KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

SOKAK ÇOCUKLARI

  Faruk OCAK

          farukocak@mynet.com
         SOKAK ÇOCUKLARI
Sokak çocukları
 
Şehrimizde meydana gelen toplumsal değişme, kentleşme, sanayileşme sürecinde iç göç hızının artması, gecekondulaşma ve aile kurumunun parçalanması nedeniyle sosyal sorunlarda önemli bir artış gözlenmektedir. Bu sorunların en önemlilerinden biri “sokak çocukları” olgusudur. “Sokak çocukları” terimi bütünüyle sokağı mesken edinen, geceleri evine dönmeyen, aile korumasından ve desteğinden bütünüyle ya da büyük ölçüde yoksun olan çocuklar için kullanılmaktadır. Bu tanımla birlikte “sokakta çalışan çocuklar” tanımı da yaygın olarak kullanılmaktadır. Bununla kastedilen; sokak çocukları kapsamında yer alan ya da yaşamının bir bölümünde sokakta çalışan, gecenin erken ya da geç saatinde evine dönen çocuklardır.
 
Yoksulluk, işsizlik, kötü konutta yaşama, ana-babalarının iş bulmak için başka kentlere gitmeleri ailedeki gerilimi arttırmakta, parçalanmalara neden olmaktadır. Geleneksel dayanışma kültürümüzün, aile ve çocuk sevgimizin azalması, kırsal kesimlerden kopup gelen kitlelerin şehirdeki gereksinmelerinin toplumsal destek unsurları ile karşılanamaması aile bireylerinden en çok çocukları etkilemektedir. Hızlı ve çarpık kentleşme, aile yoksulluğunun kronik bir hale gelmesi, ailelerin ve çocukların eğitim, sağlık, ruh sağlığı, hizmetlerinden etkili bir biçimde yararlanamaması da “sokak çocukları” olgusunun ortaya çıkmasına neden olmuştur.
 
Sokakta yaşayan, sokağın tehlikelerine açık olan çocukların ebeveynlerinin yanlış tutumlarının çocukluk dönemi gelişim sürecinde olumsuz etkisi olduğu belirlenmiştir. Karı-koca ilişkisi içerisinde olan anne baba evlilik yaşantısında uyum, ahenk sağlayamaz, olumlu tutum ve davranışlarda bulunmazsa ailenin ilişki yapısı, çocukların doğumuyla birlikte ortaya çıkan anne ve babalık rolüne de olumsuz bir şekilde yansımaktadır. Birbiriyle uyumlu olmayan karı-koca, çocuklarının doğmasıyla birlikte olumlu, verimli ve sağlıklı iletişim gerçekleştirememektedirler.
 
Bunun sonucu olarak çocuklarıyla yaşadıkları kriz ve çatışma, çocukta uyum ve davranış bozukluklarına yol açmakta ya da çocuğun sokağa yönelmesine neden olmaktadır. Çocuk; ailede bulamadığı ilgiyi, desteği, sokakta arkadaş grupları içerisinde sağlamaya çalışmakta, arkadaş grupları içinde onay, takdir gördüğü için sokakta yaşamayı alışkanlık haline getirmekte, bu sayede kimlik ve güç kazanmaktadır. Aile içinde onay görmeyen, takdir görmeyen, bağımsızlaşma süreci desteklenmeyen çocuk; otorite, baskı ya da koruyucu anne-baba tutumları nedeniyle sokakta arkadaş grubu içerisinde bağımsızlaşarak sokağa bağımlı hale gelmektedir. Ve çocuk, aileden tamamen koparak sokak kültürünün bir parçası haline gelmektedir.
 
Çocuklarımızın ilköğretimden itibaren sanat, kültür ve spor alanlarında etkin bir yer edinmelerini sağlamalıyız. Enerjisini harcayacak bilinçli, sağlıklı alanlar bulamayan çocuk, bilinçsiz ya da sağlıksız alanlara yönelerek sokak kültürünün bir parçası olmaktadır. Çocukluk ve ergenlik çağı potansiyel ve güçlü bir enerjiyi temsil eder. Dolayısıyla çocuğun sağlıklı bir şekilde bu enerjisini harcayacak alanlar oluşturulmalı, çocuğun psikolojisine uygun iletişim teknikleri kullanılmalıdır. Ebeveynler çocuk eğitimi konusunda kendilerini geliştirmelidir. Sokağın çocuklarına sahip çıkacak sivil toplum örgütü gücünü harekete geçirmeliyiz. Toplumumuzun geleceği olan çocuklarımızı yarınlara sağlıklı olarak hazırlamak hem birey hem de sosyal sorumluluk görevimizdir.
(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA)
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 10988 Defa Okundu
2013-06-20

SON YAZILARI

Sevgi Kalpte Olmadan, Bilgi Beyinde Olmaz Erişebilirlilik Erişebilirlilik ve Ulaşılabilirlik Farklı Bir Mevsim: Empati Tarihimizde Engelliler Özürlü Topluma Sevgiyi Anlatan Dostluk İnanmak mı, güvenmek mi? Bir Dakikalığına Yerime Geçer misiniz? Engelli Annesi ve Sosyal Destek Çanakkale Zaferi Ne Anlatır

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır