KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Yahni Dağı’na tırmanış
Anasayfaya Dön Tüm Harakani Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yahni Dağı’na tırmanış - Selçuklu Türklerinin Kars’tan Anadolu’ya girişlerinin 950. yıl dönümü
2014-08-16 - 19:45
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 Yahni Dağı’na tırmanış

Selçuklu Türklerinin Kars’tan Anadolu’ya girişlerinin 950. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, 93 Harbi olarak bilinen 1877-78 Osmanlı-Rus savaşında 15 bin askerin şehit olduğu Yahni Dağı’na saygı tırmanışı gerçekleştirildi.

Kent merkezine 15 kilometre mesafede, 2254 rakımdaki Yahni Dağı tırmanışına Kars Valisi Günay Özdemir, MHP’li Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan, Vali Yardımcısı Cevat Uyanık, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Özbey, İl Müftüsü Mehmet Genç, Kültür ve Turizm İl Müdürü Hakan Doğanay, Harakani Vakfı Başkanı Yavuz Uzgur ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü dağcılarının bilgi ve refakatinde başlayan 2.5 kilometrelik yürüyüş yaklaşık 1.5 saat sürdü. 7’den 70’e katılımın sağlandığı yürüyüş sonunda katılımcılara su ve közde çay ikram edildi. Dağcıların da 1 gün önceden kamp kurduğu zirvede kısa bir dinlenmenin ardından Müftü Mehmet Genç Kur’an-ı Kerim okudu ardından dua etti.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay, “1855 çarpışmalarının en yoğun yaşandığı alanlardır buralar. Hemen arka tarafı o bölgenin, Ermenistan’ın en iyi göründüğü hakim bir tepe. Ve bu bölge çatışmaların en yoğun yaşandığı bölge olduğu için biz buranın maneviyatını biraz ön plana çıkararak Gelibolu gibi açık hava müzesi olarak düzenlemek istiyoruz: Burayı turizm destinasyonu olarak kazandırmak istiyoruz.” dedi.

Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta da, “Yahni Dağı’nda, Hasan Harakani Hazretlerinin de şehit düştüğü bu yerde bu kurtuluş harekatının, fetih harekatının bir hazırlığı vardı. Asıl hazırlığın başladığı yer buradaydı. Onun için buradayız.” şeklinde konuştu.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Gürsel Polat ise, “Selçukluların Anadolu’ya girişlerinin 950. yıldönümü anma programı çerçevesinde bizde valiliğin organize etmiş olduğu sporcu ve personel arkadaşlarla katıldık. Dağcılarımızda dün çadırlarını kurdular. Bu sene ilki yapıldı. Umarız geleneksel hale gelir ve her yıl Sarıkamış Allah-u Ekber şehitleri gibi burada da anma programları düzenleriz.” diye konuştu. 

Vali Özdemir, manevi duygular içerisinde gönüllerin fethi için buraya çıktıklarını belirterek, gönüllerin fethinin devam edeceğini söyledi. Önemli olanın gönüllere yol kurabilmek olduğunu ifade eden Vali Özdemir şunları söyledi:

“Bütün gençlerimiz olarak katılımın beklenin üstünde olması bizi memnun etti. Gençlerimiz en azından tarihine, değerlerine sahip çıkıyor. Amacımız gençlerimizin değerlerine sahip çıkmaları için bu tür faaliyetleri devam ettirmektir. Parkur zorlu değildi ve herkes  rahat bir şekilde çıktı. Her hangi bir yorgunluk, her hangi bir kopmalarda hissetmedik. Çok rahat bir şekilde çıktılar, yürüyüş güzeldi. İnşallah gelecek yıl ve ondan sonraki yıllarda da bu yürüyüşün devamı gelecek. Amacımız alsında bizim bu Yahni Dağı’nın çok daha farklı bir şekilde nasıl dizayn edebiliriz, nasıl bunu halkımıza günlük yaşamının bir parçası haline getirebiliriz onunla ilgili de belli çalışmalar yapacağız. Büyük bir ihtimalle belki yol kenarında yola yakın bir yerde bir alan düşünüyoruz. Çünkü bu Yahni Dağı’nın Kars’ın fethinde ve Anadolu’nun fethedilmesinde çok önemli bir yeri var. Daha sonraki savaşlarda da çok önemli bir yeri var. Burası Türkiye Cumhuriyeti ve Osmanlı’da çok daha önemli bir yer olduğu için burayı biraz daha önemine binaen nasıl anıtlaştırabiliriz, nasıl buradaki şehitlerimize değer verebiliriz, bunlarla beraber nasıl yaşabiliriz? Bunları beraber değerlendireceğiz.”

Anadolu’nun manevi fethinde önemli rol oynayan Harakani Hazretleri de Yahni Dağı’nda Bizans ordusuna karşı verilen savaşta yaralandı ve bir süre sonra şehit düştü.

YAHNİ DAĞI HAKKINDA

Kars şehir merkezinin 15 kilometre doğusundaki Yahni Dağı 2254 rakımlı Büyük Yahni tepesi ile Küçük Yahni tepesi olarak Kars Ani Ören Yeri karayolunun 14. ve 15. kilometrelerinde bulunmaktadır. Yahni Dağı, Kars şehrinin Ortaçağ Tarihi içerisinde (10.-11. yy) ve yakın tarihinde (19. yy) önemli bir yer tutar. Ortaçağ’da 11. yy başlarında Selçuklu Sultanı Çağrı Beyin Anadolu’ya yaptığı ilk Selçuklu akınları 1018 ve 1021 tarihlerinde gerçekleşmiştir. Bu akınlar sırasında Kars’a geldiği düşünülen ve Selçuklu akınlarına katılan Kars şehrinin manevi sahibi Ebu-l Hasan Harakani bu akınlara katıldığı için Alperenlik yönünden önemli bir şahsiyet olduğu gibi Evliyanın tasavvuf felsefesi ve bu felsefenin Anadolu’ya ilk giriş yeri olan Kars şehrinden başlayıp yayılması ayrı bir önem taşır. Hem Alperen hem de Mevlana Celaleddin-i Rumi’ye tasavvuf felsefesi bakımından feyz veren Ebu-l Hasan Harakani Yahni Dağında Bizans askeri kuvvetleriyle yapılan bir çarpışma sırasında yaralanarak bu savaştan sonra şehit düştüğü bilinmektedir.

Yahni Dağı’nın yakın tarihimizdeki önemi ise 1877-78 tarihlerinde 93 Harbi olarak bilinen savaşta Kars’ın savunulması için Yahni Dağı bölgesinde Gazi Ahmet Muhtar Paşa Komutasında bir savunma hattı oluşturulmuş ve 93 Harbi’nin Doğu Cephesindeki en kanlı çarpışmaları Yahni Dağı savunma savaşlarında verilmiştir. Yahni Dağı’nın Batı’ya bakan cephesindeki top arabası yollarının bir gecede yapılarak topların Yahni Dağı tepesine çıkarıldığı söylenmektedir. Bu savunma savaşında Yahni Dağı etrafında savaş sırasında şehit olan 15 binden fazla isimsiz kahraman yatmaktadır.

Yahni Dağı’nın tepesindeki zirve noktasında ve Doğusundaki Subatan köyü istikametinde halk tarafından kutsal kabul edilen iki ziyaret yeri bulunmaktadır. Bu ziyaret yerleri günümüzde de Kars halkı tarafından önemsenerek ziyaret edilen yerlerin içerisindedir.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – HABER: BEDİR ALTUNOK – KAMERA: BÜLENT ERTAŞ

 


KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 11619 Defa Okundu

YORUMLAR

Harakani Kategorisine Ait Diğer Haberler

Aziz Milletimizin Ehlibeyt Sevgisi KARPAT Başkan ve Üyeleri Harakani Vakfı’nı ziyaret etti İnsan ve Mücadelesi Harakani Türbesine Ziyaretçi Akını Sancakları kim çaldı? Uzgur: Kadın ve Aile Harakani Türbesine Ziyaretçi Akını Başbakan Davutoğlu’nun Harakani Türbesi ve Evliya Camii ziyareti Başbakan Davutoğlu, Harakani Hazretlerini ziyaret etti Ruhi Ayangil: Harakani gönülleri aydınlatıyor Fransız Manijeh Nouri: Harakani’yi başka din mensuplarına da aktarmak gerek Bekir Karlıağa: Harakani şemsiyesi altında toplandık

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır