KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
KARPAT Başkan ve Üyeleri Harakani Vakfı’nı ziyaret etti
Anasayfaya Dön Tüm Harakani Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KARPAT, Seyfullah Türksoy, Yavuz Uzgur, Harakani Vakfı
2016-10-10 - 19:45
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 KARPAT Başkan ve Üyeleri Harakani Vakfı’nı ziyaret etti

KAFKAS HABER AJANSI – ÖZEL HABER / BEDİR ALTUNOK

Dünya Karapapak Türkleri Birliği (KARPAT) yönetim kurulu başkanı Seyfullah Türksoy, Başkan yardımcısı Erkan Koçali ve yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Seyyid Ebu’l Hasan Harakânî Vakfı’nı ziyaret ettiler. Seyyid Ebu’l Hasan Harakânî Vakfı Başkanı Yavuz Uzgur’la sohbet eden Seyfullah Türksoy ve beraberindekiler, binayı da gezdiler. Yavuz Uzgur da ziyaretçilere imzaladığı kitaplarından hediye etti.

İlk önce binayla ilgili bilgi veren Seyyid Ebu’l Hasan Harakânî Vakfı Başkanı Yavuz Uzgur, “Burası Kars’ın dış kale surlarının 7 büyük uçlarından bir tanesidir. Malum Kars Kalesi iç kale ve dış kalesi olan bir şehirdir. Selçuklular zamanında yapılmış, Melik izzettin tarafından yaptırılmış. Rus işgalinde burası tamamen harabe olmuştu. Bunlardan elimizde iki tane kalmış birisi İmam Hatip Lisesinin orada birisi de burasıydı. Burası Harakani Külliyesi içerisinde kaldığı için biz burayı yeniden yetkili makamlardan izin alarak projelendirdik ve burayı Harakani Kültür Merkezi yaptık. Bütün sempozyumlarımızı, yurt içinden yurt dışından gelen misafirlerimizi ve Harakani ile ilgili Kars’ın tarihi, milli, manevi bütün değerlerini buradan başlatarak hem il içinde hem il dışında insanlarımıza arz ediyoruz. İşte burası Harakani Kültür Merkezi. Bin kişilik bir gruba hitap ediyor. Üst tarafta toplantı salonu var. Harakani fütüvvetini buradan arz etmeye çalışıyoruz. Çalışmalarımızı vakıf olarak buradan yürütüyoruz. Peygamberimiz ile ilgili milli ve manevi değerlerimi ile ilgili bütün programları burada yapıyoruz.” dedi.

HARAKANİ MANEVİ LİDERDİR

Harakani’den de bilgi aktaran Uzgur, “Elbette ki Ebul Hasan Harakani hem Türk dünyasının hem İslam dünyasının en önde gelen liderlerinden birisidir, manevi liderdir. Selçuklu devletinin kuruluşunda büyük emekleri olmuştur. Anadolu’da İslamiyet’i yayarak fütüvvet ahlakını yerleştiren bir zattır. Mevlana’ya, Şems’e, Yunus’a feyz kaynağı olmuş bir zattır. Bizim kültürümüzün, maneviyatımızın, tarihimizin en derinin de olan bir zattır. Bu zatı tabi ki hep beraber dünyaya tanıtacağız. Zatıâlinizin de buraya çok büyük hizmetleri olmuştur. Beraber başladık 15 sene önce. O hizmetlerimizi devam ettireceğiz inşallah.” diye konuştu.

KARS, FÜTÜVVET ŞEHRİDİR

Kars’ın fütüvvet şehri olduğunu belirten Uzgur, “Bu şehir hem bir fütüvvet şehridir hem de İslam’ın Anadolu’ya girmesine ve yayılmasına neden olan bir kapıdır. Malum 1071’den önce 1064’te Alparslan buradan girmiştir. Bundan önce Harakani alperenleriyle gelerek burada bu hizmeti yapmıştır. Kars şehri, ben ona kültür şehri diyorum, maneviyat şehri diyorum, tasavvuf şehri diyorum, gönül şehri diyorum. Anadolu’nun kalbi Harakani’dir. Selçuklu ve Osmanlı ve İslam’ın medeniyetini dünyaya yayan bir liderin burada bulunması birçok kimseyi de elbette ki tarih boyunca rahatsız etmiştir edecektir de. Onların rahatsız olmaları bizim doğru yolda olduğumuzu gösterir.” şeklinde konuştu.

KARS İLE İLGİLİ TABİ BUNDAN SONRA ÇOK BÜYÜK PROJELERİMİZ OLACAK

KARPAT Başkanı Gazeteci Seyfullah Türksoy da, “Burası gerçekten muhteşem bir yer olmuş. Başta sizin sayenizde. Allah sizden razı olsun. Sizin gayretlerinizi biliyorum. İnşallah biz Dünya Karapapak Türkleri Birliği olarak Kars ile ilgili tabi bundan sonra çok büyük projelerimiz olacak. Bu sefer âşıklık sempozyumu için geldik. Ama bizim manevi alanda da hizmetlerimiz Allah izin verirse olacak. Belki bazı hizmetleri müşterekte yapacağız. Burası da gerçekten güzel bir toplantı salonu, güzel bir konferans salonu.” dedi.

BİZİM İÇİN YEGÂNE ÖDÜL, YEGÂNE MÜKÂFAT YÜCE ALLAH’IN RIZASIDIR

Türksoy daha sonra şunları söyledi:

“Tabi bu hizmetlerinizi alkışlayanlar dua edenler olduğu gibi bundan rahatsız olanlar da var. sizin yolunuzu keserek aslında bizim tarihimizin önüne set çekmek isteyenler de var. Selçuklunun, Osmanlının önüne set çekmek isteyenler de var. Burada oynanan oyunların da farkındayız. Bulunduğumuz yerin ayrıca farklı bir anlamı da var. Ucube tuvaletlerin yağıldı mekân aynı zamanda sultan Alparslan’ın ordularıyla beraber nama kıldığı bir yer. Dolayısıyla o ucube tuvaletin tesadüfen bir cehalet eseri sonucu yapıldığını ben şahsen düşünmüyorum. Burada tarihimize bir intikam duygusu var. Bir haçlı zihniyeti var orada. Sizler bunun farkındasınız, bizlerde farkındayız. İnşallah biz bunlara fırsat vermeyeceğiz. Bütün arkadaşlarım o konuda kararlıyız. Kars’ı birilerine yedirmeyeceğiz. Bunun arkasında Ermeni Diasporası olabilir. Başka şer kuvvetler olabilir. Bizim bir ayağımız Allah nasip ederse Kars’ta olacağız. Ve bunu da hiçbir şey beklememden yapacağız. Bizim için yegâne ödül, yegâne mükâfat yüce Allah’ın rızasıdır. Onu kazandıktan sonra dünyaya hiçbir makam, mevki, siyaset bizim için değer ifade etmiyor. O nokta da ben ve bütün arkadaşlarımız, bütün yönetim kurulu, istişare kurulumuz sizinle birlikteyiz. Doğruların yanındayız, hakikatin yanındayız ve ecdadımızın yanındayız.”

Karşılıklı duyguların dile getirilmesinden sonra Harakani Fütüveet Ağacı’nın yanında hatıra fotoğrafları çektirildi.

Seyyid Ebu’l Hasan Harakânî Vakfı Başkanı Yavuz Uzgur, ziyaretleri anısına KARPAT başkan ve üyelere kendi yazdığı kitapları imzalayarak hediye etti. Birer adet de Harakani rozeti verdiği ziyaretçileriyle tek tek tokalaşıp teşekkür eden Uzgur, duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

KARPAT Başkanı Seyfullah Türksoy, ziyaretçi hatıra defterine de duygularını aktardıktan sonra KARPAT başkan yardımcısı Erkan Koçali ve yönetim kurulu üyeleriyle birlikte ayrıldılar.

 

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI – ÖZEL HABER / BEDİR ALTUNOK

 


KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 8443 Defa Okundu

YORUMLAR

Harakani Kategorisine Ait Diğer Haberler

Aziz Milletimizin Ehlibeyt Sevgisi KARPAT Başkan ve Üyeleri Harakani Vakfı’nı ziyaret etti İnsan ve Mücadelesi Harakani Türbesine Ziyaretçi Akını Sancakları kim çaldı? Uzgur: Kadın ve Aile Harakani Türbesine Ziyaretçi Akını Başbakan Davutoğlu’nun Harakani Türbesi ve Evliya Camii ziyareti Başbakan Davutoğlu, Harakani Hazretlerini ziyaret etti Ruhi Ayangil: Harakani gönülleri aydınlatıyor Fransız Manijeh Nouri: Harakani’yi başka din mensuplarına da aktarmak gerek Bekir Karlıağa: Harakani şemsiyesi altında toplandık

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır