KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Bakan Davutoğlu’na “Harakani Fütüvvet” Plaketi
Anasayfaya Dön Tüm Harakani Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakan Davutoğlu’na “Harakani Fütüvvet” Plaketi
2014-08-20 - 17:13
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 Bakan Davutoğlu’na “Harakani Fütüvvet” Plaketi

-HARAKANİ VAKFI BAŞKANI YAVUZ UZGUR, BAKAN DAVUTOĞLU’NA “HARAKANİ FÜTÜVVET” PLAKETİ VERDİ

Maddi ve manevi fütuhatın 950. yılı kutlamaları nedeniyle Kars’a gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Anadolu fethinin manevi sultanı ve mimarı Ebu’l Hasan Harakani hazretlerini ziyaret ettikten sonra, külliyesinde bulunan Evliya camiinde Cuma namazı kıldı. Namaz çıkışında da Harakani Vakfı Başkanı Yavuz Uzgur ve beraberindekilerle birlikte Evliye Camii Külliyesinde kurulan Fetih yemeğinin tertiplendiği çadıra geçti.

Fetih yemeği için külliyede toplanan 5 bin kişilik topluluğa hitap eden Bakan Davutoğlu şunları söyledi:

“Fetihler vardır bir şehri açar. Fetihler vardır bir toprağı vatan yapar. Fetihler vardır gönüllere girer, o gönüllerde yepyeni ufuklar açar. Kars’ın 1064 yılında fethi sadece Kars’ın fethi değildir. Anadolu’nun fethinin başlangıcıdır. Bir anahtardır Kars. Bizim için o anahtarın manevi sahibi Harakani Hazretleridir, Her şehrin Anadolu’da bir ulu ereni vardır. O şehre girdiğimizde edeple girmeliyiz ve orayı selamlamamız gerekir. Karslılar ne kadar şanslı ve mübarek insanlardır ki ve bu topraklar ne kadar bereketli topraklardır ki erenlerin en ulusunu, gönüller Fatihini, 950 yıl önce hatta buradan açtığı gönül fetihleriyle Ebu-l Hasan El Harakani’yi misafir etmiştir. Sizler her biriniz onun misafirisiniz. Bizler her birimiz onun huzurunda ona minnet borcumuzu asırlarca tekrar etsek ödeyemeyiz, bizler onun torunlarıyız. Bu dönemde yükselen Türkiye’nin yükselen şehirlerden biri de inşallah Kars olacaktır. Biz o fethi, gönüller fethini bütün dünyaya yaymayı, Harakani Hazretlerinin o mübarek mirasını dünyanın her bir köşesinde temsil etmeyi siyasetimizin esası biliyoruz.”

Fetih yemeğinden sonra Harakani Vakfı başkanı Yavuz Uzgur tarafından Bakan Davutoğlu’na “Harakani Fütüvvet” plaketi verildi. Konuyla ilgili Kafkas Haber Ajansı’nın sorularını cevaplayan Harakani Vakfı Başkanı Yavuz Uzgur şöyle konuştu:

“Harakani Hazretleri Anadolu’da büyük medeniyetimizin fütüvvet, civanmertlik, ahlak, anlayış ve yaşamını yayarak maddi ve manevi fütuhatın temellerini atmıştır, Uzgur fütüvveti kısaca şöyle açıkladı: Fütüvvet peygamberlerden kalma bir ahlak yoludur ki, Harakani Hazretleri şöyle demiştir. “Fütüvvet ehli cennete giden yolda değil, Allah(c.c.)’a giden yoldadır.” Fütüvvetin, fedakârlık, başkalarını kendi nefsine tercih etme ve cömertlik gibi birçok anlamları vardır. Fütüvvet ehline feta fityan derler, farsça da civanmert, civanmerdan derler. Bununla şu kasdedilir;  “Asil ve tam manasıyla insan” demektir. BU manada insan yetiştirme ve insanlığa hizmet etme anlayışı bizim medeniyetimizin anlayışıdır ki, Anadolu’nun hamurunu bu anlayış ve yaşayış tarzı yoğurmuştur. Birlik (vahdet), kardeşlik (uhuvvet), diğerkâmlık, iyiliği yayma, ahlakı güzelleştirme, kardeşlerini kendine tercih etme, sevgi ve muhabbetle mahlûkata nazar etme, adaletli olarak gönülleri birleştirme gibi üstün vasıflarla insanı donatmaktır fütüvvet. Bugün bu güzel sıfatlara dünden daha çok ihtiyacımız vardır ve biz millet olarak Harakani’lerin yolunu, izini takip etmeliyiz. Bunun aksi ise hüsrandır, nedamettir. Harakani’ler, Alparslanlar kendilerini nasıl bizim için feda ettilerse bizde bu mücadeleyi vererek kendimizi gelecek nesillerimize feda etmeliyiz. Bu fütüvvet yolunda yürüyenlere selam olsun. Maddi ve manevi fethi yapanların ruhları mukaddes olsun. Ne mutlu civanmertlerle beraber olanlara.”

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) 

 


KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 5220 Defa Okundu

YORUMLAR

Harakani Kategorisine Ait Diğer Haberler

Aziz Milletimizin Ehlibeyt Sevgisi KARPAT Başkan ve Üyeleri Harakani Vakfı’nı ziyaret etti İnsan ve Mücadelesi Harakani Türbesine Ziyaretçi Akını Sancakları kim çaldı? Uzgur: Kadın ve Aile Harakani Türbesine Ziyaretçi Akını Başbakan Davutoğlu’nun Harakani Türbesi ve Evliya Camii ziyareti Başbakan Davutoğlu, Harakani Hazretlerini ziyaret etti Ruhi Ayangil: Harakani gönülleri aydınlatıyor Fransız Manijeh Nouri: Harakani’yi başka din mensuplarına da aktarmak gerek Bekir Karlıağa: Harakani şemsiyesi altında toplandık

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır