KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

NEDEN HEP TOMOGRAFİ

  Faruk OCAK

          farukocak@mynet.com
         NEDEN HEP TOMOGRAFİ

Neden Hep Tomografi

“Bir makinaya girsem içimde ne var ne yok belli olsa!...” veya “Bir kan versem kanser miyim değil miyim anlaşılsa!...”

Her hasta açıkça söylemese de böyle bir mucize tetkikin ümidini taşır. Keşke teknoloji bu kadar ileri olsaydı, keşke bir kan alarak veya bir makinaya sokarak tüm hastalıklarınızı bulabilseydik. Bellki yüz yıl sonra kan vermenize bile gerek kalmayacak, parmağınızı bir deliğe sokarak veya gözünüzü bir merceğe dayayarak bazı sağlık sorunlarınızı öğrenebileceksiniz ama şu an için böyle bir mucize tetkik yok. Modern teknoloji, hastasının sorunlarını dikkatle dinleyen bir doktordan daha ileri bir teşhis aleti bulamadı.

önce Ticaret

Kurnaz tüccarların mallarını bire bin katarak övmesi gibi modern tıp da makinelerini ve teşhis metodlarını bire bin katarak övmeyi adet haline getirdi. Yeni teşhis metotları piyasaya sürülürken avantajları anlatılıyor ama risklerinden bahsedilmiyor. Normalde kanser tedavisinin takibinde işe yarayan bazı testler sanki kanser erken teşhis testleriymiş gibi lanse ediliyor.

Dr. Nicholas Wald’a göre tomografinin yaydığı radrasyon kanser riskini artırabiliyor.

1.Vücudunuza yüksek dozda şua  (radrasyon) alarak kanser riskinizi artırırsınız.

2.Tomografiye alınan hasta bir şüphe ile alınır. Bazen hekimler hastayı ikna etmek için korkularını körüklerler. “Hım.. baş ağrınız beyindeki tümöre ait olabilir. Tomografi yapılmadan kesin bir şey söyleyemeyiz...” Cümlesini duyan hasta sonuç eline verilene kadar geçin iki üç günü uykusuz geçirir. Ne kadar baskılarsa baskılasın en kötü ihtimal şuur altına gelip takılır. Karısıyla ve çocuklarıyla vedalaşanı çok görmüşümdür. Tetkik sonrası uzun dönemli depresyona giren pek çok hasta vardır.

Hiçbir şikayeti olmayan bir kişinin “sadece tarama amaçlı” tüm vücut tomografisi veya kısmi tomografi yaptırması doğru değildir.

Bildiğiniz gibi herhangi bir nedenle röntgen çektirdiğimizde veya tomografi, mamografi, anjiyografi gibi tetkikler yaptırdığımızda vücudumuz zararlı röntgen ışınlarına maruz kalıyor. (örneğin sık yapılan mamografilerin meme kanserini tetiklediğine dair bilgiler var.) Tabi ki bir hekim önerisi ile ve gerçekten ihtiyaç olduğunda bu tetkikleri yaptırmamız gerekir ama şurası bir gerçek ki ülkemizde bazı tetkikler gereğinden fazla isteniyor. Bazen de hastalar tetkik yaptırmak için ısrarcı oluyor. Bu yüzden yukarda saydığım tetkikleri yaptırırken bir yandan da şua aldığınızı sakın unutmayın...

Amerika’da her yıl 20 milyon yetişkinin ve 1 milyon çocuğun lüzumsuz yere tomografi yaptırdığı biliniyor. Bizim ülkemizde kaç kişiye lüzumsuz tomografi yapılıyor? Bir milyon? On milyon?

CT tomografiler basit röntgen tetkiklerine kıyasla çok daha fazla şua yayarlar (50-200 kez daha fazla) Amerika’da önümüzdeki 20-30 yıl içinde ortaya çıkacak kanserlerin %1.5-2 sinin nedeni çekilen tomografiler olacak.

Çocuklar radyasyona bağlı kanserlere karşı daha hassastırlar bu yüzden onların tetkiklerinde daha dikkatli olmak gerekir. İki kez CT scan çektirdiğinizde Japonya’da atılan atom bombasına 2.5 km uzakta bir kişi kadar radyasyon alırsınız. CT Tomografilerin kanser riski yaş küçüldükçe daha artar, yaş büyüdükçe azalır. En büyük risk genç bayanlarda görülür. Kalp hastalığından şüphelendiğimiz her kişiye CT koroner anjiyografi öneremeyiz. öncelik daha zararsız olan efor testinde olmalı. Bulgular çok kuvvetli ise ayırıcı tanı için radyasyon riski göz ardı edilerek CT tomografi yapılabilir.

Sonuç olarak eğer doktorunuz şüphelendiği belirli bir hastalığın kesin teşhisini sağlamak için tomografi istediyse tabi ki yapılmalıdır, ancak akciğerlerime bir baktırayım bir şey varmıymış diyerek tomografi çektirmek veya arasıra başım ağrıyor bir beyin tomografisi çektireyim demek doğru değildir.

Bu gerçeğin bilinmesine rağmen Kars’taki sağlık kuruluşları yıl başından buyana aylık olarak çektiği tomografi ne kadardır? Hastalardan ne sıklıkla tomografi çektirilmesi istenmektedir?  Hastaların aldıkları radyasyon oranları engelli çocuk doğumlarında ki etkisi var mı dır?

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 4828 Defa Okundu
2014-08-06

SON YAZILARI

Sevgi Kalpte Olmadan, Bilgi Beyinde Olmaz Erişebilirlilik Erişebilirlilik ve Ulaşılabilirlik Farklı Bir Mevsim: Empati Tarihimizde Engelliler Özürlü Topluma Sevgiyi Anlatan Dostluk İnanmak mı, güvenmek mi? Bir Dakikalığına Yerime Geçer misiniz? Engelli Annesi ve Sosyal Destek Çanakkale Zaferi Ne Anlatır

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır