KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

TOPLUMDA SAYGININ ÖNEMİ

  Faruk OCAK

          farukocak@mynet.com
         TOPLUMDA SAYGININ ÖNEMİ
Toplumda saygının önemi
 
Saygı; Bir kişiyi rahatsız etmekten ve incitmekten çekinme duygusudur. Hep söyleriz önce saygı diye. Değer vermek saygımızın ölçütüdür.
 
Öncelikle kendimize saygı duymalıyız. Kendine saygı duymayan, değer vermeyen insanların kimseye saygı duyacağını sanmıyorum. İnsanların hak ve özgürlüklerine, özel yaşamlarına, düşünce farklılıklarına saygı duymalıyız. Ayrıca çağdaş bir toplumda yaşamanın, ahlaki ve hukuki kuralların gereği de budur.
 
Düşünme yetisi evrende sadece biz insanlara verilmiştir. Bizlerin duyguları ve hisleri vardır. Üzülürüz, ağlarız, seviniriz. Ne hava, ne su, ne bitki nede bir hayvan bu duyguları taşımazlar. Öyleyse bizler değer bilmeli, saygı ve sevgi hislerine sahip olmalıyız. İnsanları ve çevremizdeki her şeye saygılı olmak herkesi mutlu eder, başta toplumsal yaşamı ve kendi yaşamımızı kolaylaştırır.
 
Toplum içerisinde yaşamak öncelikle saygılı olmayı gerektirir. Saygı sadece büyüklere karşı duyulan bir hürmet anlamı olarak algılanmamalı, Bana göre, insan önce SAYGIYI öğrenmeli, yaşadığı cevrede ki her şeye SAYGILI olmasını bilmeli, anneye, babaya, eşine, dostuna, çocuğuna, arkadaşına, insanlara, işine, hayvanlara, bitkilere, taşa, toprağa, kullandığımız eşyalara, kısaca dünyaya SAYGILI olmalı. Saygılı olmadığı sürece, insanlık görevini yerine getirmiş olamaz.
 
Saygı sadece insana olmamalı, sen kaldırım taşına saygı duymayıp onu yerinden sökersen, o kaldırımda yürürken ayağın çukura düşer bir yerini kırarsın, sen kuşlara saygı duymazsan, ne sabah güneşle öten kuş kalır, ne kırıntıları toplayan kuş, ne böcekleri yiyen kuş, her yanımız börtü böcek olur. Sen kullandığın toplu taşım araçlarına saygı duymazsan oda sana saygı duymaz, yolda kalırsın. Sen parkta oturduğun banka saygı duymazsan oda sana saygı duymaz, parkta oturacak yer bulamazsın ve birçok şey daha sıralanabilir.
 
Saygı insani olgulara da olmalı, hastalığa saygı, sevgiye saygı, aşka saygı, düşünceye saygı. Kimseyi içinde bulundukları durumla ilgili yargılama, aşağılama yâda yıkıcı eleştireler yapmamak gereklidir.
 
Neden bir sorun varsa dostça uyarılar yâda yardım etmeye çalışmıyoruz? Ya yargılayıp, ya da dedikodusunu yapmaya çalışıyoruz. 
 
Neden içimizdeki sevgi tohumlarını yok ediyor kin, nefret gibi kötü duygular besliyoruz?
Hâlbuki biz yargılayıcı bir merci değiliz, Biz insanız… İnsanlar hata yapabilirler. Ahlaki ve hukuki kurallar nezdinde İnsanlar yapmış oldukları hataları bile varsa bedellerini kendileri öderler.
 
Saygının olmadığı yerde ne sevgi, ne merhamet, ne insanlık nede dostluk olur.
 
Saygının, sevginin ve hoş görünün yitirilmediği bir dünyada yaşamak dileğiyle…
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 24568 Defa Okundu
2012-05-23

SON YAZILARI

Sevgi Kalpte Olmadan, Bilgi Beyinde Olmaz Erişebilirlilik Erişebilirlilik ve Ulaşılabilirlik Farklı Bir Mevsim: Empati Tarihimizde Engelliler Özürlü Topluma Sevgiyi Anlatan Dostluk İnanmak mı, güvenmek mi? Bir Dakikalığına Yerime Geçer misiniz? Engelli Annesi ve Sosyal Destek Çanakkale Zaferi Ne Anlatır

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır