KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

ENGELLİ ÇOCUKLA YAŞAMAK

  Faruk OCAK

          farukocak@mynet.com
         ENGELLİ ÇOCUKLA YAŞAMAK

ENGELLİ ÇOCUKLA YAŞAMAK

Bir aile çocuğunun engelli olacağını/olduğunu öğrendikleri zaman hayatlarının en zor anını yaşamaktadırlar. Çünkü anne, baba için engel; hayallerinde yaşattıkları ideal çocuğun yok olması demektir. Böyle bir durumda duyulan acı, gerçekten çok sevilen birinin kaybedilmesi karşısında duyulan acıya eştir. Belki de daha fazladır. Çünkü bu acı devamlılık arz eder. Bilindiği gibi engellilik olgusu bazen doğum öncesi veya doğumda teşhis edilmekle birlikte bazen de hastalık, kaza vs. nedenlerle sonradan ortaya çıkabilmektedir.
Engelli çocuğa sahip olacağını öğrenen aile için en önemli güçlük, engelliliğe ilişkin durumun teşhis, tedavi ve rehabilitasyon aşamasındadır. Teşhis edilmesi için günler, haftalar bazen de yıllar süren bekleme süreci, son derece yıpratıcı bir dönemdir. Yani derin bir karanlık kuyuya düşmek gibidir. Bu karanlık içinden kurtulmak için yapılan bilinçsiz her hareket daha derinlere inilmesine karanlığın daha koyulaşmasına neden olmaktadır.
Engelli çocuk aile üzerinde etki yaptığı gibi ailenin tepkisi de çocuğun duygusal gelişimini etkiler. Bu nedenle aileye yapılacak psikolojik destek çocuğun gelişimine yardımcı olur ve aileyi olumlu yönde etkiler.
Engelli çocuğa sahip olan anne babalar hayal kırıklığı yaşamalarının yanında birde akraba çevresince anne baba dışlanarak yalnızlığa terk edilmektedir. Engelli çocuğu olduğunu öğrenen anne, baba da ilk haber şok etkisi yaratır. Önce kabullenmek istemezler. Şokun etkisi ve kabullenme süreci geçtikten sonra depresyon, hayal kırıklığı, üzüntü, engele geçmişte yapılan bir hatanın yol açabileceği düşüncesinden kaynaklanan suçluluk duyguları ortaya çıkar.
Çocuğun engelli olmasına karşı anne babalar 3 şekilde tepki göstermektedir. Kabullenme, reddetme ve gizlemedir.
Kabul eden anne baba çocuğun potansiyelini doğru olarak algılayabilir; çocuğun engelini gerçekçi bir şekilde görür; mümkün olan en iyi tıbbi, eğitsel ve yeniden kazandırma servislerine başvurur; diğer çocuklarına gösterdiği sevgiyi engelli çocuğuna da gösterir; çocuğu reddetmez ya da sevgiye boğmaz. Hem rasyonel hem de duygusal anlamda kabullenir. Bu kabullenme ile çocuk anne baba ile ilişkisinde kendini daha güvenli hisseder. İki tarafta daha rahat sosyal ilişkiler kurar ve anne, babanın evliliklerin deki anlaşmazlıklar daha az görülür.
Red eden anne, baba çocuğun engelini kabul etmez ve doktor doktor gezdirip mucize arar.
Gizleyen anne, babalar çocuklarının engellerini hem çevreden hem de kendilerinden saklamaya çalışırlar. Çocuğunu hatalı görür, kapasitesini görmezden gelerek onu dışlama gibi anlamsız duygulara kapılır.
Çocuğun engelli olmasının doğurduğu stres durumu bu 3 tepkiden başka anne baba da narsistik duygular, topluma karşı reaksiyon, suçluluk duyguları ve aşırı koruma gibi tepkiler ortaya çıkarır.
Anne, baba çocuğu ile o kadar özdeşleşmiştir ki çocuğun ayrı bir var oluşunu kabul etmez. Kendine başarısızlığa uğradığından üzüntü ve kızgınlık duyar. Kendi imajı ile çocuğununkini karşılaştırır.
Aile kendini toplumdan soyutlar. Utanç ve suçluluk duyguları artar, çocuğa karşı aşırı koruma ya da reddetme duyguları gelişir.
Çocuğun engelini daha önce kendisinin yapmış olduğu bir davranışa bağlı olduğunu hisseder. Suçluluk duyan anne, babanın kendisine öz saygısı azalır. Allah’ın kendilerine verdiği bir ceza olarak görürler.
Pek çok aile de engelli çocuğa sahip oldukları için değil çocuklara gösterdikleri reaksiyonlardan dolayı suçluluk duyarlar. Ara sıra çocuklarına kızgınlık ve olumsuz duygular besledikleri için suçluluk duyarlar. Suçluluk duyan anne babalar, telafi edici davranışlara girebilirler. Çocuğa karşı aşırı koruyucu davranabilir; çocuğa gerekli gereksiz her şeyde yardım eder; çocuğu her şeyin merkezi olarak görür; devamlı çocuğun başındadır, her işine müdahale eder.
Engelli çocuğun varlığı diğer kardeşleri etkileyebileceği gibi anne, babaların evliliklerinde kopmalar meydana getirebilir. Her anne ya da baba çocuğun durumu yüzünden diğer çocuklarını bilinçli ya da bilinçsizce suçlarlar. Çocuğa karşı olan duygularını birbirlerine yansıtırlar. Sosyal ilişkilerinde kısıtlama daha fazla anksiyete yaratır.
Kardeşler, anne babalarının engelli çocuğa daha fazla ilgi göstermesinden dolayı duygusal ihtiyaçlarının göz ardı edildiğini düşünerek kıskançlık duyabilirler. İlerde de bu durum nefrete dahi dönüşebilir.
Engelli çocukların anne babalarındaki duygusal problemler o kadar yaygındır ki, tüm engelli çocukların anne babaları kendi problemleri ile uğraşabilmeleri için yardıma ihtiyaç duyarlar. İnsanlar bilinmeyenden korkarlar ve anlamayla birlikte rahatlarlar. Bu tür çocuklara sahip anne babaları toplumdan dışlamak yerine onlara doğru bilgiyi vererek, yanlış bilgiyi düzelterek yaşanan stresi azaltmak olmalıdır toplumun ve çevrenin görevi bu olmalıdır.
 
 
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 2820 Defa Okundu
2010-06-13

SON YAZILARI

Sevgi Kalpte Olmadan, Bilgi Beyinde Olmaz Erişebilirlilik Erişebilirlilik ve Ulaşılabilirlik Farklı Bir Mevsim: Empati Tarihimizde Engelliler Özürlü Topluma Sevgiyi Anlatan Dostluk İnanmak mı, güvenmek mi? Bir Dakikalığına Yerime Geçer misiniz? Engelli Annesi ve Sosyal Destek Çanakkale Zaferi Ne Anlatır

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır