KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

SOKAK ÇOCUKLARI

  Faruk OCAK

          farukocak@mynet.com
         SOKAK ÇOCUKLARI

Sokak Çocukları

Sokak çocukları sadece yoksulluk bağlamında analiz edilebilecek bir sorun değildir. Yoksulluk bu soruna neden olan faktörlerden sadece bir tanesi olarak ele alınabilir. Ancak yoksulluğun bambaşka bir boyutu olarak karşımıza çıkan kentsel yoksulluk, sokak çocuklarının ortaya çıkmasında temel etkendir. Kentleşme dediğimiz süreç içerisinde yaşanılan toplumsal dönüşümler, toplumsal yapının en küçük ve en önemli birimi olan aile kurumunda derin tahribatlara neden olmuş, bu tahribatların en net yansıması da çocuklar üzerinde görülmüştür.

Aile bütçesine destek olsun diye altından kalkamayacağı ağır işlerde çalışmak zorunda bırakılan çocuklar, çalışan çocuklar sorununa; gelir dağılımındaki adaletsizliğin, issizliğin içinde dağılıp giden ailelerde sokaklarda yatıp kalkan, suça bulaşan, sokak çocukları sorununa yol açmaktadır. Yoksulluk, özellikle de kentsel yoksulluk, çocuklara fiziksel ve ruhsal açıdan zarar verir.

Erişkin birer birey olana kadar çocuklar anne ve babalarının sorumluluğu altındadır. Bu nedenle çocukların manevi açıdan sevgiye, ilgiye ve anlayışa; maddi açıdan yeterli ve dengeli beslenmeye ihtiyaçları vardır. Bu gereksinimler öncelikle sağlıklı bir aile ortamında karşılanmalıdır. Yarın ne yiyeceğini düşünen, sürekli şiddet ve yoksulluk tehdidi altında yasayan aile bireyleri için ilk düşünülmesi gereken şey ne yazık ki en son düşünülmekte, yaşanılan sıkıntılara çocuklar da dâhil edilerek, onlardan da aile bütçesine katkı sağlamaları beklenmektedir.

Günümüzde sokaklarda çalışan çocuklar sorunu ile karşı karşıya isek de bunun yanında bu çocukların bir kısmı evden kaçarak evin dışında yaşamayı tercih ediyorsa bunun temel nedeni kentsel yoksulluktur. Maddi açıdan sorunsuz ailelerin çocukları da evden kaçabilir, sokaklarda yaşamayı tercih edebilir, ancak bu çok düşük bir olasılık olmakla birlikte yoksul ailelerdeki kadar sık görülen bir durum değildir.

Bir tarafta issizlik diğer tarafta gözlerinin önünde yaşanan lüks hayatlar, bu ikilem arasında sıkışıp kalan insanlar kendilerine ve topluma ait değer yargılarını yitirmeye başlarlar. Değer yargılarını sürdüremedikleri için de, görüp hiçbir zaman sahip olamadıkları hayata ulaşabilmek için illegal yollara başvurmaya başlarlar.

Bu nedenle; suç ve boşanma oranlarındaki artışın, aile içi şiddetin, sokak çocuklarının en önemli nedeni kentsel yoksulluktur. İçinde biriktirdiği öfkeyi, dışlanmışlık hissini, en yakınında olanlara yani ailesine yansıtan birey, aile kurumuna ve aile kurumunu bir arada tutan temel faktöre yani çocuklara zarar verir.

Bireylerin sahip oldukları aidiyet duygusu yitirildikçe nerede oldukları ve ne oldukları soruları cevapsız kalır. Bu sorulara cevap bulabilmek için bir şekilde kendilerini ifade etme, ben de varım diyebilme gereksinimi duyarlar. Kendi yaşam standartlarında bu ifade pek de kolay olmamaktadır. Örneğin ergenlik çağındaki bir çocuk rahat koşullarda yasayanları merakla takip eder, onlardan ne gibi bir farkı olduğunu bulmaya çalışır ve zamanla ailesini suçlamaya başlar. Bu nedenle özellikle kimliğini oturttuğu bu kritik devrede çocuklar çevreleri ile sürekli bir çatışma halindedir. Kendi içindeki çatışmalara bir de aile ortamında yaşanılan çatışmalar eklenince, çoğu kez çocuklar aradıkları özgür ortamı sokaklarda bulmaktadırlar. Eğer aile çocuğu çalışması için sokaklara teşvik etmişse, paranın verdiği mutluluğa kolay alışan çocuk bir daha eve dönmek istemez. Belki de bu yüzden geçmişte değer yargılarıyla ifade edilen aidiyet, günümüzde cepte taşınılan para ile ifade edilmektedir.

Ülkemizde ne yazık ki gelir dağılımında ciddi bir dengesizlik söz konusudur ve gelir dağılımındaki adaletsizliğin sonucu olarak ortaya çıkan yoksulluk, çocuk çalışmasının itici gücünü oluşturmaktadır.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 9769 Defa Okundu
2014-04-22

SON YAZILARI

Sevgi Kalpte Olmadan, Bilgi Beyinde Olmaz Erişebilirlilik Erişebilirlilik ve Ulaşılabilirlik Farklı Bir Mevsim: Empati Tarihimizde Engelliler Özürlü Topluma Sevgiyi Anlatan Dostluk İnanmak mı, güvenmek mi? Bir Dakikalığına Yerime Geçer misiniz? Engelli Annesi ve Sosyal Destek Çanakkale Zaferi Ne Anlatır

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır