KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

MİLLİ EĞİTİM(SİZLİK) BAKANLIĞI

  Hasan ÇELİK

          hasancelikkafkas@gmail.com
         MİLLİ EĞİTİM(SİZLİK) BAKANLIĞI

MİLLİ EĞİTİM(SİZLİK) BAKANLIĞI   

Çalanı çırpanı hiç eksilmeyen ülkemin, çalan ile çırpan arasında yorgun düştüğünün farkındayım. Yaşadığımız her yeni günde, karşılaştığımız haksızlıklar ve hırsızlıklar öylesine çoğaldı ki dünü rahmetle anar olduk.
 
Yeni eğitim – öğretim dönemine, eğitime dair birçok problemle başlamış bulunmaktayız. Bir tarafta Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndaki hırsızlıklar ve diğer taraftan da buna bağlı olarak durdurulan öğretmen atamaları. İki büyük problemin ortasında duran tek değişmez doğru ise, “kaybedilen insanlar”dır.  
 
Geçmişi doğru analiz etme gücü olanların kolaylıkla farkına varacakları bir sorunumuz – ki bana göre Türkiye Cumhuriyeti’nin en temel sorunlarının kaynağı olarak gördüğüm - “ nitelikli insan yetiştirme “ sorunumuzdur.
 
Yeni yetişen nesilleri eğitmek ve onları doğru yönlendirmek Milli Eğitim Bakanlığı’nın yani okullarımızın asli görevlerindendir. Daha açık ifade ile “ nitelikli insanları ” Milli Eğitim Bakanlığı yetiştirir ve bu niteliği de üniversiteler aracılığıyla bireye kazandırır. Şimdi aklınıza şu soru takılabilir; “ her ilde bir üniversite açıldığına göre nasıl oluyor da ülke olarak nitelikli insanlar yetiştiremiyoruz ?” 
 
Neden, “ nitelikli insanlar yetiştiremiyoruz” sorusunun birkaç cevabını ben sizlerle paylaşmak istiyorum.
 
1 – Bugün itibariyle 81 İlimizde de devlet üniversiteleri kurulmuş bulunmakta. Kuruldukları illerin kaderlerini değiştireceklerine ve hizmet verdikleri bölgeleri kalkındıracaklarına olan inancım tam. Maalesef 81 İl’e üniversite açılırken yapılan ve görmezden gelinen hata şu idi; üniversiteyi salt üniversite mantığı içinde değil, fabrika niyetiyle kurdular. Çünkü öğrenci demek para demekti. Derme çatma bir binaya tabela asmakla üniversite kurulamaz, kurulmamalıdırda. Size söylediklerimin apaçık ispatı olarak Ardahan Üniversitesi’ni gösteriyorum. Daha düne kadar Rektörü Köy Hizmetleri Misafirhanesinde kalıyordu. Ardahan’da ki yerel basından öğrendiğim kadarıyla, 2009 / 2010 Eğitim – Öğretim döneminde Ardahan Üniversitesi’nden kaydını sildiren öğrenci sayısı 300’den fazla.
 
Neden?
 
Çünkü Ardahan 17.000 nüfuslu küçük bir il ve Ardahan’da öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayacak yurt bulunmuyor. Kiralar ise konut sıkıntısından dolayı ateş pahası. Binası olmayan, kampuslaşamamış, lojmanı bulunmayan, daha açık ifade ile alt yapısı bulunmayan bir üniversiteye hoca bulmakta başka bir sorun. Ama adı üniversite ve misyonu nitelikli insan yetiştirmek, hangi şartlarda yetiştirebilecekse… 
 
2 – “Nitelikli insanlar “ yetiştirebilmeniz için alanında bilgi sahibi olan eğitimcilere ihtiyaç duyarsınız. Milli Eğitim Bakanlığı bu ihtiyacını Eğitim Fakülteleri’nden yetişmiş öğretmenlerden karşılamaktadır. 
 
Peki Eğitim Fakülteleri gerçek anlamda alanında bilgi sahibi öğretmenler yetiştirebiliyor mu?
 
Eğitim Fakülteleri’ne öğrenci alınırken özel şartlar aranmıyor ve merkezi yerleştirmede puanı tutan herkes bu fakültelere rahatlıkla yerleşebiliyor. Eğitim Fakültesi’ne yerleşen kişinin; insanı sevmesine, hoşgörüsüne, davranışlarına, psikolojik tedavi görüp görmediğine bakılmıyor. Merkezi sınavda yeterli puanı almanız yeterli.
 
Sizce, çocukların karşısına öğretmen olarak çıkacak ve onlara model olacak kişilerin bu şekilde öğretmen olmaları doğru mu?
 
Bir düşünün, Güzel Sanatlar Fakülteleri’nin Heykel Bölümleri’ne özel yetenek sınavlarıyla öğrenciler alınıyor. Özel yetenek sınavında öğrencilerin, el becerisinden algısına kadar sahip olduğu yetenekler ölçülüyor. Tüm aşamaları başarıyla geçen öğrenci ancak Heykel Bölümü’ne kaydını yaptırabiliyor. Yani taşa şekil verecek insanları seçerken bile her ayrıntı düşünülüyor da insana şekil vereceklerde hiçbir ayrıntı kimsenin umurunda olmuyor. 
 
İşte iki temel başlıkta sıraladığım ama yazamadığım diğer sorunların toplamı, “ nitelikli insan yetiştiremediğimizin” en büyük kanıtlarıdır ve bu kadar sorun ortadayken, Milli Eğitim Bakanlığı nasıl olurda “eğitim” bakanlığı olabilir ki…
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 3514 Defa Okundu
2010-10-20

SON YAZILARI

Vefanın En Güzel Örneği: Şehit Kütüphaneleri Siz Hiç İnsanı Okudunuz mu? Hz. Pir Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli’yi Anmak mı, Anlamak mı? Barış’ın Türküsü Kerbela’dan ‘Kör’ Belaya İnsanı Aşağıla ki “Cumhur”a Başkan Seçilesin!.. Ölümü Gösterip, Sıtma’ya Razı Etmek Alevilik ve Bektaşilikte Gönül (insan) eğitimi Türkiye Kör Olmasın(?) Kral, çıplak hem de çırılçıplak!

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır