KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans

BEN, ASLINDA BEN İKEN ...

  Faruk OCAK

          farukocak@mynet.com
         BEN, ASLINDA BEN İKEN ...

Ben, aslında ben iken ... 

Ve ben büyüdüm...
 
Çocuktum bir zamanlar, herkes gibi...
 
Ben, aslında ben iken;
 
Hayatımın; İki ray demirin üzerine oturtulmuş tahta parçasının üzerinde, yokuş aşağı kayarken biteceğini düşünürdüm. Mahallede sırayla binilen bu değerli tahta parçasının urgandan olan direksiyonu beni başka takvim yapraklarına hızlı bir film şeridi gibi sürükledi belki de. Ama bir türlü inemedim üzerinden. Belki de korkaklıktı benimkisi. Bir ayağım yerde, bedenimin ise hala tahta parçasında kalması ne şekilde ifade edilebilirdi ki başka?
 
Ben, aslında ben iken;
Şimdikinin aksine pazar günlerini hiç sevmezdim ben. Her pazar banyo yapmak sıkıcı gelirdi. Ne lüzum vardı ki , "ellerimi hep yıkıyorum ya, yüzümü de yıkıyorum her sabah, kıyafetlerim zaten üzerimin kirlenmesini engellemiyor mu? Madem engellemiyor bu sıkıcı ayakkabıları neden giyiyoruz ki?" der dururdum. Tabi ki bu kadar hayıflanma sonrası “şefkatli bir anne elinde de olsa” beyaz kalıp sabunların başıma vurulmasından sonra acıtmaması imkânsızdı. Neden kızıyordu ki annem? Herhalde koşmalıydım banyo bitince sokaklarda. Hatta yalın ayak koşardım, ödül vermeliydim çünkü ayaklarıma.
 
Ben, aslında ben iken ;
Koşarken düşmeyi öğrenmiştim Kars’ın çamurlu boş arsalarında. Her düştüğümde de kalkmayı elbet. "Acımadı ki !" demek gururumdan olsa gerek, canım adeta kanayan dizlerimde olurdu. Gözlerim dolu dolu olurdu. Ama ben yine de acıyan yerlerimi söyleyemezdim. Hoş, şimdi de acımadı diyorum kanasa da kanayan kalbim.
 
Ben, aslında ben iken ;
Kars a usul usul kar yağardı alabildiğince beyaz gökyüzünden. Ellerime taktığım eldiven değil, birkaç kat çorap olurdu kartopu oynamak için. Bir şeyin yerine sahip olduğum diğer bir şeyi kullanmayı öğrendim ben bu biri farklı, diğeri farklı ellerimde ki çoraplarla. Ağzımı açıp gökyüzüne doğru su içmeyi öğrendim birde. Benim mahalleme hafta da iki kez tankerlerle su getirilirdi. Biz sevinçle koşardık elimizde ki bidonlarla olabildiğince hızlı yırtık ayakkabılarımızla.
 
Ben, aslında ben iken ;
Simittttt diye sokakları inleten kaç kişiyi kovaladım bilmem. Bir, iki, üç... Yok, yok sayılmaz. Hala simit diye bağırıp gezenlerin peşinden sokak sokak koşarmıyım? Bilinmez. Şimdi avazım çıktığında sessiz bir çığlık atıyorum, tabi ki duyulmaz. Ben bir zamanlar bağırsam çocuk derlerdi, şimdi bağırsam deli derler elbet. Ama neden ben hala o ben değimliyim? Belki de hala küçüğüm, ben hala inmedim o tahta arabadan. Hala kar kaplı yolların üzerinden hızlı geçiyorum takvim yapraklarını.
 
Ben, aslında ben iken ;
Vazgeçtim çocuk olmaktan. Ama ne çocuk kalabildim, ne büyüyebildim. Takılı kaldım iki yaşantının arasında. Ben büyüdüm, hala korkuyorum. Ben daha küçüğüm, zorla yıllar sonrasına itiliyorum. Şunu biliyorum ki ben artık ben değilim, ben ben olmaktan çıkalı çok oldu...
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 4074 Defa Okundu
2012-01-30

SON YAZILARI

Ötekileştirme! Sevgi Kalpte Olmadan, Bilgi Beyinde Olmaz Erişebilirlilik Erişebilirlilik ve Ulaşılabilirlik Farklı Bir Mevsim: Empati Tarihimizde Engelliler Özürlü Topluma Sevgiyi Anlatan Dostluk İnanmak mı, güvenmek mi? Bir Dakikalığına Yerime Geçer misiniz? Engelli Annesi ve Sosyal Destek

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Ciritte heyecanlı anlar
Ciritte heyecanlı anlar
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır