KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

ENGELLİLİK İLAHİ CEZA MI?

  Faruk OCAK

          farukocak@mynet.com
         ENGELLİLİK İLAHİ CEZA MI?
Engellilik ilahi ceza mı?
 
Çoğu zaman düşünmüşümdür ben neden engelli oldum. Bu bana Allah tarafından verilen bir cezamıdır?
 
Dini açıdan bu konuda çok tartışmalar çıkmıştır. Bunlarda genellikle engelli olan birey için şöyle düşünülür: “Sen çok kötülük yapacaktın”,Topluma faydalı biri olmayacak diğerlerine zarar verecektin”de böyle bir cezayla karşılaştın ki bu kötü işleri yapmayasın diye önlem amaçlı olarak engelli oldun diye genel bir kanı vardır.
 
Hatta bu düşünceyi destekleyen TV’ler de çoğumuzun izlediği dizilerde birilerine zarar verenlerin, sonu sakat kalmak, kör olmak, ayakları felç olmak gibi kötü sonla biten kavramlar sürekli öne çıkartılıyor. Engelli de düşünüyor ki Allah tarafından bana bu engelinin verilmesi bir cezadır. Böylelikle sakat kaldın ki kötülük yapma ihtimallerin aza indirildi veya yaptığın kötülüklerin cezasını buldun. Gibisinden düşünceler kafasında dolaşıp durur. Gerçekten bu böylemidir. Her isteyerek veya istemeyerek kötülük yapanın sonu ölümün dışında sakat, kötürüm kalmak mıdır?
 
Ayrıca şöyle bir düşüncede hâkim, bu dünyada engelli olduğun için sana bir imtihan yapılıyor. Ne kadar çok çile çekersen ve bunlara iman gücüyle dayanır isyan etmezsen öbür dünya da çektiklerinin mükâfatını alacaksın. Asıl olan öbür dünyadır. Bu dünya gelip geçicidir. Her ne kadar bu düşünceyi desteklesem de bazen de içimden keşke normal olsaydım, herkes gibi koşup oynasaydım, kimse bana acıyarak bakmasaydı, iş ararken sana bakıp sen sakatsın nasıl yapacaksın diyen patronlara karşı ezik olmasaydım, keşke okul arkadaşlarım sarhoş gibi yürüyüşümden alay etmeseydi. Rahatsızlığımdan dolayı bende asi ve anlaşılmaz, içine kapalı, acımasız, umursamaz biri olmasaydım dediğim olmuyor değil.
 
İşte bir engellinin penceresinden olaylara baktınız. Şimdi soruyorum sizce Engellilik İlahi bir ceza mı?
 
Yoksa…
 
Yüce Yaratıcının hükümlerini öğrenenler bilirler ki hayat bir “imtihan” alanıdır. Yine bilirler ki bu imtihanda kimseye herhangi bir ayrıcalık yoktur. Yani Peygamberlerde, normal insanlarda bu imtihanı görmek, yaşamak zorundadır. Bu Yaratıcının koyduğu bir kanundur.
Engelli olmakta bir imtihan çeşididir ve Yüce Allah dileğini bu çeşit bir imtihan tarzıyla dener. Kişi imtihanlarını başarılı bir biçimde verme, ya da verememe durumuna göre bir mükâfat veya ceza görür. Bu durumda Engelli olmayı ALLAH’TAN bir ceza görmek yanlış bir düşünce olur.
 
Olaya çok farklı başka bir açıdan! Bakmak ve sizlerle bir düşüncemi paylaşmak istiyorum;
Kuran-ı okuduğumuzda içinde kör, sağır, topal... vs biz engellileri anımsatan kelimeler kullanılarak örnekler verilmiştir.
 
Örneğin: “ARAF Suresi:195- Onların yürüyecek ayakları, tutacak elleri, görecek gözleri veya işitecek kulakları mı var? De ki: “Haydi çağırın o ortaklarınızı, sonra bana istediğiniz tuzağı kurun ve elinizden gelirse göz açtırmayın.”
 
Bir başka örnek: (Bu Ayetin manasını anlamak için önceki ayetleri de okuyunuz) “HUD Suresi:24. Bu iki ayrı grubun meseli, kör ve sağır ile gören ve işiten gibidir. Bunlar hiç eşit olabilirler mi? Hâlâ düşünmeyecek misiniz?” ...vs
 
Ayetlerde geçen biz engellilerle ilgili bu tarifleri okuduğumda birden aklıma şu geldi. Demek ki biz engelliler öyle örnek insanlarız ki (her manada), Yüce Rabbimiz insanlara doğruları, yanlışları bildirirken bizlerden, engelli insanların durumlarından misaller vermiş. Bu bana bir bakıma gurur verdi diyebilirim. Bu yüzden engelli oluşuma neden “ceza” gözüyle bakayım ki?...
 
Allah cümlemizi de imtihanlarını hakkıyla verebilen kullarından eylesin...
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 7260 Defa Okundu
2012-12-20

SON YAZILARI

Sevgi Kalpte Olmadan, Bilgi Beyinde Olmaz Erişebilirlilik Erişebilirlilik ve Ulaşılabilirlik Farklı Bir Mevsim: Empati Tarihimizde Engelliler Özürlü Topluma Sevgiyi Anlatan Dostluk İnanmak mı, güvenmek mi? Bir Dakikalığına Yerime Geçer misiniz? Engelli Annesi ve Sosyal Destek Çanakkale Zaferi Ne Anlatır

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır