KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
‘Harakan-i Hz. Anadolu’da huzur içinde yaşamanın mimarlarındandır’
Anasayfaya Dön Tüm Harakani Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
‘Harakan-i Hz. Anadolu’da huzur içinde yaşamanın mimarlarındandır’
2013-10-25 - 20:41
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 ‘Harakan-i Hz. Anadolu’da huzur içinde yaşamanın mimarlarındandır’

Kars Valisi Eyüp Tepe, Selatin Şehid Seyyid Ebu'l Hasan Harakan-i Hazretlerinin, Anadolu topraklarda insanların yüz yıllardır huzur içinde yaşamasının manevi mimarlarından olduğunu söyledi.

Kars’ta Harakan-i Kültür Merkezinde, 'Ebu'l Hasan Harakani'de Civanmertlik' programı devam ediyor. Kars Valisi Eyüp Tepe, Ebu’l Hasan Harakan-i Hazretlerinin gönül dostlarına, AK Parti Kars Milletvekili Yunus Kılıç ve Belediye Başkan Vekili Yargıç Harmankaya’nın bulunduğu oturumda seslenerek, “ Kars’ın manevi koruyucusu olduğuna inandığımız hazretin mekanına ve güzel Kars’ımıza hoş geldiniz.” dedi.

Konukları, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış Kars’ta ağırlamış olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Vali Tepe, “Değerli gönül dostları bugün burada bulunmamıza vesile olan, manevi ışığıyla asırlardır bize yol gösteren, ortaya koyduğu tasavvuf anlayışıyla bu topraklarda insanlarımızın yüz yıllardır bir arada kardeşçe dostça huzur içinde yaşamasının manevi mimarlarından olan gönül dostu Ebu’l Hasan Harakan-i hazretleridir.”dedi.

AK Parti Kars Milletvekili Yunus Kılıç ise Ebu’l Hasan Harakan-i Hazretlerinin o gününü ve bu gününü anlamak için sorulması gereken sorulara değinerek, “Hasan Harakan-i kimdi? Bu topraklarda ne işi vardı?  Bunu anlamadan Hasan Harakan-i’yi ve yaptıklarını ve yapmak istediklerini anlamak mümkün değildir.”dedi.

Hazretin bu topraklara geldiği Horasan’ın günümüzde, İran, Türkmenistan ve Afganistan’ın ortaklaşa ellerinde bulundurdukları alan olduğunu hatırlatan Kılıç, “O zaman ve bugün tabi o zamanki şartları düşündüğün zaman dünyanın belki bir tarafı şimdiki imkanlar yok, mekanizasyon yok ve şartlar zor. Peki bu insanın ne işi var buralarda? Neyi tebliğ etmek istiyordu? Neyi anlatmak istiyordu? Kendi tasavvufi anlayışı içerisinde en büyük sevgisi insanaydı ve insana anlatmak, indsanı yüceltmek ve insanı Allaha yaklaştırmak gibi bir gayesi vardı. Bütün yola çıkış amacıda buydu. İnsana öğle büyük sevgisi vardı ki bunu kendisi şöyle izah etmiştir. ‘Allah benim canımı alsa da bütün insanlar yaşasa ve onlarınkisini almasa, Allah bütün canlıların eziyetini bana versede onlar başka eziyet çekmese’ bütün gayesi ve yola çıkışı bunun içindi.”dedi.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) 

 


KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 9946 Defa Okundu

YORUMLAR

Harakani Kategorisine Ait Diğer Haberler

Aziz Milletimizin Ehlibeyt Sevgisi KARPAT Başkan ve Üyeleri Harakani Vakfı’nı ziyaret etti İnsan ve Mücadelesi Harakani Türbesine Ziyaretçi Akını Sancakları kim çaldı? Uzgur: Kadın ve Aile Harakani Türbesine Ziyaretçi Akını Başbakan Davutoğlu’nun Harakani Türbesi ve Evliya Camii ziyareti Başbakan Davutoğlu, Harakani Hazretlerini ziyaret etti Ruhi Ayangil: Harakani gönülleri aydınlatıyor Fransız Manijeh Nouri: Harakani’yi başka din mensuplarına da aktarmak gerek Bekir Karlıağa: Harakani şemsiyesi altında toplandık

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır