KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

FİKRİN FUKARASI OLMAK

  Hasan ÇELİK

          hasancelikkafkas@gmail.com
         FİKRİN FUKARASI OLMAK

Fikrin Fukarası Olmak 

Günlük yaşamın albenileri arasında koşuştururken kimi zaman bu kâinatın en akıllı varlığı olduğumuzu unutuyoruz. Dünyada, yaşamanın getirmiş olduğu telaşın peşinde koşturmakta, hep bir kovalamaca halindeyiz. Bir yere değil birçok yere yetişmek zorundayız. Sorumluluklarımızı değerli kılan ve bizi hep telaşa sürükleyense, sorumsuzluklarıyla öne çıkan, toplumsallıkla alakası olmayan, “sorunlu” ve “sorumsuz” insanlar grubunda yer alma ya da almama kaygısallığıdır.
 
Hayatın gel - gitleri arasında yıpranırken, neleri ve kimleri ihmal etmiyoruz ki… Uzun uzadıya bir ihmaller listesi çıkarmaya gerek yok. Ama ihmaller listesinin birinci sırasında yer alan ve insan olmanın en temel belirtisi olarak bildiğimiz “ fikir yani düşünme ihmali”nin üzerinde durmak istiyorum…
 
Her gün bildiklerimizi tekrarlayarak yaptığımız eylemlerin toplamına “iş” ya da “mesai” diyoruz ve bildiklerimizi tekrarlayarak geçinmek mecburiyetinde bırakılıyoruz. Bir süre sonrada “yaşama tek yönlü olarak bakma hastalığı”yla baş başa yaşamanın zorluklarını omuzlarımızda yük olarak görüyoruz. Üst üste yığılan bu olumsuzlukların neticesinde “ düşünmekten, okumaktan ve yazmaktan yani fikir edinmekten hızla uzaklaşıyoruz…” İşte tam da bu noktada “ dahi olmak”la, “deli olmak” arasında karar vermek durumunda kalıyoruz.
 
 Dâhilerin; toplumlar için düşündüklerini ve düşüncelerinin sorumluluklarını üstlendiklerini, delilerin ise ya düşünemediklerini ya da düşüncelerinin sonucunda ortaya koydukları eylemlerin sorumluluklarını üstlenemediklerini unutmamak gerekir. Eğer henüz ergenliğe girmemiş, yani büyümemiş bir demokrasiye sahip olan bir ülkede yaşamaktaysanız “deli” olmak daha mantıklı çünkü gelişmemiş demokrasilerde “düşünmek ve fikir sahibi olmak” çoğu zaman ölüm sebebiniz olur. En iyisi mi siz ayağınızı pardon fikrinizi ülkenize göre uzatın…
 
Ülkemizde, özelikle son yirmi yıldır yaşadıkları toplumun geleceğine dair fikirler üreten kaç aydının katledildiğini ne çabuk unuttunuz. 
 
Dün, uyuyan Atina hükümetini uykusunda uyandırdığı için, “at sineği” benzetmesine maruz kalan ve idam edilen Sokrates ile ÇÜŞ’lerin ( çok uluslu şirketlerin) Türkiye üzerindeki kirli oyunlarını açıkladığı için öldürülen Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu’nun “dâhi”liklerini unutmak mümkün mü?
 
Bazı zamanlar, ülkesi için bedeller ödeyen insanlarımızı hatırladığımda şöyle düşünmekten kendimi alıkoyamıyorum: ülkemde “fakir fonları”nın yanında bir de “fikir fonları” kurulsa da toplumuna duyarsızlaşan ve bencillik hastalığına yakalanmış yurttaşlarımıza birazcık “fikir” yardımda bulunulsa fena mı olur diye. Demek ki “ Allah, akıl fikir versin” deyiminin Anadolu’da sık sık kullanılması boşuna değilmiş… Sözümüzü bitirirken, Âşık Mahzuni Şerif’in dizeleriyle bitirelim. O da düşündüklerini söylediği için çok çekti, ruhu şad olsun:
 
Ah ne olur bizim köyde,
Herkesi okur göreydim,
Altmışı bulmuş babamdan,
Bir günlük fikir göreydim,
Göreyidim ben öleydim, 
Ben o güne kurban olaydım…
( Âşık Mahzuni Şerif )
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 6275 Defa Okundu
2011-02-13

SON YAZILARI

Vefanın En Güzel Örneği: Şehit Kütüphaneleri Siz Hiç İnsanı Okudunuz mu? Hz. Pir Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli’yi Anmak mı, Anlamak mı? Barış’ın Türküsü Kerbela’dan ‘Kör’ Belaya İnsanı Aşağıla ki “Cumhur”a Başkan Seçilesin!.. Ölümü Gösterip, Sıtma’ya Razı Etmek Alevilik ve Bektaşilikte Gönül (insan) eğitimi Türkiye Kör Olmasın(?) Kral, çıplak hem de çırılçıplak!

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır