KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans

ENGELLİ VE(YA) ENGELLENMİŞ KADINLAR

  Faruk OCAK

          farukocak@mynet.com
         ENGELLİ VE(YA) ENGELLENMİŞ KADINLAR

Engelli ve(ya) Engellenmiş Kadınlar 

Doğduğumuz andan itibaren biz kadınlar, hangi kesimden olursak olalım sırf kadın olduğumuz için yaşantımızın her aşamasında farklı birtakım engellerle karşılaşmaktayız. Gerek iş yaşamında gerekse evde kadın ikinci sınıf olarak görülmekte, hatta çoğu zaman, toplumda “evde oturan, ev işleri yapan, çocuk bakan, yemek yapan kişi” olarak kabul edilmektedir. Diğer bir ifadeyle toplum kadına bir rol biçmiştir ve kadının kendisine biçilen rol dâhilinde hareket etmesi beklenmektedir. Bu açıdan kadın, rolünün sınırlarının çizilmesi ve bu sınırlar dâhilinde hareket etmesinin beklenmesi nedeniyle negatif anlamda bir ayırımcılıkla ve engellerle karşı karşıya kalmaktadır.
 
Erkek egemen bakış açısına sahip toplumda yaşayan kadınların sorunları olduğu gibi engelli kadınların da ayrıca daha farklı sorunları bulunmakta, engelli kadın hem kadın hem de engelli olduğu için daha ağır sorunlar yaşamaktadır. “Engelli kadın” olma durumu zorluk katsayısını ikiye katlamakta ve kadına karşı “yapamazsın” şeklindeki ön yargıları büsbütün artırmaktadır. Kadınlar, dünyanın her yerinde cinsiyetçi bakış ve anlayış yüzünden değişik ezilme biçimlerine maruz kalmaktadırlar. Taciz, tecavüz, tehdit, cinsel ilişkiye zorlanma, her an fiziksel ve cinsel şiddete maruz kalma ihtimali, erkek egemen bakış açısına sahip halkın saldırgan ve önyargılı tutumu, aile içi şiddet, vb. yaşadığımız sorunların sadece birkaçı...
 
Kadına yönelik şiddet en sık ve en çok rastlanılan kadının insan hakları ihlallerindendir. Kadına karşı şiddet ve aile içi şiddet konusunda engelli kadınlar ailelerinde, çevrelerinde ve sokakta her türlü; duygusal, cinsel, ekonomik, fiziksel, kültürel şiddete maruz kalmaktadırlar. Engelli çocuğa/çocuklara sahip ailelerin, toplumun hangi kesiminden olursa olsun, söz konusu durumu kabullenmekte güçlük çektikleri, hatta engelli çocuklarını topluma dâhil etmek yerine sakladıkları görülmektedir. Aileler genellikle bu konuda bilinçsiz ve eğitimsiz olduklarından engelli kız çocuklarının hiçbir şey beceremediklerini, bir işe yaramadıklarını düşünmekte ve bu düşüncelerini aşağılayıcı sözcüklerle onlara ifade etmektedirler. Bu tutum engelli kadınların özgüvenlerinin gelişmesini büyük ölçüde engellemektedir. Geleneksel değerlere sahip olan insanlar, benzer yorumları yapmaktan geri kalmamaktadırlar. Ailelerin olumsuz tutumları çevrenin baskıcı etkisi ile daha çok artmakta, engelli kadınlar kendilerini adeta bir savaş alanı içinde görmektedirler. Engelli kadınların sorunlarını aşmalarında güç sahibi oldukları düşüncesine ulaşmaları, topluma dâhil edilerek sosyalleşmelerini gerekli kılmaktadır. Bu nedenle öncelikle ailelerin eğitilmesi ciddi anlamda önemlidir.
 
Ataerkil düşünce sisteminin hâkim olduğu ülkemizde cinsiyetçi bakış açısı engelli kadınlara ne yazık ki daha ağır bir şekilde yansımaktadır. Engelli bir erkeğin okuması, iş edinmesi, evlenip çoluk çocuğa karışması çok doğal bir şekilde karşılanırken; ne yazık ki engelli bir kadın “tek başına namusunu koruyamaz ve hiçbir şey yapamaz” diye ne okula gönderilmekte ne de ondan iş bulup çalışması beklenmektedir. Üstelik ev işi yapamayacağı, evlenemeyeceği hatta evlenirse de sadece yaşlı, çocuğu olmayan, işsiz kişilerle evlilik yapacaklarına inandıklarından, bu tür erkeklerle onları evlenmeye de zorlamaktadırlar. Engelli erkeklerle evlenen engelsiz kadınlar da toplum ve aileler tarafından cinsiyetçi bakış açısıyla yargılanmaktadır. Bu kadınlara önyargılı bir şekilde bakılıp hak etmedikleri sıfatlarla nitelendirilmektedirler. Örneğin engelli erkekle evlenen kadın muhakkak evde kaldığı için veya bakire olmadığı için veya dul ve çirkin olduğu için, erkekten daha yoksul ve mutlaka gizli bir özrü olduğu için evlenmiştir.
 
Toplumun bu cinsiyetçi bakış açısı muhakkak değiştirilmelidir. Yukarıda saydığımız önyargıların ortadan kaldırılması toplumun konu hakkında bilinçlendirilmesini zorunlu kılar. Toplumda engelli kadınların varlığına yönelik bir farkındalık yaratılmalıdır. Engelli kadınların varlığı bilincinin oluşturulmasında, günümüz dünyasının etkin ve belirleyici gücü olan basın ve medyadan yararlanılması şarttır. Engelli kadınların, toplum önünde olması gerekmektedir. Bu amacın sağlanması için tüm engelli kadınların toplum önüne çıkma korkusunun ortadan kaldırılması öncelikli olarak şarttır. Ülkenin, toplumun ve bireyin çeşitli konulardaki sorunlarını yargılayan ve çözüm önerileri getiren çeşitli konferans, seminer vb. toplantılarda engelli kadınların etkin katılımcı olarak bulunmaları, engelli kadınların da etkinlik düzeyi yüksek olabilecek bir potansiyele sahip olduğu mesajının topluma verilmesi açısından çok önemli ve etkilidir.
 
Kadın engellilerin sorunlarını çözmelerinde, örgütlenip aktif olmaları, toplum önüne çıkarak konuşma cesareti göstermeleri toplumda bir farkındalık ve bilinç oluşturma açısından oldukça önemlidir. Bu anlamda engelli kadınların okumaları, kendilerini geliştirmeleri ve toplum sorunlarına duyarlılık gösterip aktif katkıda bulunmaları gerekmektedir. Tüm bireylerin, engelli doğulmamış olunsa bile, yaşam içerisinde oluşacak bir kaza ya da benzeri bir olay nedeniyle engelli olabileceklerini aklından çıkarmayarak engellilerin sorunlarına duyarsız kalmamaları, kendilerine özeleştiren ve 0engellilere empati yoluyla yaklaşmaları gerekmektedir.
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 4613 Defa Okundu
2012-03-07

SON YAZILARI

Ötekileştirme! Sevgi Kalpte Olmadan, Bilgi Beyinde Olmaz Erişebilirlilik Erişebilirlilik ve Ulaşılabilirlik Farklı Bir Mevsim: Empati Tarihimizde Engelliler Özürlü Topluma Sevgiyi Anlatan Dostluk İnanmak mı, güvenmek mi? Bir Dakikalığına Yerime Geçer misiniz? Engelli Annesi ve Sosyal Destek

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Ciritte heyecanlı anlar
Ciritte heyecanlı anlar
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır