KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans

NEDEN HEP TOMOGRAFİ (2)

  Faruk OCAK

          farukocak@mynet.com
         NEDEN HEP TOMOGRAFİ (2)

Neden Hep Tomografi (2)

Yıllarca uzmanlar doktorlar ikiye ayrıldı bazısına göre röntgen gibi, bazısına göre çok tehlikeli bir tanı koyma yöntemi olmuştur Tomografi.

Yıllar sonra Hiroşima’dan kurtulan insanların vücudundaki radyasyon kadar radyona maruz kalındığı söylenmeye başlandı.

Ameliyatlar, sağlıkla ilgili tanı koyma aletleri hepsi her geçen gün daha iyi teknolojiyle önümüze gelmekte bize hizmet vermektedir. Maalesef bir öncekinin zararı yada etkisizliği kanıtlandığı için üzerinde çeşitli ve defalarca yapılan çalışmalarla anlaşılmaktadır. Bu dönem içinde bu aletlerden geçenler ise zararından nasiplenmektedir.

Hele ki bizim şehrimizde sırf fazla para kazanalım diye gerekli gereksiz bir çok kişiye tomografi önerilmektedir. Onlar alacağı paraya ceplerine girecek paraya bakıyorlar.

Bezende biz hastalar bunun bize daha yararlı olduğunu düşünerek ısrarla tomografi isteriz.

Lütfen bundan sonra iki kez düşünün Tomografi mecbur olmadıkça çektirmeyin. En son çare olarak doktor önerirse ancak çektirebilirsiniz.

Gereksiz yere çekilen Tomografi, mamografi, akciğer filmi size ilerde KANSER olarak geri gelecektir.

Normal röntgenden onlarca defalarca kat  fazla radyasyon verilmesine neden olan tomografi çekimlerine İngiliz Sağlık Bakanlığın’dan yasak geldi. Sağlıklı kişilerin vücut tomografisi çektirmesi yasaklandı. Bu yasağın çıkmasındaki  gerekçe tomografi sırasında yayılan ve vücuda nüfuz eden radyasyon oranının çok yüksek olması gösterildi.

Tomografi çektirmek geçen yıllarda osteoropoz, kalp rahatsızlığı, damar tıkanıklığı ve diyabet gibi hastalıkları önceden tespit edebildiği için sağlık uzmanları tarafından sıklıkla tavsiye ediliyordu. Hatta öyleki sağlıklı bireylerin her 5 yılda bir tomografi çektirmesini öneren doktorların bu tavsiyesi üzerine harekete geçen bakanlık tüm vücudu tarayan tomografinin normal bir röntgenden 400 kat daha fazla radyasyon yaydığını tespit edince yasak kararını aldı. Tomografiye sağlıklı giren her 50 hastadan birinin maruz kalınan radyasyon nedeniyle çekim sonrasında kansere yakalandığı belirtildi.

Yayınlanan önemli bir raporda sık tomografi çektirenlerin vücutlarındaki birikmiş radyasyon seviyesinin II. Dünya Savaşı’nda Hiroşima ve Nagasaki’ye atılan atom bombalarından kurtulanlarla eş seviyede olduğu belirtildi. Sıradan bir röntgen vücudu görüntülemek için tek bir ışın gönderirken tomografide daha detaylı bir görüntü elde etmek için art arda birçok ışın gönderiliyor. 2009 sonunda California Üniversitesi’nde görevli Prof. Rebecca Smith-Bindman’ın 1.119 kişiyi inceleyerek yürüttüğü araştırmada tek bir tomografinin 442 göğüs röntgenine ve 74 mamografiye (meme röntgeni) eş oranda radyasyon yaydığı ortaya çıkmıştı.

Uzmanlar tomografideki bu riske karşın MR’ın hiçbir yan etkisi olmadığı konusunda görüş birliğine vardı. MR çekimleri sırasında sadece radyo dalgaları kullanılıyor. Bunlar da insan sağlığına zararsız.

Tomografinin etkileri 30 yıl sonra ortaya çıkıyor da şehrimiz de çekilen aylık Tomografi oranı nedir? Bu oranın yüzde kaçı 16 yaşından küçük çocukları kapsamaktadır?.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 17852 Defa Okundu
2014-08-19

SON YAZILARI

Ötekileştirme! Sevgi Kalpte Olmadan, Bilgi Beyinde Olmaz Erişebilirlilik Erişebilirlilik ve Ulaşılabilirlik Farklı Bir Mevsim: Empati Tarihimizde Engelliler Özürlü Topluma Sevgiyi Anlatan Dostluk İnanmak mı, güvenmek mi? Bir Dakikalığına Yerime Geçer misiniz? Engelli Annesi ve Sosyal Destek

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Ciritte heyecanlı anlar
Ciritte heyecanlı anlar
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır