KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans

BÜYÜK PROJE BÜYÜK ADALETSİZLİK!

  Faruk OCAK

          farukocak@mynet.com
         BÜYÜK PROJE BÜYÜK ADALETSİZLİK!
Büyük proje büyük adaletsizlik!
 
ÖMSS: Büyük proje, büyük adaletsizlik! TÜRKİYE’ DE 9 milyon engelli vatandaşın en önemli sorunlarından biri istihdam. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının engellilerin istihdamı için “büyük proje” olarak takdim ettiği “Özürlü Memur Seçme Sınavı” yeni bir hayal kırıklığı olmanın ötesine geçemedi.
 
Resmi rakamlara göre Türkiye’de engelli sayısı 9 milyon. Engellilerin sosyal yaşama katılımlarından tutun da eğitimine kadar pek çok şey, sorunlar yumağının bir parçası olarak karşımızda duruyor. Bu yumakta en çok düğüme yol açan sorunlardan biri de engellilerin istihdamı. Çözüm için genel seçimler öncesinde pek çok vaatte bulunulan; Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığının isminden “kadın” kelimesini kaldırırken en önemli gerekçelerden biri olarak bakanlığın “Özürlülerin ve bakıma muhtaçların sorunlarının da muhatabı” olacağını göstermişti.
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının engellilerin istihdamı için “büyük proje” olarak takdim ettiği çözüm ise “Özürlü Memur Seçme Sınavı” oldu.
 
SINAV SORUNLARLA YAPILDI
29 Nisanda gerçekleştirilen sınav öncesinde de sonrasında da pek çok tartışma ortaya çıktı.? 55 sayfalık sınav kılavuzu sınava girecek olanlara ulaştırılmadı, bakanlığın ve ÖSYM’nin İnternet sitelerinden okunabileceği söylendi? Başvuru yapan pek çok engelli sınav kılavuzunda yer alan “Bazı engelli gruplarına ek süre verileceği, ihtiyaç olduğunda okutman ve işaretleyici desteği sağlanacağı” gibi bilgilere erişemedi? Sınavın yapılacağı merkezler engelliler için uygun binalar değildi. Fiziki koşulları uygun olmayan okullarda sınavlara girmek zorunda kalan engelliler en çokta rampa ya da asansörün olmamasının sıkıntısını yaşadılar? Sınav sırasında okutmanların ve işaretleyicilerin nasıl seçildiği belli değildi. Sınava giren bazı engelliler okutmanların okuma güçlüğü çıkardığını, “Sadece 1 kere okurum, ikinciyi okumam” dediğini aktardı.? Sınavın ardından açıklanan kadrolar ve yerleştirmelerin yapılacağı kurumlar açısından da pek çok sorun var. En fazla kadronun Diyanet İşleri Başkanlığına müezzin-kayyım, imam-hatip, kuran kursu öğreticisi almak üzere açılması dikkat çekici.?
 
Tercih süresinin yetersizliği en büyük şikâyet konusu. Fakat açılan kadrolardaki adaletsizlik bu sorunu bir nebze geride bırakıyor. Önce 20 bin kişinin alınacağının söylendiği sınavda sonrasında bu rakam 3 bine düşürüldü. Tepkiler üzerine ilk etapta 7 bin kişinin yerleştirileceği, önümüzdeki iki yıl içinde ise 13 bin kişinin yerleştirileceği ifade edildi. Bütün bu sürecin hükümetin meseleye bakışından kaynaklandığını söyleyen engelliler, asıl sorunların ise atamalar yapılınca ortaya çıkacağını söylüyor. Boş vaatlerle aldatıldığımızı düşünmekteyiz.
 
MUAMMALAR ADALETSİZLİK YARATIYOR
Engellilerin yaşadıklarının en yakın tanığıyım çünkü onlardan biriyim. Engellilerin sınava hazırlanmalarına ve sınav sonuçlarına göre tercih yapmalarına Dernek olarak yardımcı olduk, ÖMSS’nin tüm engellilerin eşit derecede faydalandığı bir sınav sistemi olmadığını söyleye bilirim diye düşünüyorum. Sınavın ismine bakarak devletin mantığı ortaya çıkıyor fakat açılan kadroların engellilerin “Emek vererek kendi hayatlarını kazanacak olan” vatandaşlar olarak değil, adeta lütuf gösterilmiş kullar olarak görüldüğünü göstermektedir.
 
“Özürlü memur deniyor ama ‘hizmetli’ kadrosu alıyorlar aslında. Ataması yapılacak olanlar 650’ye tabi olacaklar mı, olmayacaklar mı, henüz bilmiyoruz. Tüm engelliler aynı sınava tabi tutuldu. Lise ve üniversite mezunu olanlar da aynı sınava tabi tutuldular. Tercihlerin neye göre yapılacağına ilişkin bir ölçüt yok. Engellilerin yaşamı sadece aileleri tarafından düzene konulabiliyor, bu açıdan şehir değiştirmek onlar açısından tüm yaşamlarını baştan düzenlemek anlamına geliyor.
 
Ancak, tercihleri yaparken şehir dışı da olmak üzere arkadaşların kendince yapabileceklerini inandıkları bölümleri işaretledik, tercihlerin hangi kriterlerle yapılacağı muammasının engelliler arasında da ayrımcılık anlamına geldiğini ifade edebiliriz. Tercihler eğer puanlama sistemine göre yapılacaksa ortopedik engellilerle görme engelliler, işitme engellilerin önüne geçecek. Çünkü işitme engellilerin okuduklarını geç anlamaktan kaynaklı bir problemi olduğu için soruları okudukları halde geç anlıyorlar. Bu nedenle de daha az puan alıyorlar. Bize göre bu sorun aslında sınavın hazırlanma sürecinde göz önüne alınmalıydı. Bir görme engelliyi bir ortopedik engelliyle aynı sınava tabi tutabilirsiniz, ama bir işitme engelliyi onlarla aynı sınava tabi tutmanız pedagojik açıdan da hiç doğru değil. Görmeyen bir engelliye verilen ek süre ya da okutman desteği iyi bir çalışma ama aynı özen işitme engelliler için de gösterilmeliydi, ancak bu olmadı.
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 7547 Defa Okundu
2012-08-05

SON YAZILARI

Ötekileştirme! Sevgi Kalpte Olmadan, Bilgi Beyinde Olmaz Erişebilirlilik Erişebilirlilik ve Ulaşılabilirlik Farklı Bir Mevsim: Empati Tarihimizde Engelliler Özürlü Topluma Sevgiyi Anlatan Dostluk İnanmak mı, güvenmek mi? Bir Dakikalığına Yerime Geçer misiniz? Engelli Annesi ve Sosyal Destek

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Ciritte heyecanlı anlar
Ciritte heyecanlı anlar
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır