KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Bin yılık Harakani Sofrası geleneği
Anasayfaya Dön Tüm Harakani Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bin yılık Harakani Sofrası geleneği
2013-07-22 - 13:36
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 Bin yılık Harakani Sofrası geleneği

Fütüvvet ahlakının bin yıllık örneği ‘Harakani Sofrasının’ kapısı herkesime açık

Anadolu’nun manevi fatihlerinden Ebu’l Hasan Harakani Hazretlerinin bin yıl önce başlattığı, “Her Kim Bu Kapıya Gelirse Ekmeğini Verin İnancını Sormayın” fütüvvet ahlakı iftar sofralarıyla yaşatılıyor.

Kars Harakani Vakfı Başkanı ve Evliya Cami İmam Hatip’i Yavuz Uzgur, Harakani Sofrasının bundan bin yıl önce kurulmuş bir sofra olduğunu günümüzde ise vakıfları tatarından bu geleneğin sürdürüldüğünü söyledi.

Harakani Hazretlerinin, Anadolu’ya Selçuklu Sultanı Çağrı Bey ile 1023’te geldiğini ve hizmet alanını bugün ki Evliya Cami civarında oluşturduğunu hatırlatan Uzgur Hoca, hazretin dergâhın kapısına “Her Kim Bu Kapıya Gelirse Ekmeğini Verin İnancını Sormayın,  Mademki Allah o kulana bir ruh vermiş onu yaşatıyor, o adam Ebu’l Hasan’ın sofrasında ekmek yemeğe layıktır. Allahın ruh vermiş olduğu Allahın yarattığı bir kimseyi bir lokma ekmekten men edemezsiniz.” yazdığını ifade ediyor.

Kendilerinin de bin yıl önce başlatılan bu geleneği, Ramazan ayının rahmet, mağfiret ve bereketiyle yaşattıklarını aktaran Uzgur Hoca, “Harakani Sofrasında, dışarıdan gelen misafirlerimiz içerden halkımız, fakir veya zengin fark etmez herkes bedenen ve ruhen doyuma ulaşarak ayrılırlar.”dedi.

UZGUR, HARAKANİ SOFRASI, MADDİ MANEVİ DOYUM SOFRASIDIR

Uzgur Hoca dile getirdiği iki doyumdan birinin maddi, diğerinin manevi ikram olduğunu hatırlatarak, “Bu sofra bin yıldan beridir insanlığın hem kalbini doyuruyor, hem de midesini doyuruyor. Hem ruhuna bir rahatlık veriyor, hem de bedenine bir huzur getiriyor.”ifadelerini kullandı.

Bu çerçevede iftar sonrası, Akşam namazının Evliya Camiinde eda edildiğini ardından teravih hazırlıklarının başladığını, teravih sonrası ise ya camide ya da Harakani Kültür merkezinde sohbetlerin yapıldığını aktaran Uzgur Hoca,  “Misafirlerimiz il içinden ve dışından her kademeden, her alandan oluyor. Bayanlar kendi taraflarında erkekler kendi taraflarında sohbetlere katılıyorlar. Misafirlerimize genelde Harakani irfanından bahsediyoruz. Bazen biz dışarıdan gelenleri dinliyoruz, bazense onlar bizleri dinliyor. Biz Harakani irfanınından bahsettikçe onlarda sorular soruyorlar. Bu şekilde daha ziyade önceden belirlenmiş konular değil de böyle zuhurata tabi olarak açılan konular ne ise onları konuşuyoruz. Ama şunu kesinlikle söyleyeyim siyaset ve politika yok tamamen Ramazanla ilgili Harakani irfanı ile ilgili yani kalbimizi ruhumuzu aydınlatacak olan tarihi milli manevi sohbetler oluyor. Burada şunu da dile getirmek isterim iş adamlarımızdan bu sofraya katkı sunmalarını bekliyoruz.”dedi.

Günlük ortalama 800 kadar kişinin bu sofradan nasiplendiğini de vurgulayan Uzgur Hoca, her kesimden her insanı Harakani Sofrasına beklediklerini kaydetti.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA)

 


KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 3140 Defa Okundu

YORUMLAR

Harakani Kategorisine Ait Diğer Haberler

Aziz Milletimizin Ehlibeyt Sevgisi KARPAT Başkan ve Üyeleri Harakani Vakfı’nı ziyaret etti İnsan ve Mücadelesi Harakani Türbesine Ziyaretçi Akını Sancakları kim çaldı? Uzgur: Kadın ve Aile Harakani Türbesine Ziyaretçi Akını Başbakan Davutoğlu’nun Harakani Türbesi ve Evliya Camii ziyareti Başbakan Davutoğlu, Harakani Hazretlerini ziyaret etti Ruhi Ayangil: Harakani gönülleri aydınlatıyor Fransız Manijeh Nouri: Harakani’yi başka din mensuplarına da aktarmak gerek Bekir Karlıağa: Harakani şemsiyesi altında toplandık

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır