KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Harakani ve Civanmertlik
Anasayfaya Dön Tüm Harakani Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Harakani ve Civanmertlik
2013-12-05 - 12:17
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 Harakani ve Civanmertlik

Anadolu’nun manevi fatihi kabul edilen, Selatin Şehid Seyyid Ebu’l Hasan Harakan-i Hazretleri, metfun bulunduğu Kars’ta ‘Ebu’l Hasan Harakani’de Civanmertlik’ programının yakıları sürüyor.

Ekim ayında Harakan-i Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen; AK Parti Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, Vali Eyüp Tepe ve Şehit E’bul Hasan Harakan-i Vakfı Başkanı Yavuz Uzgur ile çok sayıda davetlinin de iştirak ettiği programla ilgili düşünceler aktarılmaya devam ediyor.

Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Hasan Harakani kimdi, bu topraklarda ne işi vardı? Bunu anlamadan Hasan Harakani’yi yaptıklarını ve yapmak istediklerini anlamak mümkün değildir diye düşünüyorum. Horasan şuanda İran, Türkmenistan ve Afganistan ortaklaşa her bir parçası içerisinde bulanan aşağı yukarı bir alan. Genişte bir alan. Burası da Kars. O zaman ki şartları düşündüğünüz zaman dünyanın belki bir tarafı, öbür tarafı. Şimdiki imkânları yok, mekanizasyon yok, şartlar zor. Peki, bu insanın ne işi vardı buralarda, neyi tebliğ etmek istiyordu, neyi anlatmak istiyordu? Kendi tasavvufu anlayışı içerisinde en büyük sevgisi insanaydı. Ve insanı anlatmak, insanı yüceltmek ve insanı Allah’a yaklaştırmak gibi bir gayesi vardı. Bütün yola çıkış amacı da buydu. Öyle insana büyük sevgisi vardı ki onu şöyle izah etmişti kendi söylemlerinde. ‘“Allah benim canımı alsa da bütün insanlar yaşasa. Ve onlarınkini almasa. Allah bütün canlıların eziyetini bana verse de onlar başka eziyet çekmesin.’” Bütün gayesi bunun içindi. Neydi burada yapmak istediği? İnsanın son gideceği yerde Allah’a karşı olan kulluğunu, borçlarını ziyadesiyle yaparak Allah’ın huzuruna onun istediği bir şekilde çıkabilmesine katkı sunmak, becermek ve bu manada insanı mutlu etmek. Ve yine şöyle der; “Bilim adamı, ilim adamı sabah yatağından kalktığı zaman ilimim artsın ister. Ticaret adamı kalktığı zaman ticaretim yükselsin, gelişsin ister. Ama Hasan Harakani’nin isteği sabah kalktığında bir kulunu mutlu etmek, gönlüne girmek ister. Mutlu etmekten kastı bence o kulun Allah katında kıymetini arttıracak bir mutluluktu.

Onu Allah karşısında günü geldiği zaman hesabını daha kolay verebilir şekilde görebilmekti onun asıl mutluluğu. Ve dünyasını bunun üzerine kurmuş idi. Ve bu topraklarda bulunuş gayesi de bence buydu. Hani günümüzde çevremizde olan olaylarla alakalı bazen duyarsız kalırız ya, hani Irak’ta, hani Suriye’de, hani Mısır’da, hani Filistin’de buralarda bizim ne işimiz vardı, buralarla bizim ne alakamız vardır, neden derdini dert, tasasını tasa ederiz, başka işimiz gücümüz yok mudur diyenlere aslında Hasan Harakani Hz. bin yıl önce bu cevabı zaten vermiştir. Demek ki bu çevrede, bu coğrafya da birinin eline diken battığı zaman bundan bizim de üzerimize düşen acıyı ve kederi ve elemi hissetmemiz gerekiyor. Hasan Harakani Hz. tanınması bilinmesi açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Saygıdeğer katılımcılar, saygıdeğer Allah dostları ben bu bölgenin insanıyım. Ömrümüz burada geçti. Akademisyenim. Takdir edersiniz ki bölgeye daha duyarlı olması gereken insanlardan birisi olmam lazım. Ama bilmenizi isterim ki Hasan Harakani ile alakalı bizim bilgilerimizde çok yenidir. Çok tazedir. Bizde bunları yeni yeni öğrenmeye başlıyoruz. Bu gayretler sayesindedir. Ve umarım bu güzel duygular, bu yola çıkış gayesi burada yeniden şekillenecek. Ve ülkemize ve dünyaya yine Hasan Harakani’nin amaca yönelik, gayretine yönelik yola çıkışa yönelik mesajlar yayacak diye düşünüyorum.”

Vali Eyüp Tepe de şöyle konuştu:

“Manevi ışığıyla asırlardır bize yol gösteren ortaya koyduğu tasavvuf anlayışı ile bu topraklarda yüzyıllardır bir arada, kardeşçe, dostça, huzur içinde yaşamamızı manevi mimarlarından olan gönül dostu Ebul Hasan Harakani Hz. Ebul Hasan Harakani Hz. Malazgirt savaşından 50 yıl kadar önce bu topraklara gelmiş. Ve manevi ışığıyla parlattığı gönülleri fetih ederek meydana getirdiği o manevi atmosfer neticesinde Anadolu’nun fethine zemin hazırlamıştır. Ve büyük fatihlerin savaş meydanlarında değil gönüllerde yapıldığını bizlere göstermiştir. Temelinde nisan ve insan sevgisi olan Ebul Hasan Harakani Hz. civanmert, birleştirici, tasavvuf anlayışı, din, dil ve ırk ayrımı gözetmeksizin bütün insanlığa kucaklamaktadır. Hepinizin bildiği meşhur sözünü ben burada tekrar ediyorum. ‘“Her kim bu kapıya gelirse ekmeğini verin inancını sormayın. Zira Allah katında ruh taşımaya değer her kes Harakani sofrasında ekmeğini yemeye layıktır.’” Sözleri onun bu eşsiz tasavvuf anlayışının tezahürüdür. Değerli gönül dostları burada bize düşen en büyük görev asırlardır bizleri manevi ışığıyla aydınlatan ve verdiği mesajlarla yol gösteren Ebul Hasan Harakani Hz. bütün dünyaya tanıtmak, bütün insanlığın onun manevi feyzinden faydalanmasını sağlamaktır. Belki Kars olarak üzerimize düşeni bu güne kadar yeterince yapamadıysak ta son yıllarda yapılan bu çabalar sayesinde ve inşallah bundan sonra da yapılacak buna benzer programlar sayesinde inşallah Hz. manevi şahsiyetine münasip olarak Ebul Hasan Harakani Hz. ve düşüncesini bütün dünyaya tanıtmaya kendimize inşallah hedef olarak koyuyoruz.

Harakan-i Vakfı Başkanı Yavuz Uzgur ise şu ifadelerde bulundu:

“Huzuru âlilerinde bulunmaktan bahtiyar olduğumuz Ebul Hasan Harakani Hz. Ali ruhaniyetleri önünde saygı, hürmet, muhabbetle eğiliyor, siz muhterem ve aziz gönül dostlarımızı da en ulvi duygularımızla selamlıyoruz. Gönülden niyazımız, evvel, ahir, bahir, zahir, batın cümle civan mertlerin himmeti âlileri hepinizin üzerine olsun inşallah. Bilindiği üzere bu sene ki sempozyum ana başlığımız Ebul Hasan Harakani Hz. ve civanmertlik. Türkçe karşılığı er kişi, cömert, kerem sahibi, yüce gönüllü, genç ve yiğit manalarının tümünü birden ifade etmektedir. Arapça karşılığı da futubettir. Ebul Hasan Harakani Hz. civanmertliği şöyle tarif etmiştir. Şuan dergâhı şefin her tarafında yazılı olduğu şeklidir. Civanmertlik 3 pınardan beslenir. Birincisi cömertlik, ikincisi şefkat, üçüncüsü sadece hakka muhtaç olmaktır. Bir başka yerde ise civanmertliği şöyle dile getirir. Civanmertlik konuşmayan bir dil, görünmeyen bir göz, hareket etmeyen bir vücut, düşünmeyen bir kılavuz, deniz ile sırlarından oluşan yüce bir pınardır. Tüm bu arz edilenler bir araya getirildiği takdirde cömertlik, şefkat ve teslimiyet iştira edilmiş, kerem sahibi ulu sultanların âli vasfı ortaya çıkmaktadır. O nedenle de Ebul Hasan Harakani Hz. tüm Allah dostları için civanmert tabirini kullanmıştır. Üzerinde durmak istediğim oldukça önemli bir şey vardır ki oda orijinali Farsça olan civandır. Hem genç, delikanlı, hem de mert olacaksın. İşte bu gerçekten çok büyük bir meziyet, çok büyük bir kemal ve çok büyük bir hali irfandır.”

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – ( ÖZEL HABER)KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 10846 Defa Okundu

YORUMLAR

Harakani Kategorisine Ait Diğer Haberler

Aziz Milletimizin Ehlibeyt Sevgisi KARPAT Başkan ve Üyeleri Harakani Vakfı’nı ziyaret etti İnsan ve Mücadelesi Harakani Türbesine Ziyaretçi Akını Sancakları kim çaldı? Uzgur: Kadın ve Aile Harakani Türbesine Ziyaretçi Akını Başbakan Davutoğlu’nun Harakani Türbesi ve Evliya Camii ziyareti Başbakan Davutoğlu, Harakani Hazretlerini ziyaret etti Ruhi Ayangil: Harakani gönülleri aydınlatıyor Fransız Manijeh Nouri: Harakani’yi başka din mensuplarına da aktarmak gerek Bekir Karlıağa: Harakani şemsiyesi altında toplandık

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır