KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

ENGELLİLER VE ÇEVRE İLİŞKİSİ

  Faruk OCAK

          farukocak@mynet.com
         ENGELLİLER VE ÇEVRE İLİŞKİSİ

Engelliler ve Çevre İlişkisi 

Konuyu bir engelli gözüyle değerlendirdiğimiz zaman, bu sorunlar engelimize göre değişiklikler gösterebilmektedir. Zira engellilerin hepsinin ortak sorunları kısaca şu şekildedir.
 
Bana göre günümüzde bütün engellilerin en büyük sorunu, istihdam sorunudur. Çünkü bir engelli, bir taraftan engelinin zorluklarıyla uğraşırken, diğer taraftan da maddi imkânsızlıkların olması engelli kişiyi en çok etkileyen faktörlerden birisi olarak nitelendirilebilir. İşte bu bağlamda düşündüğümüz zaman engellinin durumu açık bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Öncelikle maddi imkânları sağlayarak, insanları sosyal bir statüye sokabilirsiniz. Maddi olanaklar verilmeden insanlara sosyal imkânlar sunulması, hiçbir anlam teşkil etmez. Günümüzde maddi olanaklar olmadan hiçbir şeyin yapılamayacağı açık ve nettir. Bir noktada sağlığınızla ilgili bir sorunda dahi, maddi imkânınız kadar sağlık hizmeti alabiliyorsunuz.
 
Eğitim konusunda engelli olan kişilere yeterli eğitim olanakları sağlanmaması engellileri oldukça zor durumda bırakmaktadır. Çünkü eğitimin olmadığı yerde hiç bir şey olmaz. İnsanları eğiteceksin ki, bazı konularda gerçekleri görebilsin, kendisine güvenebilsin. Hâlâ günümüzde engelli kişileri dışlayan eğitimcilerin olması ve bu gibi haberlerin hâlâ medyamızda çıkması oldukça üzücü ve düşündürücü olarak değerlendirilebilir.
 
Engellilere sosyal etkinliklerin sunulmaması veya yeterli sosyal faaliyet olanaklarının verilmemesi de ayrı bir sorun olarak karşımızda durmaktadır. İşte insanlara sağlanılabilecek en güzel imkânlarda birisi de sosyal imkânlardır. İnsanlarla barışık bir hayat yaşaya bilmek için insanların hep beraber bir araya geldikleri sosyal etkinliklerin düzenlenmesi engelliler için çok önemlidir.
 
Diğer taraftan her zaman gündeme gelen konu çevre düzenlemelerinin engellilere uygun olarak yapılmaması, engelliler için ayrılmış otoparklara engelli olmayan kişilerin araçlarını park etmesi, Alışveriş merkezlerinin engellilere uygun bir şekilde dizayn edilmemesi, engelliler konusunda hem engellileri, hem de toplumumuzu bilinçlendirecek seminerlerin çok az olması…
 
İşte burada yapılması gerekenler, ihtiyaç önceliğine göre değerlendirilerek, engellilere bu olanakların sunulması, engelli insanların hayatını önemli ölçüde kolaylaştıracaktır. İşte şunu da unutmamak gerekir ki, her engelli de diğer insanlar gibi duygular yaşamaktadır. Toplumu muz engellilere acıyarak, dışlayarak veya görmezden gelerek hiçbir yere varamaz.
 
Engelliyiz fakat engelimizle olan mücadelemiz en onurlu bir şekilde vermeye de kararlıyız. Toplumumuzun bir önyargısı mevcuttur. Zira bir engelli olarak toplumumuzun bu önyargısını ortadan kaldırmakta bizlerin gayretiyle olacaktır. İşte burada bizim istediğimizde şudur; biz engellilere fırsat verilsin, ondan sonra bir değerlendirme yapılsın. İnsanlara hiçbir hak tanınmadan sadece kendi düşüncelerimizle olayları önyargılı biçimde yorumlamak bana göre haksızlıktır. Diğer taraftan engelli insanlara hiçbir işe yaramayan insan gözüyle bakmakta sanırım etik bir davranış değildir. Birçok engelli arkadaşlarımızın birçok konularda normal insanlardan daha başarılı olduğu bilinmektedir. İşte burada yine konu geliyor. Fırsat verilmesine dayanıyor.
 
Toplumumuzun engelliye bakış açısının bu kadar umutsuz olması, biz engellilerin önündeki en büyük engellerden birisidir. Toplumumuzun sorunu olan engelli sorununa, insanların bu kadar atıl kalması da ayrı bir tartışma konusudur. İşte burada engellinin kendisini topluma ifade edememesi, toplumdan kendisini uzaklaştırarak kendi kabuğuna çekilmesi, kendisine olan özgüvenini yitirmesinin en büyük nedeni, toplumumuzun engelliye bakış açısının hoş olmamasından kaynaklanmaktadır.
 
Unutmayalım ki; her sağlam insanda bir engelli olabilir. İşte o zaman sanırım insanlar bizi daha iyi anlarlar. İnsanlarımız bir olayı değerlendirirken sadece kendilerine göre değerlendiriyorlar. Birde karşımızdaki insanın yerine kendimizi koyabilsek, birde olaylara o insanın gözüyle bakabilsek, sanırım sorunun büyük bir kısmı çözülecektir. Yaşadığımız toplumdaki engelli insanlara gerekli desteği vermek bütün toplumumuz için önemlidir. Zira yarın kimin ne olacağı hiç belli değildir.
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 4488 Defa Okundu
2011-11-13

SON YAZILARI

Sevgi Kalpte Olmadan, Bilgi Beyinde Olmaz Erişebilirlilik Erişebilirlilik ve Ulaşılabilirlik Farklı Bir Mevsim: Empati Tarihimizde Engelliler Özürlü Topluma Sevgiyi Anlatan Dostluk İnanmak mı, güvenmek mi? Bir Dakikalığına Yerime Geçer misiniz? Engelli Annesi ve Sosyal Destek Çanakkale Zaferi Ne Anlatır

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır