KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

YENİ YIL DERKEN…

  Faruk OCAK

          farukocak@mynet.com
         YENİ YIL DERKEN…

 Yeni yıl derken…

Yaşanan koca bir yılın sonuna gelindiği günler. Küçük evde yaşanan mutluluk, soğuyan havaya inat dışarıya sıcaklığını veriyordu. Evi ısıtan sobada yanan odunlar değil ailenin sevgisinin yansıttığı sıcaklıktı. Çocukların koşuşturması, evde yükselen mutluluk çığlıkları ile karışıyordu. Yağan karın altında kalan şehirde araçların az olduğu günlerde kar yolları kaplamıştı. Beyaz tablonun oyuncuları idi bu küçük şehirde yaşayan insanlar.

İki katlı küçük evde yeni yılın heyecan tüm güzelliği ile yaşanıyordu. Evin annesinin davul şeklindeki fırınında pişirdiği pastalarının kokusu sarmıştı her yanı. Tüm yokluklar içinde bahçede yeni yıl için yetiştirilen kümesteki tavuk süsleyecekti yılbaşı sofrasını. Pasta ve böreklerin hazırlığı devam ederken, çocuklar kar tatilinin de keyfi ile oradan oraya yuvarlanıyorlardı. Dik sokaktan aşağı kayarken altlarına koydukları leğenlerle birlikte tadına doyulmaz zevki yaşıyorlardı çocukluklarında. Annelerinin sevgi ile ördüğü kaşkoller, eldivenler, kabanlar yağan karın soğuğundan koruyordu onları.

Gökyüzünden düşen kar taneleri her yeri kaplarken karın altında koşuşturup oyunlar oynayan çocuklar yaşıyordu bu güzelliği. Doğanın saflığının habercisi kar, çocukların tüm neşesi ile kartopu olarak birbirlerine atılırken. Tüm bu güzelliklerin içinde devam ediyordu yeni yıla girilecek gece için. Beyaz örtünün üstünde farklı renk, sadece evlerin bacalarından sızan dumanlardı, çocukların üstlerindeki elbiselerin beyaza karıştığı anlarda. Akşama kurulacak sofralarda çeşit çeşit yiyeceklerin olduğu, tatlı sohbetlerin yaşanacağı zamanların beklentisinde geçen o koca karlı beyaz örtü altındaki şehirde.

Kararan hava o güzel akşamın habercisi olacaktı. Taş merdivenleri kaplayan kar eve çıkışı güçleştiriyordu. Bahçe kapısından koşarak eve gelen çocuklar güçlükle çıktılar merdivenlerden. Evin çocukları elleri buz kesmiş, dudakları mosmor, eve geldiklerinde sobanın başına üşüştüler. Mutfakta hazırlanmış masa eve gelecek misafirler için hazırlanmıştı. Evi saran kokular acıkan çocukları biraz daha acıktırdı. Evin en küçüğü, masal kitaplarında tanıdığı geyikleri bekliyordu gözleri gece gelecek. Bunun heyecanı ile odasına koşup ağabeyleri ile birlikte yaşadığı odanın penceresinden kararan havayı seyretti bir müddet. Gözleri uzaklarda evlerin bacalarına konacak hediyelerin hayalini kurdu bir müddet, beyazlıklar içindeki bahçeli evlerinde. Islak elbiselerini değiştirdi ağabeylerini beklemeden. Koşarak mutfaktaki hazırlığı seyretmenin heyecanı ile. Bir köşede çalan radyodaki neşeli müziğin etkisi ile daha da coştu küçük çocuk. Mutluluğu gözlerinden okunuyordu. Ağabeylerinin holdeki futbolunu seyrederken, bir taraftan da annesinin hazırlıklarını takip ediyordu gözleri. Yanan sobanın arkasındaki mindere atmıştı kendini çoktan. Gözleri direniyordu yorgunluğun getirdiği uykuya. Babasının akşama getireceği hediyeler aklına düştü. O yılların imkânsızlıkları içinde kuzinede pişen kümes tavuğunun nefis kokusunu içine çekerken uyudu yorulmuş bedeni.

Mutluluğun hüküm sürdüğü evde o gece daha da farklı geçecekti gelecek misafirlerle. Tüm eksikler tamamlanmıştı. Kabuklu fıstıkların, fındıkların süslediği masada küçük çocuklar için alınmış gazozlar süsülüyordu bir kenarını. Annelerinin yaptığı yemekler sıcak durması için kuzinenin üzerinde bekliyordu misafirleri. Meyveler soyulmuş tabaklara yerleştirilmişti.

İlerleyen saatlerde gelen misafirler uzun masadaki yerlerine oturdular yüzlerindeki mutlulukla. Yıllarca unutulmayacak bir yeni yıl eğlencesini yaşamak için. Masayı kaplayan nefis yemeklerin tadı ile ilerledi zaman. Televizyondaki şarkılar, türkülerle şenleniyordu sıcak evin içi. Sevgi ve mutluluk evin pencerelerinden dışarı sızıyordu beyaz örtünün üzerine doğru. Düşen kar taneleri yeryüzündeki beyaz tablosunu oluştururken, yumuşayan hava ile gecenin sessizliği birbirine karışmıştı. Uzun masanın etrafında oturan herkesin yüzündeki mutluluğa, çekilen siyah beyaz resimler şahitlik yapacaktı yıllar sonra.

Ailece, komşularla birlikte oynanan tombala ile artıyordu yaşadıkları mutluluk, gecenin ilerleyen saatlerinde. Çekilen her rakama takılan isimle atılan kahkahalar süslüyordu sıcak odayı.                                    

Yeni yılın gonkları çaldığında alkışlar koptu evin içinde. Herkes birbirini öpüp, kucakladı. En güzel dileklerini dile getirdi dostlarına, komşularına, ailelerine. Sevginin, saygının yaşandığı bu güzel yılbaşında sarıldılar birbirlerine, geçecek yıllara inat unutulmayacak anıları, sevgi, saygı, hoşgörüleri ile…

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 10101 Defa Okundu
2013-12-25

SON YAZILARI

Sevgi Kalpte Olmadan, Bilgi Beyinde Olmaz Erişebilirlilik Erişebilirlilik ve Ulaşılabilirlik Farklı Bir Mevsim: Empati Tarihimizde Engelliler Özürlü Topluma Sevgiyi Anlatan Dostluk İnanmak mı, güvenmek mi? Bir Dakikalığına Yerime Geçer misiniz? Engelli Annesi ve Sosyal Destek Çanakkale Zaferi Ne Anlatır

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?




















VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır