KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Harakani, dünya konuklarını ağırlıyor
Anasayfaya Dön Tüm Harakani Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Harakani, dünya konuklarını ağırlıyor
2013-10-01 - 09:24
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 Harakani, dünya konuklarını ağırlıyor

-HARAKANİ İRFANI TÜM DÜNYAYA YENİDEN YAYILIYOR

Anadolu’nun manevi Fatihlerinden, Mevlana’nın manevi hocası Seyit Ebu-l Hasan Harakani türbesini ziyaret için dünyanın dört bir yanından Kars’a gelen bilim adamları Harakani irfanının tüm dünyaya yayılmasını sağlıyor.

1000 yıl önce Anadolu’muzu ilim, aşk ve muhabbetle mayalayan Harakani ve onun yetiştirdiği ariflerin irfanları 1000 yıl sonra yeniden dünyaya aynı irfan, aynı heyecan ve aynı aşkı kalpler ulaştırmak üzere Anadolu’ya geldiler. Bu kapsamda Amerika, Filistin, Afganistan, Fransa, Bulgaristan’dan 50 kişilik yerli ve yabancı grup Kars’a gelerek 3 gün Harakani’nin misafirleri oldular. O’nun sofrasında yemek yediler, feyzinden ve irfanından faydalandılar.

Heyet arasında Fransa’da Manastırın 50 yıllık Rahibesi Monigue Capelta, 24 yaşında Müslüman olmuş, psikolog ve mutasavvıf, 35 yıldır tasavvuf terbiyesiyle yetişmiş Türkiye’de de kitapları bulunan Amerikalı Muhyiddin Şekur (Muhyi Abdul Shakoor), Bulgaristan Sofya Üniversitesi Şarkiyat Araştırmaları Bölümünde tasavvuf üzerine çalışmalar yapan 13 yaşında Müslüman olmuş, Harakani sevdalısı Prof. Velin Belev, Şefik Can Uluslararası Mevlana Eğitim Ve Kültür Derneği Başkanı Hayat Nur Artıran gibi önemli isimler göze çarptı.

Heyeti; Evliya Camıı Külliyesinde Seyyid Ebul Hasan Harakani Vakfı Başkanı Yavuz Uzgur, onur kurulu üyesi Fatma Uzgur, Harakani Araştırma Merkezi Müdürü Halil İbrahim Kaya ve Harakani vakfı üyeleri çiçek ve güllerle karşıladı. Kars Kalesi eteklerindeki tarihi ve mimari dokuyu gezerek İnanç turizmi hakkında bilgi alan heyet için Harakani Türbesi önünde kurban kesildi. Tekbir nidaları eşliğinde kesilen kurbanın ardından heyet Harakani Türbesini ziyaret ederek bolca dua ve niyazda bulundular. Buradan Harakani Kültür Merkezine geçen heyet; Harakani sofrasında yemek yedi ve ilahiler eşliğinde semazen gösterisini izledi. Harakani Vakfı Başkanı Yavuz Uzgur’un Kur’an tilaveti ve Amerikalı Mutasavvıf Muhyittin Şekur’un duasıyla dinlenmeye geçen heyet ertesi gün de Alparslan’ın Anadolu’ya giriş kapısı olan Ani Harabeleri’ni gezerek bölge hakkında bilgi aldılar.

Rahibe Monigue Capelta da harakani ziyaretinden çok etkilendiğini belirterek, “Özellikle dua için çok önemli ve özel bir zaman ayırıyorsunuz. Bu da benim için önemli. Siz dua etmeyi biliyorsunuz. Ben daha önce İstanbul’da ve Bursa’da bulundum. Burası tüm bu ziyaretlerimin içerisinde manevi atmosferi en kuvvetli olan ve benim kalbime en kuvvetli bir şekilde tesir eden yer oldu. Ve bu İslam’ın bir zenginliği. Ve siz bunu çok sıklıkla ve geniş bir şekilde kullanıyorsunuz.” şeklinde konuştu.

Bulgaristan’dan Prof. Velin Belev ise duygularını şöyle dile getirdi:

“Öncelikle Türkiye’de bu kadar kutsal bir yer bulabildiğim için gerçekten çok mutluyum. Yapılan meşkten sonra anlamlı bütünleşik cümleler kurmak bunu ifade etmek elbette zor.  Ama şunu direk söyleyebilirim ki kendimi Kars’a inanıyorum ki Allah bunu dilediği için buradayım. Ve uzun bir hikâye bu. Buraya gelim uzun bir hikâye olduğu için direk hatırlayamıyorum. Ama şunu direk söyleyebilirim ki Ebul Hasan Harakani Hz. manevi enerjisi tarafından buraya çekildim. Ve buranının benim açımdan özel bir yeri var. Harakani Hz. yıllar önce vefat etmiş olmasına rağmen hala bugün burada maneviyatı var.    Buda çok özel bir durum. Ve aslında sufilerin ölümü aslında diriliştir. Ve ben burada karşınızda diri olarak duruyorum. Ama gerçekte ölü olan benim. O ölü olmasına rağmen gerçekte diri olan o. Çünkü Allah’ın aşkından ölenler gerçek dirilerdir. Dolayısıyla buraya da ben tekrar dirilmek için, tekrar hayat bulmak için geldim. Çünkü insanın gönlünün rabbi huzurunda uyanması gerçekten çok bir süreçtir. Şu an bundan daha iyi bir şey ifade edemiyorum. Buda yeterince tatmin edici olur mu onu da bilemiyorum. Buraya özellikle bir turist olarak gelmediğimi söyleyebilirim. Buraya sanki hacca gelen bir hacı adayı gibi geldim. Çok teşekkür ediyorum. Burada bana yapılan davet için çok teşekkür ediyorum.”

HARAKANİ VAKFI BAŞKANI YAVUZ UZGUR ŞUNLARI SÖYLEDİ:

1995 yılında başladığımız Anadolu’nun yeniden fütuhatı diyeceğimiz bu proje Harakani projesi. 3. aşamalı olarak devam etmektedir. Şuanda geldiğimiz noktada bu projenin 3. aşamasına çalışmaktayız. 1. aşamayı fiziki olarak inşaat bölümlerini tamamlamışız. İkinci aşaması etrafının güzelleştirilmesi, 3. aşaması ise Harakani irfanının tüm dünyaya yeniden yayılması ve Harakani Hz. ve tasavvufun ve bu heyecanın bütün kalplere ulaşması için yerli yabancı yurt içinde ve yurt dışında bir çalışma yapmaktayız. Bu projemizin 3. aşamasının elbette ki birkaç boyutu var. Versiyonu vardır. Harakani Hz. milli, manevi ve tarihi bir şahsiyettir. Harakani Hz. tasavvufi boyutuna baktığımız zaman bin yıl önce peygamber efendimizden gelen bu zikir kollarının tamamı hemen hemen Harakani de yerleşmektedir. Ve Hz. Âliden Hz. Ebubekirden gelen kollar. Harakani’nin bu cihetine baktığımız zaman dünyada ki şuanda hafi ve cehli kolların yüzde 90’ın tasavvuf merkezleri Harakaniye bağlıdır. Ve hepsinin kendi mürşitlerinden şuanda ki yaşayan mürşitlerinden peygamber efendimize kadar silsilelerine baktığımız zaman Harakani Hz. peygamber efendimize yakın bir noktada görüyoruz. Yani 7. halifedir Harakani Hz. Bu boyutuyla Kars önemli bir merkezdir. Tasavvuf merkezi ve irfan merkezi sayılıyor. Ve dünyada tasavvuf yerli ve yabancı kimselerin, merkezlerin, üniversitelerin bünyesinde bulunan araştırmacılarımızın tasavvuf üzerinde ki çalışmaları, yabancıların şarkiyatçıların özellikle de İslam tasavvufu üzerindeki çalışmalarına baktığımızda Harakani Hz. ön planda bulunmaktadır. Onlar içinde çok cezp edici ve heyecanlandırıcı bir konudur. Tasavvuf Harakani ile Anadolu’da kurumsallaşmış ve Anadolu’da yayılmış. Bu boyutuyla Harakani ve Kars oldukça önemlidir. Bu boyutuyla bir defa açıldığımızda Bulgaristan’dan Soyfa Üniversitesinden, Fransa’dan Medine-i Münevere’den, Filistin’den, Mısırdan ve Amerika’dan buraya yerli yabancı insanlar gelip burada Harakani Hz. üzerine çalışmalarını bize gösteriyorlar, arz ediyorlar ve bizden yardım talep ediyorlar. Bizim çalışmalarımıza da katkıda bulunuyorlar bizde onlara destek veriyoruz. Bu çok önemli bir konudur.

İkinci konu Harakani Hz. Anadolu’nun fütuhatını yapmış bir zattır. Peygamberimizden sonra, sahabelerden sonra kurumsal olarak Anadolu’nun fütuhatını Alpaslan’dan önce Kars’a gelerek, hizmet alanını burada açarak insanların gönüllerine ilahi kelimetullah, heyecanını ilahi kelimetullah’ı yerleştirmiş ve insanları İslam’a davet etmiştir. Her zaman söylüyoruz. İşte Hıristiyan Türkler Harakani’den önce, Müslüman Türklerden önce bu bölgede yaşayan Hıristiyan Türkler, Gürcüler bir kısım Rum halkları Harakani’nin etrafında toplanarak Müslüman olmuşlar. Ve kalplerine İslam’ın heyecanı ve güzel ahlakın güzelliği yerleşmiş. Ve böylece Kars ve Harakani bu bakımdan çok önem arz ediyor. Bizim bunu Karslılar olarak ve Harakani özel ve tüzel kişileri olarak son derece tanıtmamız ve insanlara tanıtmamız lazım ki Kars bir medeniyet şehridir, Kars bir irfan şehridir, Kars bir kültür şehridir, Kars tasavvufun ve irfanın merkezidir diyebiliriz.

Üçüncü bir meselede şudur. Harakani Hz. seyit bir sülaleden gelmektedir. 6. imamın torunu. Ümmeti Muhammed’in seyitlere karşı peygamber efendimizin Hz. Ali efendimizden, Hz. Fatma annemizden gelen o soya son derece bağlılıkları, sevgi ve muhabbetleri vardır. Bu bakımdan da Kars ve Harakani çok önemlidir. Ehlibeyt Resulullah’a saygı göstermek, onları sevmek, onların yolunda gitmek. Çünkü ilim irfan ehlibeytin kalbinden tüm dünyaya yayılmıştır, kalplere ulaşmıştır. Hal böyle olunca Harakani Hz. peygamber efendimize ve Hz. Ali efendimize en yakın bir noktada duruyor. İmam Ali, imam Hasan, İmam Hüseyin, imam Zeynel Abidin, İmam Muhammet Bakır, imam Caferi Sadık Hz. imam Cafer Sadık Hz. torunudur Ebul Hasan Harakani Hz. imam Caferi Sadık’ın bir oğlu da Elazığ’da yatıyor.  Muhammet Kattali Hz. Harakani Hz. amcasıdır. Biz geçenlerde gittik. Orada o zatı da ziyaret ettik.  Onlarda yine Anadolu’nun Fütuhatını yapmak için buraya gelmişler. Ve Harakani Hz. bu cihetten çok önem arz ediyor. Ve bizim bu ciheti de çok irdelememiz konuşmamız, anlatmamız, bildirmemiz lazım ki Harakani Hz. seyit sülalesinden olduğu ve ümmeti Muhammed’in seyitlere olan muhabbetini, aşkını bağlılığını, onların ümmeti olan bereketlerini biz devamlı anlatıp bunu insanlara ulaştırmamız ve bildirmemiz lazımdır.

ALLAHIN ARŞI SIRTIMIZA YÜKLENMİŞTİR

Başka bir cihetine baktığımız zaman Harakani Hz. Anadolu’ya gelmiş buraya geldiği zaman insanlığa şu mesajı göndermiş. Allahın arşı sırtımıza yüklenmiştir. Ey civan mertler cevval olun, uyanık olun, çalışkan olun, adil olun, cömert olun şefkatli olun, merhametli olun, Allah’a bağlanın. Ve bu yükün ağırlığını çekin. Ve bu insanlara hizmet edin. Yine başka bir sözünde her kim bu kapıya gelirse ekmeğini verin, inancını sormayın. Allah katında ruh taşıyan herkes Ebul Hasan’ın sofrasında ekmeğe layıktır. Bu heyecanı gönüllere ulaştırmış Harakani Hz. bu heyecanı Harakani Hz. kendi ceddinden İmam Ali’den, Hz. Ebubekir’den, sahabelerden almıştır. Peygamber efendimizden almış. Allah’ın kalplere vermiş olduğu bu heyecanı Anadolu’ya getirmiş. Ve kalpleri ısındırarak, İslam’a davet ederek bu heyecanı kalplerde oluşturmuştur. Anadolu’nun yeniden dirilmesi, canlanması bu heyecana bağlı bir şeydir. Biz yeniden kalplere bu irfanı, bu aşkı, bu heyecanı, bu muhabbeti ulaştırmamız lazım ki insanlar birlik olsun beraber olsun, tefrika olmasın ümmeti Muhammed’in içerisinde sıkıntı çıkmasın. Ve bu önemli konuları insanlara ulaştırmamız ve ümmetin birliğini, vahdetini Allah’ın vahdaniyet bayrağı altında toplanmasını sağlamamız gerekiyor. Bu bakımdan Harakani’nin Anadolu’da ve Kars’ta şahadeti çok önemli bir noktadır. Bunları devamlı biz insanlara anlatmaktayız. Öbür taraftan da maddi manevi ciheti var demiştim. Maddi ciheti boyutuyla da Kars’ın tanıtımı, Kars’ın Harakani ile tanınması, Kars’ın bir Harakani irfan mektebi olduğunu, bu irfanın buradan dünyaya yayıldığını hatta maddi fütuhatında Harakani’den sonra yetiştirdikleri tarafından, Alpaslan tarafından ve maddi manevi komutanlar tarafından Kars’tan başlatıldığını ve buradan açıldığını malum 1064 Kars’ın ve Anı’nın fethi. Buradan sonra Malazgirt’e gittiklerini oradan yeniden bir fütuhat yaptıklarını biliyoruz. Bunu da insanlara ulaştırmak ve Kars’ın turizm boyutunu da canlandırmak üzere bunu biz dünyada ve Türkiye’nin içinde ve dışında bu çalışmaları yapıyoruz ve yapmaya çalışıyoruz. Böyle olunca bu cihetlerden, bu cihetler üzerinde çalışma yapan kimseler, yerli ve yabancı insanlar Kars’ı önemsiyorlar. Buraya geliyorlar. Harakani’yi ziyaret ediyorlar. Bizim misafirimiz oluyorlar. Zaman zaman programlar yapıyoruz. Biz gidiyoruz. Mesela kışın İsviçre’ye gittik. Amerika’dan misafirlerimiz vardı. Bulgaristan’dan, Fransa’dan misafirlerimiz vardı. İçerde ve dışarıda Harakani’nin ve Kars’ın tanıtımını yaparak bu heyecanı kalplere ulaştırmaya çalışıyoruz.

Muhterem üstadımız, hanımefendi Fransa’dan, hocamız, üstadımız, sultanımız Hayatnur hocamız dünyanın her tarafından, gittiği her yerde Harakani efendimiz Hz. aşkını, feyzini, muhabbetini izhar ederek, gönlünden gelerek zahirini ve batinini ona bağlayarak bu ulu sultana hizmet etmektedir. İstanbul’dan Ali Murat hocamız ve sizler hepiniz bizim başımızın tacısınız. Her zaman Harakani efendimiz Hz. bendeniz köleniz olarak, bu kapının bir kulu olarak şöyle niyaz ediyorum. Allah’ım bu kapıya gelenlere, buraya hazreti niyet edip gelenlere karşı benden bir noksanlık bir edepsizlik zuhur etmesin Allah’ım. Bu yolda bana yardım et. Himmet et. Ve bu ulu sultanın manevi yardımı bize gelsin ulaşsın ki biz bunun dostlarına, manevi evlatlarına, yavrularına, âşıklarına, muhiplerine ve onun cezp ederek ruhaniyetinin muhabbetiyle oraya getirmiş olduğu evlatlarına hizmet etme şerefi, şanı bize nasip olsun. Ben hepinize teşekkür ediyorum. Ali Murat abime, üstadıma, hocama, sultanıma hanımefendiye ve sizlere tekrar hoş geldiniz diyorum. Allah sizlerden razı olsun.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – BEDİR ALTUNOK ( ÖZEL HABER )

 KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 5815 Defa Okundu

YORUMLAR

Harakani Kategorisine Ait Diğer Haberler

Aziz Milletimizin Ehlibeyt Sevgisi KARPAT Başkan ve Üyeleri Harakani Vakfı’nı ziyaret etti İnsan ve Mücadelesi Harakani Türbesine Ziyaretçi Akını Sancakları kim çaldı? Uzgur: Kadın ve Aile Harakani Türbesine Ziyaretçi Akını Başbakan Davutoğlu’nun Harakani Türbesi ve Evliya Camii ziyareti Başbakan Davutoğlu, Harakani Hazretlerini ziyaret etti Ruhi Ayangil: Harakani gönülleri aydınlatıyor Fransız Manijeh Nouri: Harakani’yi başka din mensuplarına da aktarmak gerek Bekir Karlıağa: Harakani şemsiyesi altında toplandık

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır