KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

ENGELLİ SORUNLARI ÖNEMSENMİYOR MU?

  Faruk OCAK

          farukocak@mynet.com
         ENGELLİ SORUNLARI ÖNEMSENMİYOR MU?

Engelli sorunları önemsenmiyor mu?

Yaşadığımız ülkemize, şehrimize, çevremize ve ailemize baktığımız zaman, birçok konuda özellikle eğitim ve sağlık, istihdam alanında engelli insanlar hala sorunlar yaşamaktadırlar. Öyle sorunlar yaşamaktadırlar ki insan çoğu zaman “pes artık” diyor. Hatta bazen insan yaşadığı sorunun trajikomik olduğunu gözlemliye biliyor.
Günümüz şartlarında her şeyin Avrupa Birliği standartlarında yapılması için bazı düzenlemelerin yapıldığını şahit olmaktayız. Fakat engelliler ile ilgili sorunlarda hala eski zihniyetlerden kalma fikirlerle, hiçbir değişim ve gelişim göstermeden ilerleme çabaları gözümüze çarpmaktadır. Öyle ki; bazı düzenlemelerde adeta dünleri de aratır olmaktadır. İşte insan bu noktada şunu düşünemeden edemiyor. Acaba biz engellilerin ilahi kudretin verdiği engelinin yanında birde bu kul yapısı engellerle mücadele neden etmekteyiz? Bizler engellilerde bu toplumu oluşturan birer ferd olarak en güzel ve en iyi şartlarda ve koşullarda yaşamak hakkımızken bu çileler engellilere neden yaşatılır?
İşte böyle bir durumda biz engellilerin aklına ister istemez şöyle bir soru geliyor. Acaba engelli sorunlar önemsenmiyor mu? Günümüz toplumunda önemli bir kitleyi ilgilendiren bu sorunların bu kadar ağırdan alınması, bu kadar atıl bir şekilde yaklaşılması birçok engelli insanı ve engelli yakınlarını mağdur etmektedir. Bu konularda yapılan çalışmaların çok sınırlı olduğu ve engellilerin hak ettiği yaşama ortamının oluşturulmadığı açık ve net bir şekilde görülmektedir.
Günümüzde insana verilen değerin; yaşam şartlarının iyileştirilmesi, ekonomik ve sosyal yönden güzel imkânların sunulmasıyla değerlendirilmesi gerekmektedir. Şifahi söylemlerle ve atıl eylemlerle yapılan çalışmaların kimseye bir yarar ve değer noktasında bir getiri sağladığı zaten söylenemez. Her şeyden evvel insana insan olduğu için değer vermek gerekir. Çünkü her insan yaşadığı hayatta her şeyin en güzeline layıktır. Bu değeri insan gibi insan olan herkes fazlasıyla hak etmektedir.
İnsanların yaşam standartları düzenlenirken çok yönlü ve geniş bir açıyla düşünülerek ulaşılabilecek en azamı insan kitlesine hitap edebilmek çok önemlidir. Bu şekilde yapılarak bütün insanların yaşama alanını genişletmek gerekir. İşte burada şunu da düşünmek gerekir; engelli olan insanların toplumla iç içe olmaları için, insanlarla kaynaşmaları için, güzel ve mutlu bir yaşam sürdürebilmesi için, toplumun içinde, toplumla bir arada yaşaması gerekmektedir; Bunun içinse eğitim, istihdam sorunlarının biran önce aşılması gerekmektedir.
Yapılan çalışmaların bu şekilde yapılarak, engelliye gerekli değerin ve önemin verilmesi onların yaşadıkları toplumun yaşam standartlarında yaşamaları için çok büyük önem arz etmektedir.
İnsan yüce bir değerdir, ona gerekli değer verilmeli; Birlikte yaşam kültürü iyileştirilerek, güçlendirerek geliştirilmelidir.
 
 
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 283894 Defa Okundu
2010-07-09

SON YAZILARI

Sevgi Kalpte Olmadan, Bilgi Beyinde Olmaz Erişebilirlilik Erişebilirlilik ve Ulaşılabilirlik Farklı Bir Mevsim: Empati Tarihimizde Engelliler Özürlü Topluma Sevgiyi Anlatan Dostluk İnanmak mı, güvenmek mi? Bir Dakikalığına Yerime Geçer misiniz? Engelli Annesi ve Sosyal Destek Çanakkale Zaferi Ne Anlatır

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır