KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

TOPLUMDA VAR OLMAK

  Faruk OCAK

          farukocak@mynet.com
         TOPLUMDA VAR OLMAK
Toplumda var olmak
 
Kişisel gelişim insanın en büyük var oluşudur. İnsan her gün kendisini yenileyen ve bu yenileme döngüsü içerisinde varlığını devam ettirmeye çalışan bir bütünlüktür. Toplum içerisinde sağlam bir yere sahip kişilerde görülen karakterlilik aslında o toplumun bir aynasıdır. Binlerce insanı barındıran toplumlarda çok karakterlilik olması ise tamamen doğal bir şeydir. Toplumda var olmak sadece karakter bütünlüğü ile sınırlı değildir.
 
PEKİ, TOPLUMDA NASIL VAR OLURUZ?
Bugün ülkemize baktığımızda yapılan medya haberleri gösteriyor ki toplumsal zihniyetimizde aşırı bir gerileme var. Kendi milli benlik ve kültürümüzün çok uzağında barınıyoruz. Zaman içerisinde yaşamış olduğumuz toplumsal sorunlar ve bize doğru olarak lanse edilmeye çalışılan zihniyetler bizim kültürümüzden uzakta kalmamıza neden olan en önemli sebeplerdir.
 
İnsanlar geleceklerini geçmişinin üzerine kurmamalıdır. Bugün Türk toplumunun içerisinde rastladığımız en büyük sorun okumamaktır. Okumayan, araştırmayan bir insan her daim basık karakterliğe mahkûmdur. Okumadan yahut tartışmadan bir şeyler elde etmek piyangodan çıkan para ile zengin olmak gibidir. Bir şeyi ne kadar kolay kazanırsak o kadar kolay da kaybederiz. Bunun içindir ki sadece duymak değil, bir şeylerin farkına varmak, araştırmak ve bunlar ile hayatımızı yöneltmek gerekir. Bunun için ise okumak şarttır.
 
PEKİ, BİZE OKUMAK NE KATACAK?
Karakterlerin yerleşmesi kişinin ufkunun genişliği ile paraleldir. Ne kadar geniş bakarsanız o kadar ayrıntılı görürsünüz. Ayrıntılı düşünme demek başkalarının görmediğini yahut dikkat etmediğini sizin görmeniz demektir. Bu anlayışı ancak okuma ile elde edebilirsiniz.
Okumak aynı zamanda karakterdir. Belki bir roman belki de denemede gizli kahraman siz olabilirsiniz. Elinizdeki eserde ne kadar karakter tespit eder ve bu karakterden bir parça kaparsanız sizin karakterinizde o derece gelişmiş olur. Yukarıda da söylediğim gibi toplum içerisinde sağlam bir yere sahip olmak ve kişisel anlamda gelişebilmek için karakter bütünlüğü şart. Karakter bütünlüğü için ise okumak şart.
 
Kısaca özetlemek gerekirse sağlam bir toplum için sağlam bir karakter gerekmektedir. Sağlam bir karaktere bürünebilmek için ise okumak, yorumlama yeteneği edinmek olmazsa olmazdır. Bu iki vasfı edindiğimizde kişisel gelişimimizin büyük bir bütünlüğü tamamlanmış olacaktır.
 
Okumayan yorumlayamaz, yorumlayamayan ise gelişemez.
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 2979 Defa Okundu
2012-06-11

SON YAZILARI

Sevgi Kalpte Olmadan, Bilgi Beyinde Olmaz Erişebilirlilik Erişebilirlilik ve Ulaşılabilirlik Farklı Bir Mevsim: Empati Tarihimizde Engelliler Özürlü Topluma Sevgiyi Anlatan Dostluk İnanmak mı, güvenmek mi? Bir Dakikalığına Yerime Geçer misiniz? Engelli Annesi ve Sosyal Destek Çanakkale Zaferi Ne Anlatır

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır