KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Ramazan’ın ilk iftar topu Kars’tan atıldı
Anasayfaya Dön Tüm Harakani Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ramazan’ın ilk iftar topu Kars’tan atıldı
2013-07-10 - 09:21
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 Ramazan’ın ilk iftar topu Kars’tan atıldı

Türkiye’de Ramazan’ın ilk iftar topu Anadolu’nun manevi Fatihi Şehit Ebu-l Hasan Harakâni türbesinin de içinde bulunduğu Evliya Cami Külliyesinden atıldı. Külliyede kurulan Harakani İftar Çadırı’nda ilk iftarlarını açan protokol ve vatandaşlar Kars Kalesi eteklerindeki manevi atmosferi doyasıya yaşama imkanı buldular. Şanlıurfa gibi kavurucu sıcakların hüküm sürdüğü illerden gelenler ise iftar vaktinde soğuyan Kars havasında serinleme imkanı bulmanın ayrıcalığını yaşadılar. Cıvıl cıvıl geçen iftar vaktinde Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik şubesi ekipleri de çocuklara balon dağıtarak sevindirdi.

Kars Valiliği tarafından geleneksel hale getirilen iftar topu etkinliği bu Ramazan’da da devam ettirildi. Selçuklular döneminden kalma tarihi Kars Kalesi eteklerinde bulunan ve Ebu-l Hasan Harakâni’ni Türbesi’ni de içinde bulunduran Evliya Cami Külliyesinde saatler 19.49’u gösterdiğinde Türkiye’nin ilk iftar topu atıldı. Vali Eyüp Tepe’nin de Evliya Cami bahçesine gelerek izlediği iftar topunun fitili, camilerden yükselen akşam ezanı ile birlikte ateşlendi.

Harakani İftar Çadırı’nda ise farklı bir heyecan vardı. İftara 1 saat kala kuyruğa giren vatandaşlar birer birer yemeklerini alıp bu manevi iklimde ezan ve top sesini beklemeye koyuldular. Çocuklar kendi aralarında oyunlar oynadı, kadınlar yer sofralarında iftarı bekledi.bazı televizyon programları da bu manevi atmosfer altındaki havayı programlarına taşıdılar. Cıvıl cıvıl geçen program Kars Kalesi eteklerindeki Evliya Camii, Ulu Camii, Harakani Camii, Yusuf Paşa Camii’nden aynı anda okunan ezan sesleri ve top sesiyle daha da güzelleşti.

Kars Valisi Eyüp Tepe, Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan, İl Müftüsü Mehmet Genç, Devlet Su İşleri 24. Bölge Müdürü Hayati Çelenk, Kültür ve Turizm İl Müdürü Hakan Doğanay, Kars Oteller ve Lokantacılar Derneği (KARSOD) Başkanı Halit Özer, STK temsilcilerinin de katıldığı Harakani İftar Çadırı yüzlerce vatandaşın katılımıyla dolup taştı.

BÖYLE BİR MANEVİ ORTAM İÇERİSİNDE HEMŞEHRİLERİMİZLE BERABER RAMAZAN’IN İLK İFTARINI AÇMAK BENİM İÇİN BÜYÜK BİR ONURDUR

Kars Valisi Eyüp Tepe, “Bu yıl Ramazan’ın ilk iftarını Ebu-l Harakani’ni himmetinde, Evliya Camisinin bahçesinde Karslı hemşehrilerimiz ile birlikte yapıyoruz. Burasının bizim açımızdan, Anadolu insanı açısından manevi bir havası ve atmosferi var. Böyle bir manevi ortam içerisinde hemşehrilerimizle beraber Ramazan’ın ilk iftarını açmak benim için büyük bir onurdur. Bu vesile ile başta Karslı hemşerililerimiz olmak üzere bütün İslam aleminin Ramazanını tebrik ediyorum. İnşallah Ramazan bize barışı, huzuru birlik ve beraberliği getirir ve bayramımı mızı da bayram gibi kutlarız.” dedi.

İLİMİZDE RAMAZAN AYININ ŞENLİK HAVASINDA GEÇECEĞİ GÖZÜKÜYOR

Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş da “Tüm İslam aleminin Ramazan’ını tebrik ediyorum. Burada Harakani hazretlerinin külliyesinin de bulunduğu bölgede, ilimizde Ramazan ayının şenlik havasında geçeceği gözüküyor. Bu nedenle Kars Valiliğimizin, müftülüğümüzün büyük emekleri var. Ve inanıyoruz ki, Ramazan ayı bereket ve bolluk ayı oluşu nedeniyle bütün insanlar birbirlerine karşı kırgınlıklarını ve olumsuzluklarını giderir, şehrimize sahip çıkarlar, hayata da olumlu bakarlar. Bu anlam için siz basın mensuplarının da Ramazanlarını tebrik ediyoruz.” dedi.

HER SENE BURADA COŞKULU BİR RAMAZAN-I ŞERİF GEÇİRİYORUZ

Ebu-l Hasan Harakani Vakfı Başkanı Yavuz Uzgur, “Bu coşku bin yıldan beridir Harakani hazretlerinin makamı olan, makamı olan buradan kabri şerifinin de bulunduğu yerde yaşanmaktadır. Bu öyle bir coşkudur ki bu coşku bin yıl önceden başlayan ve dalga dalga kalpleri saran ve bu güne kadar gelen maneviyatımızın ve heyecanımızın bir tezahürüdür. Buradan bu maneviyatla, bu heyecanla, bu güzelliklerle tüm Türkiye’mize, halkımıza merhaba diyorum. Her sene burada coşkulu bir Ramazan-ı Şerif geçiriyoruz. Ve buradan şehitler diyarından ilk Ramazan topu da buradan atılıyor, patlıyor ve böylece insanlarımız bir coşkuyu, heyecanı hep beraber yaşıyorlar. Şu anda Harakani’nin kabrinin etrafında cıvıl cıvıl insanlar sevgiyle muhabbetle bir araya gelmişler, Ramazan coşkusunu ve iftar sevincini beraberce beklemekteyiz.” diye konuştu.

9 YILDIR SÜRÜYOR

Havai fişek konusunda uzman olan Tacettin Durmuş da, “Tüm İslam aleminde olduğu gibi Türkiye’de, Kars’ta da Ramazan coşkusu yaşanıyor. Şu anda Kars’ta, tarihi Kars kalesi eteklerinde Şeyh Ebu-l Hasan Harakani Hazretlerinin de türbesinin içinde bulunduğu kutsal Evliya Camii bahçesindeyiz. 9 yıldır Kars Valiliği adına iftar topu atıyorum. Birazdan da yine 9. yılında yine aynı tarihi mekandan iftar topunu ateşleyeceğim. İftar topu Kars’ta geleneksel hale geldi. 9 yıldır atıyorum. Kars halkı artık alıştı. Akşam olunca iftar saatinde ezan sesiyle birlikte iftar topunu da duymaya alıştığı için şu ana yine kulakları ve gözleri iftar topunda olacak.” dedi.

Durmuş daha sonra şunları söyledi:

“9 yıldan bu yana bu geleneği sürdürdüğünü belirterek, “Havai fişek sektörünün gelişti ülkemiz de havai fişek gösterilerinin bir başka efekti olan ‘ramazan topu’da üretiliyor. Özel olarak üretilen ve patladığında sadece yüksek bir ses çıkaran ramazan topu, ateşleyici yeterlilik belgesine sahip kişiler tarafından bulunduğu yerin mülkü amirinin oluru ile ateşlenir. Bu top 3 inç büyüklüğünde olup, bilen kişi tarafından uygun bir alanda atıldığında yaklaşık 150 metre yukarıda patlayarak sadece ses çıkarır.  Tamamen kâğıt ve barut kullanılarak imal edilen top, şarapnel etkisi yapmadığından çevreye zarar vermez. Ben ramazan topunu Kars’ta 9 yıldır Kars Valiliği adına atıyorum. Ramazan Topu’nun sesi ve ezan sesi ile birlikte Karslılar iftarlarını açmaya alıştılar. Türkiye’de Ramazan’ın ilk iftar topunun Kars’tan atılması ise önem arz ediyor. Çünkü güneşin doğduğu yer olan Kars’ta dolayısı ile asıl iftar vaktini belirleyen güneşin batışı da ilk olarak Kars’tan başlıyor. Böylece ben de Ramazan topun u Türkiye’de ilk olarak Kars’tan yine Kars Valisi adına attığım için mutluluk duyuyorum. Her yıl bu topu atınca ilkmiş gibi de heyecanlanıyorum. Bu yıl da Kars’ta ki tarihi ve kutsal mekândan Kars Valisi Eyüp Tepe adına tüm İslam âleminin ramazanını kutluyorum. Savaşsız ve barış dolu bir dünya özlemi ile nice ramazanlar diliyorum”

İLK İFTAR HEYECANI

Karslılardan Müge Özyılmaz, “Bu tür etkinliklerin kars’ta daha çok olmasını isteriz. Çünkü Kars’ta Ebul Hasan Harakani türbesinin önemini tanıtmak isteriz. Böyle etkinliklerle daha iyi olsun isteriz.” şeklinde konuştu.

Gaziantep’ten Kars’a eşi ve çocuğuyla birlikte Kars’a gelen İmran Nişancı da, “Böylesine kutsal bir yerde olmak çok güzel. Zaten biz biliyoruz ki, Harakani Hazretlerinin tasavvufunun devam ettiği alimlerimiz tarafından bize söyleniyor. Bizde böylesine manevi bir atmosferin altında bulunmaktan çok mutluyuz ve heyecanlıyız. Özellikle ilk iftar olması ve birde Kars’ımızın bu kadar serin olması çok güzel. Bizler Gaziantep’ten geldik ve Antep çok sıcaktı. Ama buraya gelince buranın hasının serin olması, Ramazanın bu kadar coşkulu olması, insanların bu kadar önem veriyor olmasını görmek bizi çok mutlu etti.” İfadesini kullandı.

Eşi Emel Nişancı ise, “Ben şu anda çok mutluyum. Sabahtan beri hiçbir şey yiyip içmememize rağmen bu güzel atmosfer insana çok şey katıyor, hiçbir şey gelmiyor insanın aklına. Keşke her günümüz böyle coşkulu, böyle birlikte geçse. Kars’ta gerçekten çok güzelmiş. Biz Antep’ten geliyoruz, sıcağın içinden. Buranın havası ise oldukça serin ve serin olması da güzel gerçekten. Türkiye’de iftarı biz açacağız bu da güzel bir şey gerçekten. Aslen ben Mardinliyim. Biz küçükken toplar hep atılırdı. Biz o top sesleriyle iftarımı açardık. Tekrar bunu yaşamak çok hoş olacak. Bizlerde heyecanla bekliyoruz.” dedi.

Kızı Arzu Zeynep Nişancı da, “Biz bugün Kars’a uçakla geldik. Burada olmaktan dolayı çok mutluyum şu anda. Bu programı görmek için geldik. Kars’ı ve Harakani külliyesini çok beğendim. Havası da çok soğukmuş ve üşüdüm.”

Kars Kaz Evi işletmecisi Nuran Özyılmaz: “Bu ilk iftarı Kars’ın sembolü ve manevi bekçisi olan Ebu-l Hasan Harakani Hazretlerinin iftar çadırında açmak bizi manevi anlamda son derece mutlu etti. Böyle bir iftar akşamını yaşamak o kadar güzel duygulu anlar yaşattı ki 56 yaşındayım Kars’ta en güzel iftarım diyebilirim. Böyle manevi atmosferde iftar açmak güzel. Ebu-l Hasan Harakani hazretlerinin de her zaman manevi desteğini temenni ediyorum.”

TDP ÇOCUKLARA BALON DAĞITTI

Kars Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik (TDP) Şubesi ekipleri de çocuklara balon dağıtarak sevindirdi.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) - BEDİR ALTUNOK 

 


KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 5917 Defa Okundu

YORUMLAR

Harakani Kategorisine Ait Diğer Haberler

Aziz Milletimizin Ehlibeyt Sevgisi KARPAT Başkan ve Üyeleri Harakani Vakfı’nı ziyaret etti İnsan ve Mücadelesi Harakani Türbesine Ziyaretçi Akını Sancakları kim çaldı? Uzgur: Kadın ve Aile Harakani Türbesine Ziyaretçi Akını Başbakan Davutoğlu’nun Harakani Türbesi ve Evliya Camii ziyareti Başbakan Davutoğlu, Harakani Hazretlerini ziyaret etti Ruhi Ayangil: Harakani gönülleri aydınlatıyor Fransız Manijeh Nouri: Harakani’yi başka din mensuplarına da aktarmak gerek Bekir Karlıağa: Harakani şemsiyesi altında toplandık

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır