KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

BİR TÜRKİYE HASTALIĞI: GELDİĞİ YERİ UNUTMAK

  Hasan ÇELİK

          hasancelikkafkas@gmail.com
         BİR TÜRKİYE HASTALIĞI: GELDİĞİ YERİ UNUTMAK

BİR TÜRKİYE HASTALIĞI: GELDİĞİ YERİ UNUTMAK 

Anadolu, tarihsel süreçte birçok devletin göz bebeği olmuş bir coğrafyadır. Anadolu coğrafyası, kendi içinde farklı etnik unsurları barındırabilmiş ve bu etnik unsurların bıraktığı kalıntılarla zengin bir kültürel geçmişe sahip olabilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu’ndan geriye kalan topraklarda kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu coğrafya açısından birçok problemi mevcuttur. Genç Cumhuriyetimizin temel problemlerini sıraladığımızda, ilk sırayı “eğitim”in aldığını söylemek mümkündür. Aslına bakılırsa “eğitim”, yeni kurulan her devletin en büyük sorunudur. Bir ülkenin “durduğu yer” ile “varacağı yeri” belirleyen en temel faktör, eğitimin ta kendisidir. Bugün ise eğitim ile ilgili sorunlara değil, eğilmiş insanlarla ilgili sorunlarımızdan birine değinmek istiyorum.
 
Ülkemiz geleneksel toplum yapısı bakımından bir tarım toplumudur. Her ne kadar istikrarlı politikalarla tarımı yok etme çabalarına hız vermiş bulunuyorsak da, umudunu tarıma bağlamışların ülkesi olmaktan kurtulamadık. Üretmeyen ama mesleği “çiftçi” olan ve Tarım Bakanlığı’nın vermiş olduğu bankamatik kartlarına sahip olmakla “çiftçi” olunduğunun yanılgısını hala yaşamakta olan insanların ülkesindeyiz. 
 
Bugün, Türkiye politikalarına yön veren Bakanların, Müsteşarların ve Bürokratların tamamına yakını; fındıkta, pamukta, tütünde kısacası tarımda çalışan insanlarımızın çocuklarıdırlar. Hemen hepsinin geçmişlerinde yoklukla – yoksulluk arasında gidip gelmişlik vardır. Dün; sofrasında kırılan bir soğanla mutlu olmasını bilen ama bugün sofrasındaki bin bir çeşit soğan mezesini beğenmeyen Bakanların Türkiye’sinde yaşıyoruz. Çünkü çocuklarımızı, sonu “S” harfi ile biten ve bir türlü sonu gelmeyen sınavlarda koşuştururken “hafızalarını kaybetmeleri” için gereken desteği yine bizler verdik. Başarının, sadece ve sadece sayısal verilerle ölçüle geldiği bu adaletsiz yarışlar yapılırken, çocuklarımız kendilerine ait dünyalarını yok ettiğimizin farkına bile varamadık. Doğduğu köyün türküsünden habersiz büyüyen, Ankara’da takım elbise giydikten sonra geriye dönüp bakmayan Bakanları, biz kendi ellerimizle büyüttük.
 
Şimdi sorarım sizlere: Van’da büyümüş, Milli Eğitim Bakanlığı yapmış ve aynı zamanda da Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde akademik bir geçmişe sahip olan eski Bakanımız, “ öğretmensizliğin” ne olduğunu bilmez mi? 
 
Eğer bugün Van’da, öğretmeni olmayan okullar var ise ve Van’dan yetişmiş bir Bakanın zamanında binlerce öğretmen adayı atamayı bekliyorsa, varın gerisini siz düşünün. Ankara’ya gidenler; doğdukları yerleri unutmasalar, hafızaları yokmuşçasına davranmasalar, inanın problemler büyümeden çözüme kavuşabilir. Umarım, bizleri yönetenler ve bizlere yön verenler “geldiği yeri unutmak” gibi bir yanılgıyla baş başa olduklarının farkına bir an önce varabilirler.
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 4274 Defa Okundu
2010-10-10

SON YAZILARI

Vefanın En Güzel Örneği: Şehit Kütüphaneleri Siz Hiç İnsanı Okudunuz mu? Hz. Pir Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli’yi Anmak mı, Anlamak mı? Barış’ın Türküsü Kerbela’dan ‘Kör’ Belaya İnsanı Aşağıla ki “Cumhur”a Başkan Seçilesin!.. Ölümü Gösterip, Sıtma’ya Razı Etmek Alevilik ve Bektaşilikte Gönül (insan) eğitimi Türkiye Kör Olmasın(?) Kral, çıplak hem de çırılçıplak!

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır