KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

VEFANIN EN GÜZEL ÖRNEĞİ: ŞEHİT KÜTÜPHANELERİ

  Hasan ÇELİK

          hasancelikkafkas@gmail.com
         VEFANIN EN GÜZEL ÖRNEĞİ: ŞEHİT KÜTÜPHANELERİ

 Vefanın En Güzel Örneği: Şehit Kütüphaneleri

Kafkas Haber Ajansı (KHA) yazarı Hasan Çelik’in, “Vefanın En Güzel Örneği: Şehit Kütüphaneleri” yazısı:

KAFKAS HABER AJANSI

Twetter sayfasımızı takip için bu linke tıklayınız: @kafkasajans

Facebook sayfasımızı takip için bu linke tıklayınız: https://www.facebook.com/Kafkas-Haber-Ajans%C4%B1-109128249159175/

İstanbul a yağan kar kadar kıymeti kalmadı şehitlerimizin. Saniyelik görüntülerle geçiştirilen haberler ve yapay gündemin işgali altındaki ekranlar; ve bize ait olmayan onca program!..

***

Kültürlü toplumlarda bırakın anayasa değişikliklerini hayatın doğal akışını düzenleyen bir yasa için bile fikirler üretilir ve ortak akılla yasalar çıkarılır. Ve yasalar siyasi menfaatler için değil toplumların menfaatleri için çıkarılırlar. Çünkü bekâsından emin olduğumuz devlettir, siyasi partiler değil!

***

Kültürel erozyonun şiddetlendiği şu çağda ne vakittir ecdadımızın kemiklerini çiğniyoruz da ödenen bedelleri görmezden geliyoruz. Tamam, Atatürk ü sevmeyin ama bir millete onurunu ve hürriyetini armağan etmiş, üstelikte cumhuriyet gibi eşsiz bir miras bırakan o güzel insana haksızlık da yapmayın!.. Toplumumuz, değerlerini kaybettikten sonra dizlerine vuran bir toplum yapısına sahip. Bu yapı değişmeli, insan sağken ‟kıymetiˮ bilinmeli. Sık sık tekrar ettiğim bir tespittir; rahmet ve merhamet sadece göçenlere değil, belki de en çok kalanlara gereklidir. Musalla taşı etrafında oluşan merhametimizi ve pişmanlıklarımızı hayatın genelinde yaşatabilmeliyiz. Yitirilen merhamet, sevginin katılaşması ve gönül kapılarımızın kapanması anlamına geliyor. Dilime pelesenk olmuş, Prof. Dr. Kemal Sayar hocamızın bir cümlesinin altını bir kez daha çizmek istiyorum; "İnsan; insanın kurdu değil, yurdudur!.." Bizler biri birimize yurt olmak mecburiyetindeyiz.

***

Kültürel erozyonların en büyük işgal alanı hiç şüphesiz ki "eğitim"dir. Eğitim, çağlara yön verecek şekilde ve ipotekli bir sistemde yürütülürse -ki stratejik hesaplar böyle yapılmaktadır- bir ülkenin cephelerde elde edemediği başarılar kendiliğinden gerçekleşir ve bu stratejik hedeflerin kıskacında ki ülkeler, kendi işgalcilerini çiçeklerle bile karşılar duruma gelebilirler.

***

Tamda bu noktada bize yol gösteren bir kavram karşımıza çıkmaktadır; "mankurtlaştırma"... Bu kavramı iyi idrak etmek ve bu kavramla yapılmak istenenleri görmek gerek, aksi hâlde kimliksiz bireylerden oluşan bir toplum yetiştirmiş olursunuz ve bu da kendi felaketiniz olur. Dr. İkram Çınar hocamızın tespitleriyle "mankurtlaştırmayı" şöyle özetlemek gerekirse:

Mankurtlaştırma nedir?

Mankurtlaşmak, ulusal kimlikten uzaklaşma, topluma ve kültüre yabancılaşma,  zihnin  yeniden  inşası  yoluyla  bilinçsizleşme, egemen  güçlere  ve süper devletlere yaranmayı içeren sosyo-kültürel bir kavramdır.

Bir insan nasıl mankurtlaştırılıyor?

Aytmatov’un “Gün Olur Asra Bedel” adlı yapıtında anlattığı bir efsane vardır: Mankurt Efsanesi. Juan-Juan adlı barbar bir toplum, tutsak ettiği kişileri nitelikli (!) köleler hâline getirmek için onların belleklerini silermiş. Bunu şöyle yaparlarmış: Önce tutsağın başını kazır, saçlarını tek tek kökünden çıkarırlarmış. Bu arada bir deveyi keser derisinin en kalın yeri olan boynundaki deriyi tutsağın kanlar içindeki kazınmış başına sımsıkı sararlarmış. Kuruyup büzülen deri kafayı mengene gibi sıkıp, dayanılmaz acılar verirmiş. Bir yandan da kazınan saçlar büyüyüp dışarı çıkamayınca başına batarmış. Tutsak başını yerlere vurmasın diye bir kütüğe bağlanır, yürek parçalayan çığlıkları duyulmasın diye elleri ayakları bağlı olarak ıssız bir yerde dört beş gün aç susuz bırakılırmış. Beşinci günün sonunda tutsakların çoğu ölürmüş. Kalanlar ise belleklerini yitirirmiş. Tutsak zamanla kendine gelir yiyip içerek gücünü toparlarmış. Ama o artık bir insan değil, ölünceye kadar geçmişini hatırlamayan “mankurt” olurmuş. Bir mankurt kim olduğunu, hangi soydan geldiğini, anasını, babasını ve çocukluğunu bilmezmiş. İnsan olduğunun bile farkında değilmiş. Bilinci, benliği olmadığı için, efendisine büyük avantaj sağlarmış. Ağzı var, dili yok, itaatli bir hayvandan farksız, kaçmayı dahi düşünmeyen, hiçbir tehlike arz etmeyen bir köle. Onun için önemli olan tek şey efendisinin emirlerini yerine getirmekmiş.

Zihni yeniden kurgulanarak mankurtlaştırılan kişi, düşmanını “efendi” kabul ederek kendi halkına ve değerlerine karşı savaşan bir köledir. Okumuşlar kolay mankurtlaştırılabilirken halk aynı kolaylıkla ve kısa zamanda mankurtlaştırılamaz. Kültür kodları halkı kendi değerleriyle ayakta tutarken, aydın ya da yöneticiler gerek arayış içinde olmaları, yeni değerlere kontrolsüz biçimde açık olmaları ve bireysel çıkarlarını toplumsal çıkarların önünde tutmaları onları mankurtlaştırma sürecine sokar ya da bu süreci hızlandırır.

İşte, toplumumuzda olup bitenleri bu bağlamda değerlendirmek gerekir. Bugün Türk toplumu mankurtlaştırılıyor. Ulusal kimliği, kişiliği, dini, onuru dejenere ediliyor, aşağılanıyor. Geçmişimiz ve kim olduğumuz bize unutturuluyor. Azar azar, alıştıra alıştıra, şiddeti zamana yayıp yüngülleştirerek mankurtlaştırılıyoruz. Uygarlıkların beşiği olmuş bu ülkenin insanları mankurtlaştırılıyor! Topluma “geçmişi unut, kim olduğunu unut, geleceği düşünme, anı yaşa” düşüncesi genel geçer yapılarak mankurtlaştırılıyor. Başta artık bizim olmaktan çıkmış ulusal (?) kitle iletişim araçları olmak üzere her türlü araç bu amaçla kullanılıyor. Bir daha kendimizi toparlayamayacak biçimde zihnimiz yeniden inşa ediliyor! Böylece ulusal refleksimiz ve direncimiz kırılıyor. Görünüşe bakıldığında epey yol aldıkları anlaşılıyor.

***

Tam da bu noktada ve mankurtlaştırmalara karşı toplumsal hafızayı diri tutan ve gönüllü insanların oluşturduğu Şehit Kütüphaneleri Ailesini tanımanızı istiyorum. Bu hafta ki yazımızı Şehit Kütüphaneleri Ailesine ayırmamızın en temel nedeni de bu gerekçelerdi.

Şehit Kütüphaneleri Ailesi kimdir ve neler yapmaktadırlar?

Şehit Kütüphaneleri; vatan savunmasında toprağa düşmüş kahramanlarımızın öykülerini  yaşatmak ve onların mukaddes hatıralarını diri tutmak amacıyla bir araya gelmiş ve tamamen gönüllülük esasıyla hareket eden bir sivil toplum hareketidir. Şehitlerimizin doğdukları topraklarda ve ihtiyaçlar oranında kütüphaneler açıp, farklı illerde ki gönüllüleri bir araya getiren ve şehit aileleri arasında da manevi bir köprü oluşturan bir iyilik platformudur. Şehit Kütüphaneleri; bugüne kadar farklı illerde ve farklı seviyelerde (ilkokul-ortaokul ve lise düzeylerinde) olmak üzere 50 ye aşkın kütüphaneyi hizmete sundu. Bir çok ilde de kütüphane hazırlıkları hızla devam etmektedir. Şehit Kütüphanelerine destek vermek ya da bulunduğunuz ilde ki bu gönüllülük hareketi içerisinde yer almak isterseniz, Şehit Kütüphanelerinin ‟http://www.sehitkutuphaneleri.comˮ adlı internet adresinden yetkililerle iletişime geçebilirsiniz.

***

Toplumlar; hangi çağda olursa olsun ödedikleri bedellere sırt çeviremezler. Vatan kavramı; hem ortak bir toprak parçasını hem de ortak bir  bilinci ifade eder. Geçmişi öğretemeyen toplumlar, gelecekte "zihni bulanık nesilleri" yetiştirmeye mecbur bırakılırlar. Onun için toplumsal bilince katkı sunan ve bir çok okulumuzda eksik kalmış kütüphane ihtiyacını gidermeyi amaçlamış olan Şehit Kütüphaneleri Ailesinin tüm çalışmaları takdire şayandır ve yurttaşlar olarak hepimizin bu gönüllü birlikteliğe güç katması gerekir. Gönül isterdi ki vefa duygusunun karşılığı bu kadar ağır olmasaydı ve o yiğit kahramanlar asla ve asla toprağa düşmeselerdi. Bizler de birlikteliğimizi başka projelerde gerçekleştirseydik!..

***

Kıymetli dostlar; yazımızın yayımlandığı tarihlerde bizlerde askerlik görevimizi icra etmek için Balıkesir deki birliğimize doğru yol almış olacağız. Bu sebeple yaklaşık 6 aylık bir zamanda yazım dünyasından ve sizlerden uzak olacağım. Umarım; ülkemizin üstünde ki kara bulutlar bir an önce dağılır ve bizlerde yarına dair güzel umutları kaleme alabiliriz. Hepinize sonsuz saygı ve sevgilerimle...

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 53077 Defa Okundu
2017-01-28

SON YAZILARI

Vefanın En Güzel Örneği: Şehit Kütüphaneleri Siz Hiç İnsanı Okudunuz mu? Hz. Pir Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli’yi Anmak mı, Anlamak mı? Barış’ın Türküsü Kerbela’dan ‘Kör’ Belaya İnsanı Aşağıla ki “Cumhur”a Başkan Seçilesin!.. Ölümü Gösterip, Sıtma’ya Razı Etmek Alevilik ve Bektaşilikte Gönül (insan) eğitimi Türkiye Kör Olmasın(?) Kral, çıplak hem de çırılçıplak!

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır