceği, göreceli bir algıdır. Başkaların algılarıyla farklı özelliklerde olmak, normal kavramı dışında olmak için yeterli bir neden değildir. Her şey önce kendine inanarak, yapılması gerekenler içerisinde yapılabilinecek olanlardan başlanmalı, çemberin içine; tüm dışındakileri de çekmeye çalışmalıdır.
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 2800 Defa Okundu
2011-10-31

SON YAZILARI

Sevgi Kalpte Olmadan, Bilgi Beyinde Olmaz Erişebilirlilik Erişebilirlilik ve Ulaşılabilirlik Farklı Bir Mevsim: Empati Tarihimizde Engelliler Özürlü Topluma Sevgiyi Anlatan Dostluk İnanmak mı, güvenmek mi? Bir Dakikalığına Yerime Geçer misiniz? Engelli Annesi ve Sosyal Destek Çanakkale Zaferi Ne Anlatır

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır