KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

ENGELİ İSTİHDAMININ ÖNEMİ

  Faruk OCAK

          farukocak@mynet.com
         ENGELİ İSTİHDAMININ ÖNEMİ

Engeli istihdamının önemi 

Engelli insanlar da herkes gibi eşit olanaklara sahip olmak istemektedirler. Bunun yanı sıra sosyal ve ekonomik ihtiyaçları vardır ancak, engellerinden dolayı, birçok sorunla karşılaştıkları, toplum tarafından yanlış anlaşıldıkları ve çevreden gelen sosyal baskılardan dolayı da yalnızlığa itildikleri görülmektedir. Sosyal çevreden gerekli ilgiyi ve yardımı bulamayan engelli ise, birçok kısıtlamalarla ve olumsuz etkenlerle yüz yüze kalmaktadır. Engellileri topluma kazandırmanın, kimseye muhtaç olmadan bağımsız yaşayabilmelerini sağlamanın en önemli yolu onların istihdam etmektir. Günümüzde engelli bir bireyin yaşamını sürdürmesi çok zor olup, bazı az gelişmiş ülkelerde neredeyse imkânsızdır. İnsan onuruna yaraşır ve toplumla kaynaşan yaşam biçimi engellilerin en doğal hakkı ve devletin görevidir. Devletin engellilik konusunu eğitsel ve örgütsel yönleriyle bir bütün olarak ele alması insan haklarının bir gereğidir.    

Geçmişten günümüze kadar engelli insan ve sorunları hep var olmuştur ve bu konuda gerçekleştirilen gayretlerin hiçbirisi sorunu ortadan kaldıramamıştır. Engelli birey genellikle toplumun diğer bireylerinden farklı muameleye tabi tutulmuştur. Engelli kişilere karşı duyulan hisler acımak, üzülmek, irkilmek gibi olumsuz hislerdir. Engelli bir kişi görüldüğü zaman, O’na güç kazandırmak yerine hemen korumaya yönelinir çünkü toplumun gözünde Engelli insan zavallıdır, güçsüzdür, topluma verebileceği hiçbir şey yoktur, hatta topluma yüktür!. Bu bakış açısının sonucu olarak özürlü birey kendi yeteneklerini bilmemekte, kendi başına yaşayamayacağını v0e verilecek işleri yapamayacağını düşünmektedir.
Geçmişte engellilik olgusuna genel olarak sosyal yardım temelinde yaklaşılmakta ve bakım hizmetleri sunulmaktadır. Bu da engellilerin, kendilerini toplum dışı hissetmelerine neden olmakta ve kendini yeniden üreten dışlanmışlığın devamı sonucunu yaratmaktaydı (Özürlüler Şurası, 1999, s:111).
 
Engellilerin engellerinin giderilmeye çalışılması veya bunun mümkün olmadığı hallerde onlara yaşamları için gerekli maddi ve manevi olanakların sağlanması gerekmektedir. Ancak bundan daha da önemlisi; bu kişilerin çalışma hayatında yer almalarını sağlamaktır. Bu engellilere yardımcı olabilmenin en akılcı yoludur. Zira engellilik ile birlikte maddi ve manevi büyük bir yardıma muhtaçlık zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. Engelli birey de bu ekonomik nedenler yüzünden çalışmak zorundadır.
 
Engellileri bir insan hakkı olan çalışma hakkından yoksun tutmak önce insancıl açıdan sonra da sosyal hukuk düzeni bakımından kabul edilmez bir durumdur. İş sahibi olmak, başarı göstermek ve bu sayede onurlu bir yaşam sürmek tüm insanların olduğu gibi engellilerin de hakkıdır.
 
Engellilerin çalışma yaşamına girme gereği dört açıdan ortaya çıkmaktadır; bunlar, engellilerin sayısının büyük boyutlarda olması, sosyal sebepler, ekonomik nedenler ve birey, toplum ve devlet görüşlerindeki değişimlerdir.
 
Bu değişimin en büyük örneğiyse içinde bulunduğumuz günlerde yaşandı. Engelli alım sınavı konusunda medyaya en çok demeç veren Bakan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin di. Şahin birçok defa ÖMSS sınavıyla 20 bin engellinin işe kavuşacağını belirtti. Ancak bu vaat 4 Nisan 2012 tarihi itibariyle doğru çıkmadı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 4 Nisan 2012 tarihli Meclis Genel Kurulunda yaptığı açıklamada, ÖMSS ile alınacak engelli memur sayısını 3 bin 512 olarak belirtti.
 
Sık sık, "şu kadar özürlü kadrosu boş, atama yapılacak" diye basına açıklama yapılıyordu. Bu kervana son olarak Bakan Fatma Şahin de katılmıştı. Ancak Sayın Şahin çok iddialıydı. Bakan Şahin, açıklamalarından birinde şu kadar iddialı konuşmuştu: "Bakan Şahin, Mart ayında yeni bir sınav yapılacağını ve bu sınavla birlikte kamuda 20 bin engellinin daha istihdam edileceğini açıkladı."
 
Oysaki engelli kadrolarının doldurulması, Bakanın isteğine göre olmuyordu. Tüm kamu kurumlarının, bunu istemesi gerekiyordu. Bakan Faruk Çelik in açıklamasından anlıyoruz ki tüm kamu kurumları aynı şekilde düşünmüyordu. Olan iş bulma umuduyla tüm sıkıntı ve sorunları aşıp bu sınava umut bağlayan engellilere oldu…
 
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 13260 Defa Okundu
2012-04-07

SON YAZILARI

Sevgi Kalpte Olmadan, Bilgi Beyinde Olmaz Erişebilirlilik Erişebilirlilik ve Ulaşılabilirlik Farklı Bir Mevsim: Empati Tarihimizde Engelliler Özürlü Topluma Sevgiyi Anlatan Dostluk İnanmak mı, güvenmek mi? Bir Dakikalığına Yerime Geçer misiniz? Engelli Annesi ve Sosyal Destek Çanakkale Zaferi Ne Anlatır

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır